Lego DC Super-Villains

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی دیگری از لگو با خشونت کارتونی و حضور شخصیت‌های منفی و شرور مجموعه‌های DC
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این بازی مانند سایر بازی‌های لگو، با قطعات اسباب‌بازی‌های لگو نمایش داده می‌شود و به همین دلیل هم کودکان و نوجوانان می‌توانند با آن ارتباط بیشتری نسبت به سایر بازی‌های کارتونی برقرار کنند.
  بسیاری از شخصیت‌های شرور بازی به خصوص جوکر با لحن تهدید‌آمیز و تمسخرآمیزی (و البته در عین حال کارتونی و خنده‌دار) با دیگران صحبت می‌کند. شوخی‌های زیادی در مکالمات وجود دارد که بیشتر برای مخاطب بزرگسال قابل درک‌اند.
  در حالت تیمی، بازیکنان می‌توانند به صورت آفلاین و با همکاری بازیکنی دیگر، مأموریت‌ها را انجام دهند که می‌تواند باعث تقویت مهار‌ت‌های بازیکن در همکاری تیمی شود.
  می‌توان گفت این بازی از سایر عناوین لگو خشن‌تر است چرا که شخصیت‌های اصلی آن، آدم‌‌های بد و شرورند. صحنه‌های مختلف و زیادی از انفجار، مشت زدن به آدم‌ها و پلیس‌ها، مبارزه و درگیری در مراحل مختلف وجود دارد. البته‌ تمام این‌ها با حالت کارتونی نمایش داده شده و خون و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه در آن‌ها وجود ندارد. شخصیت‌ها بعد از شکست خوردن به قطعات کوچک‌تر لگو تبدیل می‌شوند.
  یاد گرفتن کنترل‌های بازی بسیار ساده است و پازل‌ها هم چندان دشوار نیستند. ضمن این‌که بازی راهنمایی‌های زیادی هم به بازیکن می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Lego DC Super-Villains یک عنوان اکشن ماجراجویانه و جهان‌باز از سری‌ بازی‌های لگو است که این بار شخصیت‌های منفی و شرور داستان‌های کامیک DC را در نقش قهرمانان قرار داده است. بازیکنان می‌توانند خلافکار مخصوص به خودشان را هم بسازند که او هم به تیم آدم‌بدها اضافه شود و در طول بازی مأموریت‌های مختلفی را با آن‌ها انجام دهند. بازی خشونت کارتونی اما زیادی دارد. صحنه‌های مختلف از انفجار، زدوخورد، آتش گرفتن و اشخاصی که با پلیس‌ها می‌جنگند، دزدی می‌کنند و... در بازی وجود دارد. دشمنان بعد از شکست خوردن به قطعات کوچک‌تر لگو تبدیل می‌شوند و خون یا خشونت واقع‌گرایانه نمایش داده نمی‌شود. شخصیت‌های این بازی نمی‌توانند الگوی رفتاری خوبی برای بازیکن باشند چرا که همه شرور و خلافکارند. بازی دارای حالت چندنفره‌ی آفلاین است و می‌توان در آن به صورت تیمی مأموریت‌ها را انجام داد.

  چکیده داستان

  داستان از جایی شروع می‌شود که یک «لیگ عدالتِ» جایگزین از یک سیاره‌ی دیگر ظاهر می‌شود و اعضای آن می‌خواهند به «لیگ عدالت» زمینی که قهرمانانش ناپدید شده‌اند، کمک کنند. اما این قهرمانان شرور عضوی از یک باند خلافکارند و از سیاره‌ای شبیه به زمین می‌آیند که در آن‌جا مفهوم خوب و بد جابه‌جا شده است. می‌توان گفت درون‌مایه‌ی اصلی بازی این است که گاهی باید از آدم‌بدها برای متوقف کردن آدم‌بدهای شرورتر استفاده کرد.

  کیفیت

  لگو تا به حال بازی‌های زیادی ساخته و عرضه کرده است، تفاوت Lego DC Super-Villains با دیگر عناوین آن در این است که شخصیت‌های اصلی و در واقع قهرمانان این بازی را افراد شرور تشکیل می‌دهند. شخصیت‌های زیادی در بازی حضور دارند، ضمن این‌که بازیکن می‌تواند شخصیت شرور خودش را هم با ظاهر و مهارت‌های مختلف بسازد و با آن بازی کند. مکالمات، خنده‌دار و سرگرم‌کننده طراحی شده‌‌اند و البته صداگذاری بازی هم در تأثیرگذاری آن‌ها بسیار مهم است. صداگذاری‌های این بازی یکی از بهترین‌ها در میان عناوین مجموعه‌ی لگو است و از بازیگران باتجربه‌ای برای آن استفاده شده است. پازل‌ها و مأموریت‌ها اکثراً ساده و تکراری‌اند که از نکات منفی اکثر بازی‌های لگو به حساب می‌آید. و البته حضور تعداد زیادی شخصیت‌های شرور و کارهایی که انجام می‌دهند، الگوی رفتاری و شخصیتی مناسبی برای کودکان به حساب نمی‌آید. مانند سایر بازی‌های لگو این‌جا هم حالت چندنفره‌ی‌ آفلاین وجود دارد که در آن بازیکنان می‌توانند مهارت‌هایشان را در کار تیمی بسنجند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی محوریت شخصیت‌های منفی در بازی صحبت کنید. به نظرتان این‌که قهرمانان بازی شخصیت‌های منفی‌اند و کارهای معمولاً خلافی انجام می‌دهند، چه تأثیری روی کودکان و نوجوانانی که آن را تجربه می‌کنند، دارد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت کارتونی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Warner Bros Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸