Kingdom Hearts III

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوانی در سبک نقش‌آفرینی اکشن، با حضور شخصیت‌های زیادی از انیمیشن‌های دیزنی، به همراه خشونت فانتزی
سال: 2019
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی بازی پسربچه‌ای است که به همراه دوستانش ماجراجویی خود را آغاز می‌کند. او در طول بازی با چالش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شود و کم‌کم مهارت‌هایی را در خود کشف می‌کند، همچنین تلاش می‌کند تا به کمک دوستانش اعتماد به نفس خود را قوی کند. مفاهیمی چون روابط دوستی، هویت‌یابی، شناخت مهارت‌ها و توانایی‌های شخصی از مواردی‌اند که می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان معنادار و قابل درک باشد.
  سورا و دوستانش در موقعیت‌های زیادی به یکدیگر کمک می‌کنند و برای نجات جان یکدیگر تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند. آن‌ها با وجود موقعیت‌های زیادی که برای پشت کردن به اتفاقات دارند، همیشه تصمیم می‌گیرند که مسیرشان را ادامه و کار درست را انجام دهند.
  در مکالمات بازی اشاره‌های کوتاهی به مشروبات الکلی وجود دارد.
  مبارزه‌های بازی از زاویه‌ی سوم‌شخص انجام می‌شوند و بسیار کارتونی‌اند. بازیکن معمولاً با سلاحی به شکل کلید و گاهی اوقات هم با نیروهای جادویی به موجودات فانتزی ضربه می‌زند که این کار با جلوه‌های بصری همراه خواهد بود. هیچ گونه خون و خشونت واقع‌گرایانه در مبارزه‌ها دیده نمی‌شوند و دشمنان بعد از مردن ناپدید می‌شوند. در بعضی از قسمت‌های داستانی و غیرتعاملی بازی، اشاره‌هایی به اعمال خشونت‌آمیز شده اما تصویری از‌ آن‌ها نشان داده نمی‌شود.
  کنترل‌های بازی دشواری چندانی ندارند با این حال از آن‌جا که این عنوان در سبک نقش‌آفرینی قرار می‌گیرد، منوهای زیادی در آن وجود دارد که می‌تواند برای بازیکنان کم‌تجربه کمی گیج‌کننده باشد. سه درجه دشواری مختلف در بازی وجود دارد که ساده‌ترین حالت آن، مبارزه‌ها را بسیار آسان می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Kingdom Hearts III یک عنوان نقش‌آفرینی اکشن است که بخش زیادی از آن را صحنه‌های سینمایی و غیرتعاملی شکل می‌دهد. بازیکن در نقش پسر نوجوانی بازی می‌کند که باید برای نجات دنیا به همراه دوستانش ماجراجویی خود را آغاز کند. گیم‌پلی بازی شامل گشتن در دنیای آن، صحبت با شخصیت‌های مختلف، انجام مبارزه‌ها و گاهی هم حل کردن پازل می‌شود. خشونت بازی بسیار کارتونی است و بازیکن در آن‌ها با سلاحی به شکل کلید و گاهی هم با وردهای جادویی با دشمنان فانتزی‌اش می‌جنگد. خون و خشونت واقع‌گرایانه در این صحنه‌ها وجود ندارد و دشمنان بعد از مردن ناپدید می‌شوند. داستان بازی شامل مفاهیمی چون هویت‌یابی و اعتماد به مهارت‌های شخصی است و قهرمان آن در چندین موقعیت با چنین مسائلی روبه‌رو می‌شود. بسیاری از شخصیت‌هایی که در این بازی نمایش داده شده‌اند، از انیمیشن‌های دیزنی‌اند و در واقع مخاطب اصلی بازی کسانی‌اند که به این انیمیشن‌ها علاقه دارند. این مسئله باعث شده مصرف‌گرایی بازی بالا باشد. ضمن این‌که اکثر شخصیت‌های زن و دختر، نقش‌های منفعلی دارند و باید توسط مردان نجات داده شوند. بخش‌های بسیار زیادی از این بازی شامل صحنه‌های داستانی و غیرتعاملی می‌شود که می‌تواند برای بعضی خسته‌کننده شود.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در ادامه‌ی اتفاقات Kingdom Hearts II رخ می‌دهد. شخصیت‌ اصلی،‌ سورا، باید بار دیگر با دشمن اصلی داستان، یعنی زهونارت مبارزه کند اما در ابتدای بازی متوجه می‌شود که به دلیل اتفاقاتی که در گذشته برایش افتاده، مهارت‌های «بیدار کردن» خود را از دست داده است. او باید با کمک دوستانش، گوفی و دانلد داک، مهارت‌هایش را به دست بیاورد، قلب‌های خوابیده را بیدار کند و در نهایت به جنگ زهونارت برود.

  کیفیت

  بازی Kingdom Hearts III احتمالاً بیش از هر کس برای کسانی که عناوین قبلی آن را تجربه کرده‌اند، جالب باشد، چرا که داستان آن که در پایان قسمت قبلی نیمه‌کاره رها شده بود، بعد از سال‌ها سرانجامی پیدا می‌کند. جدای از این افراد، تقریباً تمامی کسانی که با شخصیت‌های مختلف انیمیشن‌های دیزنی خاطره‌ای دارند هم می‌توانند از این بازی لذت ببرند. گرافیک بازی کیفیت خوبی دارد و بازنمایی شخصیت‌ها و دنیاهایشان در آن به خوبی انجام شده است. گیم‌پلی آن نسبتاً متنوع است و فعالیت‌های مختلفی را می‌توان در دنیای بازی انجام داد، از مبارزه‌ها با موجودات فانتزی گرفته، تا حل کردن پازل‌ها، ماجراجویی و پیدا کردن گنج‌های مختلف. تنها نکته‌ی منفی بازی را می‌توان در صحنه‌های غیرتعاملی بسیار طولانی مدت آن دانست. بسیاری از این صحنه‌ها را می‌شد در مدت زمان بسیار کوتاه‌تر نمایش داد،‌ ضمن این‌که صداگذاری شخصیت‌ها هم کیفیت چندان خوبی ندارد. با این حال دیدن این قسمت‌ها اجباری نیست و بازیکن می‌تواند به‌راحتی آن‌ها را رد کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ سورا و دوستانش در طول ماجراجویی‌شان بسیار از یکدیگر حمایت می‌کنند، چه حمایت روحی و چه در انجام مأموریت‌ها. می‌توانید درباره‌ی شباهت‌های رابطه‌ای این سه نفر و دوستی‌های خودتان صحبت کنید. کدام ویژگی دوستی آن‌ها برای شما بیشتر قابل درک بود؟ ـ شخصیت‌های بسیاری از انیمیشن‌های دیزنی در این بازی حضور دارند. آیا حضور آن‌ها شما را به خرید و تجربه‌ی این بازی تشویق می‌کرد؟ می‌توانید درباره‌ی روش‌های مختلف تبلیغات در بازی‌ها و راه‌های شناخت آن‌ها صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی،‌ اشاره‌هایی به نوشیدنی‌های الکلی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Square Enix
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹