Katana Zero

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی دو بعدی بسیار خشن با محتوای بزرگسالانه

سال: 2019
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی Katana Zero درباره‌ی گروهی از مأموران با قدرت‌های ویژه است که چندین سال پیش، سربازهایی در یک جنگ بزرگ بوده‌اند. دولت با تزریق مواد مخدری به نام «کرونوس» این سربازها را تبدیل به موجوداتی فرازمینی می‌کند و از آن‌ها انسان‌های بی‌رحم و بسیار خشنی می‌سازد. هر مرحله از بازی، با تزریق همین دارو در دفتر روانکاو شخصیت اصلی بازی شروع می‌شود. در بعضی از مراحل نیز نوشیدنی‌های الکلی دیده می‌شود و برخی از دشمنان هم در حال سیگار کشیدن نشان داده می‌شوند.
  هیچ‌ کدام از شخصیت‌های بازی، صداگذاری اختصاصی ندارند و تمام دیالوگ‌ها، از طریق متن نمایش داده می‌شوند. در این متون نیز عبارات زشتی دیده می‌شود اما خود بازی این عبارات را سانسور می‌کند. به عنوان مثال، کلمه‌ی f..k ممکن است به شکل F%&*@K نوشته شود.
  بازی Katana Zero گرافیک واقع‌گرایانه و سه‌بعدی ندارد، با این حال، خشونت آن بسیار بالاتر از بازی‌های رایج دوبعدی است. شخصیت اصلی بازی که یک سامورایی است و از شمشیر مخصوص کاتانا برای کشتن دیگران استفاده می‌کند سربازی در یک جنگ خیالی بوده است. اگرچه جهان بازی ساختگی است اما جنگ درون بازی و فجایع آن، بسیار یادآور جنگ ویتنام است. بازیکن هیچ‌ راهی جز کشتن تمام دشمنان در مراحل ندارد و هدف اصلی دراگون نیز انتقام‌گیری است. میزان خونی که در مبارزه‌ها نمایش داده می‌شود بسیار بالاست.
  بازی Katana Zero در دسته بازی‌های سخت قرار می‌گیرد. اصابت حتی یک گلوله یا ضربه باعث کشته شدن شخصیت اصلی می‌شود. اگرچه می‌توان با قابلیت آهسته کردن زمان، گلوله‌ها را دفع کرد و به سمت خود دشمنان بازگرداند، اما این کار نیازمند زمان‌بندی بسیار دقیق است. همچنین، آهسته کردن بازی نیز محدود است و نمی‌توان به شکل مداوم از آن استفاده کرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Katana Zero در سبک اکشن دوبعدی و Side-Scroll (حرکت به کنار) است. بازیکن در نقش یک سامورایی بدون نام قرار می‌گیرد که هدف اولیه آن، کشتن و ترور افراد معروف است. در تمامی مراحل بازیکن باید با استفاده از تنها اسلحه بازی که یک شمشیر کاتانا است دشمنانش را از میان بردارد. البته تجهیزات دیگری هم مثل چاقو، نارنجک و مین برای از بین بردن دشمنان وجود دارد.
  میزان نمایش خشونت و خونریزی این بازی بسیار بالاست. بازیکن می‌تواند در 8 جهت مختلف، حرکت و حمله کند و با استفاده از قابلیت آهسته کردن زمان، گلوله‌های دشمنان را دفع کند. این قابلیت در واقع توسط ماده‌ی مخدری به نام «کرونوس» فعال می‌شود. قهرمان بازی در ابتدای هر مرحله، با روانکاو خود دیدار و گفتگو می‌کند و او نیز در پایان هر جلسه، این ماده را به بدن سامورایی تزریق و هدف بعدی او را معرفی می‌کند.

  چکیده داستان

  شخصیت اصلی بازی یک سامورایی در لباس کیمونو با شمشیر کاتانا است که نزدیک به 7 سال پیش از وقایع اصلی بازی، به عنوان سرباز در جنگ بزرگی شرکت کرده است. او هر شب کابوس می‌بیند و جزئیات چندانی نیز از گذشته‌اش به یاد ندارد. او هر روز صبح که در واقع ابتدای هر مرحله است به سراغ روانکاوش می‌رود و کابوس‌های شب گذشته را تعریف می‌کند. در ادامه‌ی بازی مشخص می‌شود که این فرد نه یک روانکاو واقعی، بلکه رئیس یا یکی از افراد نزدیک به رئیس سامورایی است که می‌خواسته با استفاده از توانایی‌های شخصیت اصلی، دشمنان خودش را از بین ببرد. وقتی که سامورایی این توطئه‌ی بزرگ را کشف می‌کند و متوجه می‌شود که آن‌ها از خودش هم سوءاستفاده کرده‌اند، تصمیم به انتقام می‌گیرد.

  کیفیت

  فضای کلی بازی Katana Zero، یادآور عناوین دهه‌ی 80 میلادی است و حتی می‌توان آن را نسخه‌ای بهینه‌یافته از بازی‌های آن دوره توصیف کرد. گرافیک دو بعدی و موسیقی متفاوت از جمله نقاط قوت بازی‌اند. این بازی نوآوری‌هایی هم در شیوه‌ی مکالمه‌ی بین شخصیت‌ها ایجاد کرده و آن امکان دخالت بازیکن در چگونگی پیشرفت مکالمات است. از دیگر ویژگی‌های مثبت این بازی می‌توان به امکان آهسته کردن زمان در گیم‌پلی آن اشاره کرد. عنوان Katana Zero از جهات بسیاری یادآور مجموعه Hotline Miami است و همانند بازی‌های آن مجموعه، شخصیت اصلی بازی با خوردن حتی یک تیر و دریافت اولین ضربه از بین می‌رود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – تأثیرات مخرب مواد مخدر و استفاده از آن‌ها در جنگ‌های بین‌المللی از موضوعاتی است که در داستان بازی مطرح شده. می‌توانید درباره‌ی این مشکل و تبعات احتمالی آن صحبت کنید.
  – عنوان Katana Zero یکی از خشن‌ترین بازی‌های دوبعدی است که در سال‌های اخیر عرضه شده است. می‌توانید درباره‌ی تأثیری که خشونت (حتی در حالت دوبعدی) روی بازیکن دارد صحبت کنید. احساس شما هنگام انجام اعمال خشونت‌آمیز بازی چه بود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۵
  تولید کننده Askiisoft
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹