Last Day of June

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه با گرافیک زیبا درباره‌ی مفاهیمی چون عشق و از دست دادن عزیزان
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از شخصیت‌ها، بسیار به دیگران اهمیت می‌دهند و حاضرند به افراد حتی غریبه کمک کنند. البته این ویژگی آن‌ها باعث می‌شود مورد سوءاستفاده قرار بگیرند.
  پازل‌ها و معماهای بازی می‌تواند تفکر تحلیلی و قدرت حل مسئله‌ی بازیکن را تقویت کند.
  موضوع کلی داستان درباره‌ی مرگ و از دست دادن عزیزان است که ممکن است برای کودکان ناآشنا یا ترسناک باشد.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند با این حال حل کردن بعضی از پازل‌های آن نسبتاً زمان‌بر است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Last Day of June عنوانی ماجراجویانه و معمایی است. بازیکن در نقش کارل، مردی که به تازگی همسرش را از دست داده بازی می‌کند و ضمن گشتن در قسمت‌های مختلف و صحبت با دیگر شخصیت‌ها باید پازل‌های متنوعی را هم حل کند. این بازی فضایی احساسی و بدون خشونت دارد با این حال داستان کلی آن درباره‌ی مرگ و از دست دادن عزیزان است و ممکن است درک داستان برای کودکان کمی پیچیده و سخت باشد. هیچ نوع مبارزه، خشونت یا محتوای بزرگسالانه‌ و نامناسبی در بازی وجود ندارد.

  چکیده داستان

  جون بعد از گذراندن یک روز دلپذیر با همسرش کارل، در راه بازگشت به خانه دچار تصادف می‌شود و می‌میرد. بازیکن در نقش کارل، آخرین روز زندگی همسرش را با سفری در زمان و از طریق نقاشی‌های او دوباره زندگی می‌کند و تلاش می‌کند تا اتفاقات آن روز را به شکلی تغییر دهد که همسرش زنده بماند. در ادامه بازیکن با تبعات ناخواسته‌ی اتفاقات جدید و فرصت‌هایی که به وجود می‌آورند، روبه‌رو می‌شود.

  کیفیت

  بازی Last Day of June به‌راحتی می‌تواند با داستان احساسی‌ و ظاهر ساده اما زیبایی که دارد مخاطب را جذب خود کند. با این‌که تاکنون بازی‌های زیادی سفر در زمان را دستمایه‌ی داستان‌های خود قرار داده‌اند، به کارگیری‌ این موضوع در این عنوان قابل‌باور‌تر از تلاش‌های دیگران است. سفر در زمان در این بازی بازیکن را با سؤال‌ها و چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌کنند و او را به فکر می‌اندازند. با این حال یکی از مشکلاتی که می‌توان به آن اشاره کرد، هماهنگ نبودن خط روایت‌های‌ آن است. انگار اعمال هر شخصیت در یک خط روایی جدا در حال اتفاق افتادن است و به هم مرتبط نیستند. مثلاً اگر در نقش پسربچه، بازیکن بتواند پیرمرد را راضی کند تا طنابش را برای هوا کردن بادبادک‌ها به او قرض بدهد، نمی‌تواند همین طناب را وقتی در نقش شخصیت دیگری است و برای کار دیگری قرض بگیرد. این نکته داستان بازی را کمی بی‌انسجام نشان می‌دهد. البته بعد از مدتی معلوم می‌شود که چه کاری در چه زمانی باید انجام شود تا به نتیجه برسد. ضمن این‌که این مسئله مشکل چندان مهمی نیست و گرافیک زیبا و متفاوت، شخصیت‌ها و داستان جالب باعث شده تا Last Day of June ارزش امتحان کردن را داشته باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی از دست دادن عزیزان صحبت کنید. آیا تا به حال عزیزی از نزدیکان‌تان را از دست داده‌اید؟ برای این‌که با غم مرگ آن‌ها کنار بیایید چه کرده‌اید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (همه‌ افراد)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده ۵۰۵ Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷