Lara Croft GO

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی معمایی و سکوبازی، با مراحل چالش‌برانگیز و قهرمان زن قوی و زیرک
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لارا کرافت یک زن قوی، مستقل و زیرک است. او برای مقابله با دشمنانش که حیوانات خطرناکی‌اند، سعی می‌کند از راه‌های غیرخشن استفاده کند و فقط در مواقع ضروری دست به خشونت می‌زند. لارا در این عنوان از معدود شخصیت‌های زن در بازی‌هاست که نمایش او بار جنسی ندارد و تمرکز بازی روی توانایی‌ها و قابلیت‌های اوست.
  بازی دارای پازل‌های متنوعی است که اکثر آن‌ها بر اساس منطق طراحی شده‌اند و بازیکن برای حل کردن آن‌ها باید تفکر تحلیلی داشته باشد. حل کردن این پازل‌ها می‌تواند به تقویت تفکر تحلیلی بازیکن و مهارت‌های او در حل مسئله کمک کند.
  لارا با استفاده از تفنگ و نیزه به حیوانات بزرگی چون عنکبوت، مارمولک و مار حمله می‌کند. هیچ نوع خون و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه در بازی وجود ندارد. در چند مرحله از بازی مار بسیار عظیم‌الجثه‌ای به لارا حمله می‌کند که ممکن است برای کودکان ترسناک باشد. زاویه‌ی دوربین از بالا به پایین است و جزئیات زیادی از تصویر قابل مشاهده نیست. ضمن این‌که گرافیک بازی هم بسیار کارتونی طراحی شده است.
  کنترل‌های بازی بسیار ساده‌اند و یاد گرفتن آن‌ها زمانی نمی‌برد. هرچه بازی جلوتر می‌رود مراحل آن دشوارتر می‌شوند؛ با این حال دکمه‌ی راهنمایی همیشه در بازی وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Lara Croft GO عنوانی معمایی و سکوبازی است که قهرمان آن لارا کرافت، از شخصیت‌های معروف در بازی‌های ماجراجویانه است. بازیکن در نقش لارا باید با حل کردن پازل‌های مختلفی که بر اساس منطق طراحی شده‌اند، مراحل بازی را پشت سر بگذارد. حل کردن پازل‌ها معمولاً بدون استفاده از خشونت همراه است اما گاهی اوقات هم بازیکن مجبور می‌شود حیوان‌هایی را که سر راهش قرار می‌گیرند، بکشد. خشونت بازی بسیار فانتزی است و دشمنان بعد از مردن فقط روی زمین می‌افتند و ناپدید می‌شوند. هیچ نوع خون و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه در بازی وجود ندارد. ضمن این‌‌که زاویه‌ی دوربین بازی که با فاصله و از بالاست، میزان تأثیرگذاری خشونت آن را کم کرده است. با این حال ظاهر بعضی از حیواناتی که در بازی حضور دارند، ممکن است برای کودکان کم‌سن ترسناک باشند. با این که لارا در بازی صحبت نمی‌کند اما به نظر شخصیتی آرام، زیرک و قوی دارد و از معدود قهرمانان زن بازی‌هاست که نمایش او همراه با تأکید روی ویژگی‌های جنسی‌اش نیست.

  چکیده داستان

  این بازی داستان مشخصی را دنبال نمی‌کند، لارا در یک معبد عظیم در حال ماجراجویی است و باید با گذشتن از مراحل و جمع کردن آیتم‌های مختلف بازی را پیش ببرد. هر مرحله از بازی در یک فضای سه‌بعدی و به سبک بازی‌های تخته‌ای است و برای رد شدن از آن، بازیکن می‌تواند لارا را هر بار یک خانه جلو ببرد. حل کردن پازل‌ها راه‌های مختلفی دارد، مانند ریختن دیوارها، هل دادن سنگ‌های بزرگ و کشتن حیوانات عظیم‌الجثه.

  کیفیت

  طرفداران نسخه‌ی موبایلی این بازی خیلی زود متوجه تغییراتی که در نسخه‌ی کنسولی آن رخ داده است، می‌شوند. کنترل‌های بازی در نسخه‌ی کنسولی Lara Croft GO کمی دشوارتر است و به سادگیِ ضربه زدن روی صفحه‌ی موبایل نیست. به جز کنترل‌ها، باقی بازی درست مانند نسخه‌ی موبایلی آن باکیفیت است. پازل‌ها بسیار چالش‌برانگیزند، موسیقی بازی عالی است و گرافیک آن، فضای معابد و خرابه‌های باستانی را به زیبایی برای بازیکن به تصویر می‌کشد. لارا با این‌که گفتگویی در بازی ندارد اما طوری طراحی شده است که بازیکن از همان ابتدا به او علاقه‌مند می‌شود. مواردی که به این نسخه از بازی اضافه شده‌، مکانیک‌ها و مراحل جدید است که در آن‌ها یک نسخه‌ی دیگر از لارا هم وجود دارد. Lara Croft GO را می‌توان یکی از بهترین بازی‌های اکشن و معمایی در سال ۲۰۱۵ به حساب آورد که درست به ‌خوبی نسخه‌ی موبایلی آن طراحی شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در خانه درباره‌ی بازی‌ها، جنسیت و نمایش بدن زن و مرد در آن‌ها صحبت کنید. در Lara Croft GO لارا قهرمان زنی است که بدون تأکید روی بدن و جنسیتش به نمایش درآمده است، که کاری خلاف روند معمول بازی‌های لارا کرافت حساب می‌شود. نظر شما درباره‌ی این تغییر نگاه چیست؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۰
  تولید کننده Square Enix
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶