Jurassic World Evolution

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک شبیه‌سازی عالی از پارک ژوراسیک پر از دایناسورهای بزرگ و خطرناک، همراه با مقداری خشونت
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازیکنان می‌توانند در طول بازی مطالبی درباره‌ی دایناسورها، دیرینه‌شناسی و مدیریت منابع یاد بگیرند. بخش‌هایی در ابتدای بازی درباره‌ی فیزیک و رفتار دایناسورها توضیح می‌دهد. انواع و اقسام دایناسورها با نام‌های علمی و شبیه‌سازی‌های دقیق نشان داده می‌شوند. مأموریت‌های تحقیقاتی و تحلیل فسیل‌ به بازیکن نشان می‌دهد که چطور علم توانسته بخش‌هایی از ژنوم‌های قدیمی را بازسازی کند. ضمن این‌که مدیریت پارک ژوراسیک، می‌تواند مهارت‌های مدیریتی و اقتصادی بازیکنان را افزایش دهد. موضوع بازی می‌تواند بازیکنان را در مورد مفهوم نگهداری حیوانات در باغ ‌وحش به فکر بیندازد؛ این‌که آیا این کار اخلاقی است یا نه و چه امکاناتی باید برای حیوانات فراهم شود.
  دایناسورها ممکن است به بازدیدکنندگان حمله کنند و آدم‌هایی که به پارک آمده‌اند را گاز بگیرند یا آن‌ها را یکجا قورت دهند. همچنین دایناسورها می‌توانند به یکدیگر و حیواناتی مانند بز حمله کنند. هنگام حمله به حیوانات گاهی اوقات لکه‌های کوچکی از خون دیده می‌شود اما در حمله‌هایی که به انسان‌ها صورت می‌گیرد هیچ خونی نشان داده نمی‌شود.
  راهنمای بازی به بازیکنان در مدیریت پارک کمک و آن‌ها را راهنمایی می‌کند. بازی در مجموع چندان دشوار نیست و می‌توان با کمی تلاش در آن پیش رفت. مکالمات و منوهای این بازی به زبان انگلیسی است و برای انجام آن بازیکن باید آشنایی متوسطی با این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Jurassic World Evolution عنوانی شبیه‌سازی از مجموعه‌ای تفریحی است که در آن بازیکن مدیریت پارک دایناسورها‌ را بر عهده دارد. بازیکن باید به قسمت‌های مختلف این پارک رسیدگی کند که شامل مسائل اقتصادی، منابع، نیازهای بازدیدکنندگان و دایناسورها و بسیاری موارد دیگر می‌شود. خشونت بازی محدود به زمان‌هایی است که دایناسوری از پارک فرار می‌کند و یکی از گردشگران را می‌خورد (که در این موارد هیچ خونی نمایش داده نمی‌شود) و یا زمان‌هایی که خود دایناسورها به هم یا به حیوانات دیگر حمله می‌کنند که در این حمله‌ها مقدار کمی خون روی بدن آن‌ها دیده می‌شود. بازی می‌تواند اطلاعات مفید و جالبی را درباره‌ی دایناسورها به بازیکن بدهد و او را با گونه‌های مختلف این موجودات آشنا کند.

  چکیده داستان

  در این بازی بازیکن کنترل چند جزیره در سواحل کاستاریکا را بر عهده دارد و در آن‌جا می‌تواند پارک تفریحی دایناسورهایش را گسترش دهد، درست مانند اتفاقاتی که در فیلم‌های این مجموعه می‌افتد. هدف اصلی بازیکن این است که پارک دایناسورهایش را سرگرم‌کننده‌تر کند تا گردشگران بیشتری به آن‌جا بیایند و درآمد بیشتری داشته باشد. این کار نیازمند تحقیق در مورد DNA دایناسورها است، به این معنی که باید یک تیم تحقیقاتی را به سایت‌های کاوشگری مختلف بفرستد تا آن‌ها بتوانند با تحلیل و بررسی فسیل‌ها، ژنوم آن‌ها را بازسازی کنند و دایناسورهای پارک بیشتر و بیشتر شوند. زمانی که تیم تحقیقاتی مشغول انجام این کار است، بازیکن باید به جنبه‌های دیگر پارک تفریحی‌اش هم دقت کند، مانند ساختن انواع امکانات تفریحی برای گردشگران مثل رستوران، مغازه و...

  کیفیت

  بسیاری از بازی‌هایی که بر اساس فیلم‌ ساخته می‌شوند، آن‌قدری نمی‌توانند در جذب مخاطب موفق عمل کنند اما Jurassic World Evolution به صورت غافلگیرانه‌ای جالب است. این بازی توانسته کلیت و شالوده‌ی اصلی فیلم‌ها را به خوبی در خود پیاده کند، نه فقط در جزئیات چگونگی ساخت یک پارک دایناسور، بلکه مسائل اخلاقی که فیلم سعی در بیان آن‌ها داشت هم در بازی وجود دارند. چطور می‌توان حیوانی را در قفس خوشحال نگه داشت وقتی طبیعت او این است که آزاد و وحشی باشد؟ آیا خلق دوباره‌ی موجوداتی که منقرض شده‌اند از نظر اخلاقی درست است؟ این‌ها مسائلی‌اند که ذهن بازیکن در طول بازی با آن‌ها درگیر می‌شود. فهمیدن مکانیک‌های بازی کار سختی نیست و بازیکنان با کمی تمرین می‌توانند کلیت آن را یاد بگیرند و در ادامه به‌راحتی پارک را کنترل کنند. Jurassic World Evolution یک شبیه‌سازی عالی از سری فیلم‌های پارک ژوراسیک است که علاقه‌مندان به این سبک به‌ویژه طرفداران این مجموعه از آن لذت خواهند برد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی جنبه‌های اخلاقی نگهداشتن حیوانات در قفس یا نگهداری آن‌ها در باغ وحش صحبت کنید. ـ به نظرتان درست است که انسان از DNAهای باقی مانده از دایناسورها سعی کند این موجودات را بازسازی کند؟ این کار چه خطرات و تبعاتی می‌تواند داشته باشد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت و نمایش مقداری خون
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Frontier Developments
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸