Kentucky Route Zero

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی ماجراجویی با داستان زیبا، شخصیت‌های به یادماندنی و کمی محتوای بزرگسالانه

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  درون‌مایه‌های اصلی بازی تنهایی، حس دور بودن از دیگران، کار و رؤیاها و آرزوها هستند. اگرچه بازی بازیکنان نوجوان را مخاطب اصلی خود نمی‌داند اما نوجوانان هم می‌توانند با این مشکلات ارتباط برقرار کنند.
  مرگ، فقر و بیکاری از موضوعات اصلی برخی مکالمات بازی هستند. کانوی یک داروی بیهوشی بسیار قوی استفاده می‌کند که باعث ایجاد توهم می‌شود. ارجاعات بسیاری به الکل و نوشیدنی‌های الکلی در مکالمات بازی دیده می‌شود و در یکی از صحنه‌ها، کانوی ویسکی می‌نوشد و سپس، رفتار عجیبی از خود نشان می‌دهد.
  در برخی از مکالمات بازی، از کلمات زشتی مثل damn ،hell و s..t استفاده شده است. البته همه‌‌ی مکالمات به صورت متنی هستند و شخصیت‌ها صداگذاری ندارند.
  در اوایل بازی، بخشی از یک معدن روی سر کانوی خراب می‌شود و او باید برای التیام درد خود، دارو مصرف کند. اواخر بازی و در قسمت‌های نهایی، موجودات اسکلت‌مانند دیده می‌شوند.
  هیچ‌ نوع مبارزه و حتی شکستی در بازی وجود ندارد. بازیکن باید شخصیت‌هایش را کنترل و در مکالمات، جمله‌ی موردنظر خود را انتخاب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Kentucky Route Zero عنوانی ماجراجویی و 5 قسمتی است که قسمت اول آن در سال 2013 عرضه شده بود. پس از گذشت چندین سال، بازی بالاخره در سال 2020 تکمیل و قسمت نهایی آن عرضه شد. داستان بازی درباره‌ی گروهی از انسان‌ها است که طی اتفاقاتی با یکدیگر همراه می‌شوند و به دنبال جاده‌ی مرموزی در کنتاکی آمریکا به نام «جاده‌ی صفر» می‌گردند.
  در داستان بازی مفاهیمی چون تنهایی، انزوا‌ و رسیدن به رؤیاها و آرزوها مطرح می‌شود. بازی در نگاه کلی‌تر خود، انتقادات زیادی به نحوه‌ی زندگی آمریکایی نیز وارد می‌کند و حتی می‌توان پیام آن را نوعی انتقاد به نظام سرمایه‌داری تفسیر کرد. هیچ نوع مبارزه و یا خشونتی در این عنوان وجود ندارد. البته در همان اوایل بازی، بخشی از یک معدن روی سر یکی از شخصیت‌های اصلی خراب می‌شود و پای او صدمه می‌بیند. او برای کنار آمدن با درد، یک داروی پزشکی مصرف می‌کند. همین شخصیت که «کانوی» نام دارد، از اختلال‌های روانی و فیزیکی رنج می‌برد. در برخی از مکالمات، از کلمات زشتی مثل s..t استفاده شده است. البته مکالمات فقط به صورت متنی نشان داده می‌شوند. یکی از صحنه‌های بازی درون یک کافه‌ی نوشیدنی‌های الکلی رخ می‌دهد و کانوی، ویسکی می‌نوشد و سپس رفتار او تغییر می‌کند.

  چکیده داستان

  بازیکن کنترل مردی به نام «کانوی» را بر عهده می‌گیرد که راننده‌ی کامیون یک شرکت خرید و فروش لوازم عتیقه است. او باید یک بسته را به آدرسی در کنتاکی تحویل دهد و وقتی که نمی‌تواند آن آدرس را پیدا کند، متوجه می‌شود که باید برای رسیدن به مقصد خود، از جاده‌ی مرموزی به نام «جاده‌ی صفر» عبور کند. بازی به 5 قسمت اصلی و چند قسمت فرعی تقسیم شده است و در طول این ماجراجویی، بازیکن کنترل برخی شخصیت‌های دیگر را هم بر عهده خواهد گرفت.

  کیفیت

  بازی Kentucky Route Zero یک ماجراجویی 5 قسمتی است. گیم‌پلی بازی مکانیسم‌های متفاوت و چندانی ندارد و تنها کاری که بازیکن باید انجام دهد، حرکت دادن شخصیت‌ها و انتخاب دیالوگ‌ها و گاهی هم حل برخی پازل‌ها است. با این حال، داستان بازی و شیوه‌ی روایت آن به‌ قدری قوی است که هیچ عنصری در بازی به شکل یک نکته‌ی منفی یا بازدارنده به چشم نمی‌آید. گرافیک بازی نیز در عین سادگی، بسیار زیبا و چشم‌نواز است. موسیقی متن این عنوان هم یکی از به یاد ماندنی‌ترین آثار موسیقی است که تا به حال برای یک بازی ویدیویی نوشته شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی سلامت روانی و اهمیت صحبت و همنشینی با دیگران در شرایط سخت روحی صحبت کنید. شما زمانی که حال روحی خوبی ندارید، برای بهتر شدن حال‌تان چکار می‌کنید؟
  ـ بسیاری از مشکلات شخصیت‌های بازی، مسائلی هستند که ممکن است برای آدم‌های عادی و خود شما هم رخ داده باشد. می‌توانید درباره‌ی نحوه‌ی به تصویر کشیدن همدلی و همدردی با دیگران در این بازی صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر استفاده از مواد مخدر و اصطلاحات زشت و توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۵
  تولید کننده Cardboard Computer
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰