Kena: Bridge of Spirits

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی اکشن ماجراجویانه و سکوبازی با داستان زیبا، شخصیت‌های دوست‌داشتنی و خشونت فانتزی

سال: 2021
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اگرچه مرگ و کمک به ارواح زندانی این جهان از درون‌مایه‌های بازی محسوب می‌شوند، اما تاکید زیادی روی مهربانی، اهمیت روابط دوستی و کمک به دیگران نیز در آن وجود دارد. کنا پیش از آزاد کردن هر روح، با زندگی و داستان مرگ آن فرد آشنا می‌شود و این قصه‌ها پر از لحظات تلخ و شیرین هستند. لحظاتی که منجر به تقویت حس همدلی و هم‌ذات‌پنداری بازیکن نیز خواهند شد.
  کنا یک دختر جوان خوش‌قلب، مهربان و شجاع است که می‌خواهد به دیگران کمک کند و فارغ از نتایج تصمیماتش، همیشه به دنبال انجام کار درست و اخلاقی است. او از اهمیت نیرویی که در اختیار دارد آگاه است و تصمیم می‌گیرد که از قدرت‌های ویژه‌اش، در مسیر خیر و در راستای کمک به ارواح زندانی در این جهان استفاده کند. کنا همچنین در طول ماجراجویی‌های خود، با افراد مختلفی از جمله چند کودک و یک پیرمرد مهربان دوست می‌شود و آن‌ها نیز تمام تلاششان را می‌کنند تا به کنا روحیه دهند و به او در مسیر رسیدن به اهداف بزرگی که دارد، کمک کنند.
  یکی از موضوعات اصلی بازی، مرگ و کمک به ارواح است. البته لحن و فضاسازی‌های بازی در این زمینه، جدی یا کاملاً واقع‌گرایانه نیست و بازیکن ممکن است در طول ماجراجویی خود، علاوه بر مشاهده‌ی برخی لحظات تلخ و ناراحت‌کننده، خاطرات شیرین و بامزه‌ای نیز از ارواح ببیند.
  برخی از فضاسازی‌ها و افسانه‌ها و قصه‌های روایت‌شده در بازی، با الهام از آداب و رسوم فرهنگ‌های شرقی طراحی و یا بازسازی شده‌اند.
  کنا از یک چوب جادویی و تیروکمان برای حمله به دشمنان خود استفاده می‌کند. آن‌ها از موجودات تخیلی و فانتزی مثل هیولاهای درختی تشکیل شده‌اند و ممکن است پس از صدمه دیدن، فریاد بکشند. اگرچه مبارزه از عناصر اصلی گیم‌پلی محسوب می‌شود و سرعت مبارزات نیز بالا است، اما هیچ‌نوع خون و خونریزی در بازی وجود ندارد و دشمنان نیز پس از تمام شدن جانشان، سریعاً ناپدید می‌شوند و اثری از آن‌ها در محیط بازی باقی نمی‌ماند. به طور کلی، خشونت بازی از نوع فانتزی است و در گیم‌پلی و سکانس‌های سینمایی آن، صحنه‌های خشن واقع‌گرایانه‌ای وجود ندارد. البته توجه به این نکته ضروری است که کنا برای آزاد کردن هر روح، بخشی از زندگی و داستان مرگ او را مشاهده می‌کند و این صحنه‌ها ممکن است برای گروهی از بازیکن‌های حساس یا افرادی که تجربه‌ی مرگ عزیزانشان را داشته‌اند، آزاردهنده و ناراحت‌کننده باشد.
  کنترل‌های حرکتی بازی نسبتاً ساده و شبیه به دیگر آثار اکشن ماجراجویانه‌ی سوم‌شخص است. یادگیری آن‌ها به زمان و تلاش چندانی نیاز ندارد. مبارزات با دشمنان عادی نیز آسان است اما غول‌های آخر مراحل، جان زیادی دارند و از بین بردن آن‌ها، نیازمند تلاش قابل‌توجهی است. اگرچه چندین درجه‌بندی برای میزان سختی بازی وجود دارد، اما مبارزه با غول‌های آخر مراحل در ساده‌ترین درجه نیز ممکن است کمی چالش‌برانگیز و سخت باشد. علاوه بر مکانیسم‌های مبارزه‌ای، برخی از پازل‌های محیطی نیز پیچیده هستند و بازیکن باید بدون راهنما و یا سرنخ خاصی، آن‌ها را حل کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Kena: Bridge of Spirits عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه وسکوبازی است که بازیکن در آن، کنترل یک جنگجوی جوان به نام «کنا» را بر عهده می‌گیرد. او به دنبال رها کردن روح‌های گرفتار در این جهان و احیای جنگل‌ها و محیط‌های فاسدشده است. بازیکن در محیط جهان‌باز و از زاویه‌‌ی دوربین سوم‌شخص، به گشت‌وگذار در محیط‌های متنوع می‌پردازد، پازل‌های مختلف را حل می‌کند، با موجودات و روح‌ها تعامل می‌کند و به مبارزه با دشمنان می‌پردازد.
  کنا به ارواحی که در این دنیا زندانی شده‌اند، کمک می‌کند تا آزاد شده و به آرامش برسند. ایده‌ی اولیه و مفهوم اصلی بازی شاید کمی ناراحت‌کننده به نظر برسد، اما میزان اثرگذاری آن به خاطر وجود شخصیت‌های بامزه و دوست‌‌داشتنی و محیط‌های زیبا و چشم‌نواز بسیاری که در بازی وجود دارد، کاهش یافته است. کنا شخصیتی مهربان، خوش‌قلب و شجاع است و رفتاری صمیمی و دوستانه با شخصیت‌های دیگر دارد. او هیج‌وقت از انجام کاری که به نظرش درست می‌آید، فرار نمی‌کند و همیشه به دنبال کمک به دیگران است. بازیکن با استفاده از یک چوب جادویی و تیروکمان، به دشمنان خود حمله می‌کند. آن‌ها از موجودات تخیلی مثل ارواح شبه‌انسان و هیولاهای درختی تشکیل شده‌اند و با استفاده از شمشیر و برخی مواد منفجره‌ی جادویی، به کنا حمله می‌کنند. خشونت بازی از نوع فانتزی است و هیچ‌نوع خون و خونریزی یا صحنه‌های خشن دیگری مثل قطع اعضای بدن در آن وجود ندارد و دشمنان پس از تمام شدن جانشان، سریعاً از محیط ناپدید می‌شوند. البته سرعت مبارزات نسبتاً بالا است و از بین بردن غول‌های آخر بعضی از مراحل، سخت و چالش‌برانگیز محسوب می‌شود.

  چکیده داستان

  «کنا» دختری جوان با نیروهای فراماورایی است و می‌تواند به روح‌های اسیر در این جهان کمک کند تا به آرامش برسند. او با دو پسربچه از یک دهکده‌ی متروکه مواجه می‌شود که برادرشان، به کمک کنا نیاز دارد. ماجراجویی‌های کنا از این نقطه آغاز خواهد شد. او باید با از بین بردن نیروهای فاسد در بخش‌های مختلف منطقه، آن‌ها را احیا کرده و ارواح زندانی‌شده در این محیط‌ها را آزاد کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  بازی Kena: Bridge of Spirits شاید گیم‌پلی و مکانیسم‌های مبارزه‌ای نوآورانه و خلاقی نداشته باشد اما از داستان، شخصیت‌پردازی و روایت منحصربه‌فردی بهره می‌برد. مهم‌ترین ویژگی آن نیز داشتن محیط‌های زیبا و چشم‌نواز، طراحی شخصیت 3بعدی دوست‌داشتنی و فضاسازی‌های هنرمندانه است. سازنده‌ی این عنوان در ابتدا، یک استودیو انیمیشن‌سازی بوده و به همین خاطر، ظرافت و مهارت آن‌ها در بخش‌های سینمایی و غیرتعاملی بازی بیشتر به چشم می‌آید. به همین خاطر است که تمام شخصیت‌های بازی، شبیه به آثار استودیوهایی مثل دیزنی یا پیکسار به نظر می‌رسند. بازی از لحاظ مسائل فنی نیز عملکردی مثال‌‌زدنی دارد. این بازی، اولین عنوان استودیو سازنده در زمینه‌ی بازی‌های ویدیویی محسوب می‌شود و با این وجود، هیچ‌گونه باگ یا مشکلات فنی آزاردهنده‌ی دیگری در محیط جهان‌باز آن مشاهده نشده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره‌ی نوع خشونت موجود در بازی صحبت کنید. مبارزه با موجودات فانتزی و تخیلی و از بین بردن آن‌ها در مبارزات بدون خون و خونریزی چه تفاوتی با از بین بردن شخصیت‌های انسانی در دیگر بازی‌های اکشن ماجراجویانه دارد؟ ویژگی‌های بصری این بازی از جمله طراحی شخصیت و فضاها، چه تاثیری در میزان اثرگذاری خشونت آن دارند؟
  کنا در طول ماجراجویی‌های خود، روابط دوستانه‌ی به‌یادماندنی و اثرگذاری با دیگران می‌سازد. می‌توانید درباره‌ی اهمیت روابط دوستی صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود خشونت فانتزی
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Ember Lab
  دستگاه های سازگار Windows، PlayStation ۴، PlayStation۵
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۲۱