Lamplight City

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی ماجراجویانه‌ی داستان‌محور با گرافیک پیکسلی اما محتوای بزرگسالانه و خشن
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی بازی که یک کارگاه است در حین تحقیقاتش به مکان‌هایی چون کافه‌ی همجنسگرایان، فاحشه‌خانه و مغازه‌ی تریاک‌فروشی سر می‌زند. در فاحشه‌خانه با زنی که مسئول آن‌جاست و یکی از کارگران جنسی صحبت می‌کند. در یکی از صحنه‌ها بدن برهنه‌ی مرد هنرمندی از پشت نشان داده می‌شود. قهرمان بازی و همکارش چندین بار در مورد نوشیدن الکل صحبت می‌کنند. ضمن این‌که شخصیت اصلی بازی بعد از به قتل رسیدن همکارش برای کنار آمدن با مشکلاتی که دارد به الکل و قرص روی می‌آورد و در چندین صحنه در حال مصرف الکل و قرص خواب‌آور نشان داده می‌شود. او به نظر به قرص‌های خواب‌آور اعتیاد دارد و کنار گذاشتن آن‌ها برایش دشوار است. در مکالمات شوخی‌های زیادی مرتبط با روابط و مسائل جنسی می‌شود. در قسمت‌های زیادی از داستان به رفتار نامناسب و نژادپرستانه با سیاه‌پوستان اشاره می‌شود.
  در مکالمات بازی کلمات توهین‌آمیز مانند s..t ،damn و ass شنیده و خوانده می‌شود.
  داستان این بازی می‌تواند بازیکن را با رفتارهای نژادپرستانه‌ای که در قرن‌های گذشته در مقابل اقلیت‌های نژادی صورت می‌گرفته آشنا کند. در قسمت‌های مختلف داستان به جنبه‌های مختلف این نوع رفتارهای تبعیض‌آمیز پرداخته شده است و در چندین مورد قربانیان این تبعیض‌ها علیه آن صحبت می‌کنند.
  پرونده‌هایی که در طول بازی باید آن‌ها را حل کرد شامل قتل، گروگانگیری، خشونت خانگی، دزدیدن نوزادان، مسموم کردن و آتش‌سوزی عمدی می‌شوند با این حال صحنه‌های زیادی از این موارد نشان داده نمی‌شود و بیشتر در مکالمه‌ها مطرح شده‌اند. در یکی از صحنه‌های ابتدایی بازی، همکار شخصیت اصلی از بالای ساختمان به پایین می‌افتد و بعد جسد خونین او نشان داده می‌شود. ضمن این‌که موضوعاتی چون خشونت نژادپرستانه و رفتار خشونت‌آمیز با زنان به‌دفعات در داستان مطرح می‌شود. گرافیک بازی پیکسلی و ساده است که تأثیرگذاری صحنه‌های خشن آن را کمتر می‌کند.
  بازی کنترل‌های ساده‌ای دارد. بازیکن تنها باید روی آیتم‌های مختلف کلیک کند، آن‌ها را بررسی کند یا با اشخاص مختلف گفتگو داشته باشد. بازی داستان‌محور است و گوش دادن به مکالمه‌ها و خواندن آن‌ها برای پیش رفتن در آن بسیار اهمیت دارد به همین دلیل هم بازیکن برای فهم داستان باید آشنایی نسبتاً خوبی با زبان انگلیسی داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Lamplight City عنوانی در سبک ماجراجویانه‌ی نشانه و کلیک و داستان‌محور است. داستان آن مربوط به کاراگاهی است که می‌خواهد قاتل همکارش را پیدا کند و در این بین پرونده‌های جنایی مختلفی را هم حل می‌کند. بازیکن باید با گشتن در محیط‌های بازی، کلیک کردن روی آیتم‌های مختلف و صحبت با شخصیت‌ها،‌ داستان آن را پیش ببرد و پرونده‌ها را حل کند. شخصیت اصلی بازی به الکل و مواد اعتیاد دارد، به صورت مداوم در حال صحبت با صدای همکار کشته شده‌اش است و در چندین صحنه در حال نوشیدن الکل در کافه‌ها و همچنین مصرف قرص برای خوابیدن نشان داده می‌شود. او در طول تحقیقاتش به فاحشه‌خانه و کافه‌ی همجنسگرایان هم سر می‌زند. در مکالمات بازی اشاره‌هایی به کارگران جنسی، خشونت خانگی، اعتقادات خرافی، ارتباط با ارواح، نژادپرستی، رفتارهای خشونت‌آمیز با زنان و... می‌شود. در یکی از صحنه‌ها بدن برهنه‌ی مرد هنرمندی از پشت قابل دیدن است. ضمن این‌که پرونده‌هایی که بازیکن باید آن‌ها را حل کند شامل قتل، گروگانگیری، خشونت خانگی و آتش‌سوزی عمدی می‌شوند. البته گرافیک بازی بسیار ساده و پیکسلی است و تصاویر گفته شده با جزئیات زیادی نمایش داده نمی‌شوند. در مکالمات هم چند بار کلمات توهین‌آمیزی مانند s..t ،damn و ass شنیده و خوانده می‌شوند، همچنین شوخی‌هایی با محتوای جنسی در آن‌ها وجود دارد. ضمن این‌که بازی بسیار داستان‌محور است و بازیکن برای فهم داستان باید آشنایی خوبی با زبان انگلیسی داشته باشد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در قرن ۱۹ و در شهری خیالی اتفاق می‌افتد. قهرمان بازی یک پلیس سابق است که حالا کاراگاه خصوصی شده و به خاطر مرگ همکارش شرایط روحی خوبی ندارد. او نه‌تنها مشکل بی‌خوابی دارد و برای آن قرص مصرف می‌کند،‌ بلکه دائماً در حال صحبت با صدای همکار کشته شده‌اش است. چندین پرونده‌ی مختلف در طول بازی برای حل کردن وجود دارد و البته در تمام مدت، قهرمان داستان به دنبال قاتل همکارش هم می‌گردد. بیشتر زمان بازی به گشتن در محیط‌های مختلف، صحبت با مضنونین و افراد و پیدا کردن سرنخ خواهد گذشت. نکته‌ی مهمی که در این بازی وجود دارد این است که انتخاب‌های بازیکن در صحبت با مضنونین یا حرف‌هایی که به آن‌ها می‌زند ممکن است باعث شود که نتواند در پیدا کردن قاتل پیش برود و پرونده ناتمام باقی می‌ماند.

  کیفیت

  بازی Lamplight City از عنوان‌هایی نیست که بتواند طیف گسترده‌ای از مخاطبان را جذب خود کند. بازی بسیار داستان‌محور است و کار اصلی بازیکن هم در طول بازی این است که به مکالمه‌ها گوش دهد و سرنخ به دست بیاورد. گرافیک آن با وجود ساده بودن، پرجزئیات است و به صحنه‌ها و شخصیت‌ها به‌خوبی پرداخته شده است. داستان، شخصیت‌ها و صداگذاری‌های آن‌ها، از مواردی‌اند که این بازی را از سایر عناوین این ژانر متفاوت می‌کند. بازی روایت جالبی دارد و مکالمه‌ی میان شخصیت‌ها به‌خوبی نوشته شده است که باعث می‌شود بازیکن مشتاق به شنیدن ادامه‌ی آن‌ها باشد. البته تمرکز بیش از حد روی مکالمات، ممکن است برای بعضی خسته‌کننده باشد اما برای کسانی که به بازی‌های داستان‌محور و بدون گیم‌پلی پیچیده علاقه دارند، Lamplight City عنوان جالب و سرگرم‌کننده‌ای خواهد بود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ شخصیت اصلی بازی به قرص خواب‌آور و بعد از مدتی به الکل اعتیاد پیدا می‌کند. به نظر شما این شخصیت برای خلاص شدن از اعتیادش باید چکار می‌کرد؟ اگر شما جای او بودید و با این مسائل مواجه می‌شدید، چه تصمیمی می‌گرفتید؟ ـ این بازی بسیار داستان‌محور است. این نکته برای شما جالب بود یا باعث شد از بازی خسته شوید؟ اگر از داستان آن لذت بردید، کدام ویژگی و موضوع آن بیشتر شما را جذب خود کرد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB NR (بدون رتبه‌بندی)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۵
  تولید کننده Application System Heidelberg
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸