Judgment

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی اکشن و کارآگاهی نسبتاً خشن درباره‌ی یک قاتل زنجیره‌ای

سال: 2018
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در برخی از مأموریت‌ها و صحنه‌های سینمایی، محتوای جنسی مختلفی مشاهده می‌شود. بازیکن باید در یکی از مأموریت‌ها، یک متهم مرد کاملاً برهنه را تعقیب و دستگیر کند. در صحنه‌ی دیگری، مردی در حال لمس بدون رضایت و نامناسب بدن یک زن و مرد دیگر در یک مکان عمومی دیده می‌شود. در برخی از مکالمات نیز ارجاعاتی به روابط و کارگرهای جنسی وجود دارد. بسیاری از شخصیت‌های اصلی در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی دیده می‌شوند. خود بازیکن نیز می‌تواند وارد یک بار یا رستوران شود و نوشیدنی الکلی سفارش دهد. او در این صورت، امتیازهای مخصوص XP دریافت می‌کند و به نوعی، به مصرف این نوشیدنی‌ها تشویق می‌شود. البته یک شاخص تحمل نوشیدنی‌های الکلی نیز وجود دارد که در صورت مصرف بیش از حد الکل، رفتارهایی مثل راه رفتن نامتعادل و حمله‌ی ناخواسته به دیگران از سوی او سر می‌زند. برخی از شخصیت‌ها نیز در حال کشیدن سیگار دیده می‌شوند.
  در بسیاری از مکالمات بازی، از اصطلاحات توهین‌آمیزی مثل “f--k”، “s--t” و “a--hole” استفاده شده است.
  بازیکن باید با استفاده از مشت و لگد و فن‌های مخصوص هنرهای رزمی، دشمنان خود را از بین ببرد. اگرچه سلاح‌های گرم قابل استفاده نیستند، اما تأکید زیادی روی مبارزه و خشونت وجود دارد. بازیکن می‌تواند با استفاده از آیتم‌های موجود در محیط مثل دوچرخه، چوب بیسبال یا تابلوهای راهنمایی، به دشمنان حمله کند. آن‌ها پس از دریافت ضربه، ممکن است فریاد بکشند و خونریزی کنند. در برخی از صحنه‌های سینمایی و غیرتعاملی بازی نیز موارد خونین و خشنی دیده می‌شود. شکنجه شدن و کتک خوردن شخصیت‌ها، تیراندازی به سمت یک شخصیت و فرو شدن یک چاقوی بزرگ در بدن یکی دیگر از شخصیت‌ها از جمله این موارد هستند.
  کنترل‌های بازی بسیار راحت است و یادگیری آن‌ها به زمان خاصی نیاز ندارد. وجود مراحل آموزشی عمیق و متنوع نیز منجر به این می‌شود که حتی بازیکن‌های تازه‌وارد به عناوین اکشن و جهان‌باز سوم‌شخص و یا بازی‌های مجموعه‌ی یاکوزا، بتوانند هر چه سریع‌تر با مکانیسم‌های کنترلی و گیم‌پلی آشنا شوند. بعضی از مراحل مبارزه‌ای، سخت‌تر هستند و تکمیل آن‌ها ممکن است با چندین بار تلاش همراه شود. چندین درجه سختی مختلف نیز وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Judgment عنوانی در سبک اکشن ماجراجویی است. بازیکن در آن کنترل کارآگاهی در کاموروچو (شهری خیالی در ژاپن) را بر عهده می‌گیرد که به دنبال یک قاتل زنجیره‌ای است. بازیکن در نقشه‌ی جهان‌باز به گشت‌وگذار می‌پردازد، با دشمنان انسانی بسیاری مبارزه می‌کند و مهارت‌ها و تجهیزات خود را ارتقا می‌دهد.
  بازیکن با استفاده از هنرهای رزمی، دشمنان خود را از بین می‌برد. او همچنین می‌تواند از سلاح‌های سرد موجود در هر محیط مثل چوب بیسبال و تابلوهای راهنمایی نیز برای حمله به دشمنان استفاده کند.. اگرچه همانند اکثر بازی‌های این مجموعه سلاح گرمی وجود ندارد، اما میزان خون و خونریزی شخصیت‌ها بالاست. برخی از حرکات تمام‌کننده‌‌ی شخصیت اصلی به شکل صحنه‌آهسته اجرا می‌شود. در برخی از سکانس‌های سینمایی و غیرتعاملی نیز موارد خشنی مثل اعدام، شکنجه و کتک زدن شخصیت‌ها یا تیراندازی به آن‌ها دیده می‌شود. محتوای جنسی و برهنگی برخی از مأموریت‌ها و محیط کلی بازی نیز بالا است. در یک مأموریت، بازیکن باید به دنبال متهم مردی که کاملاً برهنه است، در خیابان‌ها بدود و او را دستگیر کند. در صحنه‌ای دیگر، مردی در حال لمس نامناسب بدن یکی از شخصیت‌های زن دیده می‌شود. . در برخی از مکالمات، ارجاعاتی به روابط و کارگران جنسی وجود دارد. بازیکن می‌تواند وارد بارها و رستوران‌های موجود در نقشه‌ی بازی شود و نوشیدنی الکلی سفارش دهد. مصرف نوشیدنی الکلی نیز به نوعی تشویق می‌شود چون بازیکن در این حالت، امتیازهای XP دریافت می‌کند و می‌تواند با استفاده از آن‌ها، مهارت‌های خود را ارتقا دهد. البته استفاده‌ی بیش از حد از نوشیدنی‌های الکلی تبعاتی هم مثل مختل شدن وسعت دید بازیکن، حرکت نامتعادل و حمله‌ی ناخودآگاه به دیگران به دلیل میزان مستی بالا دارد. در بسیاری از مکالمات، از اصطلاحات توهین‌آمیزی مثل “f–k”، “s–t” و “a–hole” استفاده شده است.

  چکیده داستان

  این بازی درباره‌ی یک وکیل سابق در ژاپن است که اکنون به یک کارآگاه خصوصی تبدیل شده و به دنبال یک قاتل زنجیره‌ای خطرناک می‌گردد. او علاوه بر به دست آوردن مدارک و صحبت با افراد مهم پرونده، باید با تبهکاران مافیای ژاپن یعنی یاکوزا نیز مبارزه کند. بازیکن در کنار کارآگاه دستیار خود، مأموریت‌های داستانی و جانبی بسیاری را به پایان می‌رساند تا بتواند هویت قاتل زنجیره‌ای و دلیل او برای جنایاتی که مرتکب شده را کشف کند.

  کیفیت

  بازی Judgment اگرچه در جایگاه یک بازی جانبی از جهان مجموعه بازی Yakuza عرضه شده، اما داستان و فضایی متفاوت نسبت به اکثر بازی‌های این مجموعه دارد و تنها شباهت آن را با عناوین یاکوزا می‌توان در بخش‌ مبارزه‌ها دید. برای اولین بار در این مجموعه، از یک تیم صداگذاری حرفه‌ای و به‌یادماندنی برای مکالمات انگلیسی استفاده شده و گرافیک آن نیز پیشرفت محسوسی نسبت به نسخه‌های پیشین یاکوزا داشته است. مکانیسم‌های گیم‌پلی کارآگاهی و پلیسی نسبتاً کم است و به مینی‌گیم‌های خسته‌کننده‌ای مثل تعقیب مخفیانه یک متهم یا پیدا کردن مدارک در یک صحنه جرم محدود شده است. با این حال، فعالیت‌های جانبی بسیاری در بازی وجود دارد که می‌توانند هر بازیکنی را تا مدت‌ها سرگرم کنند. به طور کلی می‌توان گفت که داستان جذاب درباره‌ی یک قاتل سریالی، مبارزات رزمی نفس‌گیر و مهیج و مأموریت‌ها و فعالیت‌های جانبی بسیار متنوع از نقاط قوت این بازی است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره‌ی نوع خشونت موجود در بازی صحبت کنید. نبود سلاح‌های گرم و تاکید روی شاخه‌های مختلف هنرهای رزمی، چه تفاوتی در گیم‌پلی ایجاد کرده است؟ غیرواقعی و سینمایی بودن برخی از حرکات رزمی، چه تاثیری در میزان اثرگذاری خشونت آن داشته است؟
  به عنوان عضوی از مجموعه بازی Yakuza، چه عنصر یا عناصر مشترکی در این بازی با آن مجموعه وجود دارد؟ متفاوت بودن فضای داستانی بازی چه تغییراتی را در گیم‌پلی آن ایجاد کرده است؟

  مشخصات بازی

  واحد پول ریال
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Sega
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۱۸