Jump Force

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی مبارزه‌ای، با خشونت فانتزی زیاد و شخصیت‌هایی از مانگاها و انیمه‌های پرطرفدار

سال: 2019
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌های زن معمولاً لباس‌های نامتعارفی به تن دارند که برجستگی‌های بدنشان را نشان می‌دهد. حتی ممکن است در حین مبارزه قسمت‌هایی از لباسشان پاره شود. در مکالمات اشاره‌های غیرمستقیمی به روابط جنسی وجود دارد که به زبان ژاپنی گفته و با زیرنویس انگلیسی نمایش داده می‌شوند.
  تمامی شخصیت‌ها معمولاً با لحن بسیار عصبانی و خشنی با هم صحبت می‌کنند و در حین مبارزه هم دائماً در حال فریاد زدن و تهدید یکدیگرند.
  مبارزه‌های نفر به نفر محور اصلی بازی است. بازیکنان در مقابل هم قرار می‌گیرند و با ضربه‌های رزمی،‌ مشت و لگد و گاهی هم سلاح‌هایی مانند تفنگ و شمشیر به هم ضربه می‌زنند. خشونت بازی فانتزی است و واقع‌گرایانه نمایش داده نمی‌شود با این حال با جلوه‌های بصری و صوتی زیادی همراه است و معمولاً هم فریاد درد شخصیت‌ها شنیده می‌شود. گاهی اوقات لکه‌های کوچکی از خون روی بدن و صورت شخصیت‌هایی که زخمی شده‌اند پدیدار می‌شود. همچنین انفجارها و نورهای متعددی به شکل اغراق‌آمیز در مبارزه‌ها نشان داده می‌شود.
  کنترل‌های بازی به نسبت سایر عناوین مبارزه‌ای راحت‌ترند و پیچیدگی کمتری دارند. یاد گرفتن حرکات ترکیبی و خاص هم دشواری چندانی ندارد. ضمن این که این بازی از عناوینی است که می‌توان با فشردن پی‌در‌پی دکمه‌ها هم تا حدی در آن پیش رفت.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Jump Force عنوانی مبارزه‌ای است که خشونت فانتزی زیادی دارد. بازیکن با گروه‌های سه تایی در مقابل تیم‌های دیگر قرار می‌گیرد و باید با مبارزه‌های نفر به نفر برنده‌ی رقابت باشد. شخصیت‌ها با ضربه زدن به یکدیگر تلاش می‌کنند تا خط سلامتی حریفشان را به انتها برسانند.
  خشونت و مبارزه محور اصلی بازی است. شخصیت‌ها با حرکات رزمی، مشت و لگد و گاهی هم سلاح‌هایی چون شمشیر، لیزر و … با هم مبارزه می‌کنند. خشونت به شکل فانتزی نمایش داده می‌شود و با جلوه‌های بصری، صوتی و انفجارهای زیادی همراه است. گاهی اوقات هم ممکن است چند لکه خون روی بدن شخصیت‌ها دیده شود. شخصیت‌های زن معمولاً لباس‌های نامتعارفی به تن دارند و حتی ممکن است در حین مبارزه قسمت‌هایی از لباسشان پاره شود. با توجه به این که شخصیت‌های این بازی از انیمه‌ها و مانگاهای معروف اقتباس شده‌اند، مصرف‌گرایی نسبتاً بالایی هم دارد.

  چکیده داستان

  در داستان این بازی دنیای واقعی انسان‌ها با دنیاهای چندین انیمه از مجله‌ی معروف شونن جامپ یکی شده است و موجوداتی به نام ونوم‌ها بشریت را تهدید می‌کنند. فریزا با ونوم‌ها به نیویورک حمله کرده و گوکو برای نجات شهر در مقابل او قرار گرفته است. در یکی از حمله‌های فریزا، شخصی عادی کشته می‌شود که بعداً توسط ترانک به زندگی بازگردانده می‌شود با این تفاوت که قابلیت‌ها و نیروهای جادویی هم به دست آورده است. بازیکن در نقش این شخص بازی می‌کند که باید به جنگ دشمنان بشریت و فریزا برود.

  کیفیت

  بازی Jump Force که به مناسبت پنجاه سالگی مجله‌ی شونن جامپ ساخته شده، عنوانی مبارزه‌ای است که شخصیت‌هایی از ۱۶ مانگای این مجله در آن حضور دارند. این بازی با توجه به مکانیک‌های ساده و داستان قابل پیشبینی‌اش احتمالاً بیش از همه برای طرفداران مانگاهای شونن جامپ جالب خواهد بود. به عنوان یک بازی مبارزه‌ای، چالش چندانی در مکانیک‌های مبارزه وجود ندارد. با این که شخصیت‌های زیادی در بازی حضور دارند و هر کدام حرکات خاص خود را هم دارند اما این حرکات در مجموع تنوع چندانی ندارند و بعد از مدتی به نظر می‌رسد که بازیکن با همه‌ی شخصیت‌ها در حال انجام ضربه‌ها و حرکات تکراری است. در کنار این‌ها باید قسمت‌های غیرتعاملی که برای پیشبرد داستان اضافه شدند و انیمیشن‌های ضعیف آن را هم اضافه کرد تا متوجه شد که با یک بازی درجه یک روبه‌رو نیستیم. شاید با کمی پرداخت بیشتر به داستان، گرافیک و عمق گیم‌پلی، Jump Force می‌توانست مخاطبان بیشتری را جذب خود کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید در مورد نمایش زنان در مقایسه با مردان در این بازی صحبت کنید. به نظرتان چرا زنان همیشه لباس‌های نامتعارف‌تری نسبت به شخصیت‌های مرد به تن دارند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت، نمایش مقدار کمی خون، وجود بعضی موضوعات جنسی و بزرگسالانه
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Bandai Namco
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹