Lego Dimensions

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوانی از مجموعه‌ی لگو با گیم‌پلی خلاقانه، شخصیت‌های متنوع و خشونت فانتزی
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این بازی مانند سایر عناوین این مجموعه، با قطعات اسباب‌بازی‌های لگو نمایش داده می‌شود و به همین دلیل هم کودکان و نوجوانان می‌توانند با آن ارتباط بیشتری نسبت به سایر بازی‌های کارتونی برقرار کنند.
  اکثر شخصیت‌هایی که در بازی دیده می‌شوند، قصدشان نجات دنیا و کمک به دیگران است. آن‌ها به هم کمک می‌کنند و برای نجات دیگران جان خودشان را به خطر می‌اندازند. با این حال در اکثر مواقع در حال استفاده از خشونت‌اند.
  با این‌که از کلمه‌ی توهین‌آمیز خاصی استفاده نمی‌شود اما طنز و شوخ‌طبعی بسیاری از شخصیت‌ها به شکلی است که گویا برای بزرگسالان نوشته شده است چرا که فهم آن‌ها برای کودکان می‌تواند دشوار باشد. شخصیت‌ها گاهی یکدیگر را با کلام اذیت یا مسخره می‌کنند.
  بازیکنان می‌توانند با قرار دادن قطعات لگو کنار هم آیتم‌های جدید و متنوعی بسازند. تشویق بازیکنان به ساختن و اصلاح آیتم‌های از پیش ساخته شده بخش مهمی از این بازی را شکل می‌دهد که می‌تواند خلاقیت آن‌ها را تقویت کند.
  بازی دارای خشونت کارتونی زیادی است و در آن مبارزه‌های تن‌به‌تن و تخریب سازه‌ها و ساختمان‌ها دیده می‌شود. بعضی از شخصیت‌ها مانند جوکر (از سری فیلم‌های بتمن) و ایتن هانت شخصیت سری فیلم‌های مأموریت غیرممکن، از تفنگ به عنوان سلاح اصلی‌شان استفاده می‌کنند. شخصیت‌هایی که شکست می‌خورند به قطعات کوچک‌تر لگو تبدیل می‌شوند.
  بازی کنترل‌های ساده‌ای دارد که بازیکن به‌راحتی می‌تواند آن‌ها را یاد بگیرد. با این حال ساختن ساختمان‌ها و سازه‌های مختلف با قطعات زیاد و کوچک می‌تواند برای کودکان دشوار باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Lego Dimensions عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه است که دنیا و شخصیت‌های آن به شکل اسباب‌بازی‌های لگو ساخته‌ شده‌اند. بازیکنان می‌توانند ضمن ماجراجویی در دنیای بازی، با قطعات لگو آیتم‌های متنوعی را بسازند، پازل‌های مختلفی را حل کنند و با دشمنان‌شان بجنگند. بازی دارای خشونت فانتزی نسبتاً زیادی است و صحنه‌های زیادی از مبارزه، تخریب و انفجار در آن دیده می‌شود. بعضی از شخصیت‌ها از تفنگ در مبارزه‌ها استفاده می‌کنند و افراد شکست‌خورده به قطعات کوچک‌تر لگو تبدیل می‌شوند. البته نمایش این تصاویر به صورت کارتونی است و حالت لگویی آن از تأثیرگذاری خشونت بازی کم می‌کند.

  چکیده داستان

  در این بازی، یک نابغه‌ی شرور به نام لُرد وورتک در تلاش است تا بتواند کنترل «عناصر اساسی و اسطوره‌ای» که در مرکز واقعیت لگویی قرار دارد را به دست بگیرد. لرد وورتک با باز کردن پورتال به دنیاهای مختلف، به دنبال این عناصر می‌گردد و شرارت خود را در این دنیاها پخش می‌کند. در مقابل او یک گروه سه نفره از قهرمانان قرار دارند: گندالفِ ارباب حلقه‌ها، وایلداستایل از فیلم لگو (The Lego Movie) و بتمن. این گروه از ابرقهرمانان باید از واقعیتی به واقعیت دیگر بروند، برای خود هم‌پیمان پیدا کنند و در برابر نیروهای وورتک بجنگند. آن‌ها باید با استفاده از مهارت‌های مختلفی که دارند عناصر اساسی را دوباره به دست بیاورند و لرد وورتک را متوقف کنند.

  کیفیت

  بازی Lego Dimensions به واسطه‌ی خلاقیت، تنوع و داستان عمیق و جذابی که دارد می‌تواند برای طیف وسیعی از بازیکنان با هر گروه سنی سرگرم‌کننده باشد. دنیای بازی بسیار بزرگ و وسیع است و شخصیت‌های متنوعی در آن حضور دارند. با وجود این میزان از تنوع همه‌ی عناصر آن به شکلی در کنار هم قرار گرفته‌اند که برای بازیکن معنادار باشند. بخش مهمی از بازی مربوط به ساختن و اصلاح آیتم‌های مختلف با قطعات لگو در دنیا مجازی است که در این بخش هم کودکان و هم خانواده می‌توانند در کنار هم از خلاقیت‌شان استفاده کنند و از بازی لذت ببرند. با این حال بازی چند نکته‌ی منفی هم دارد که می‌تواند آن را به انتخاب چندم خانواده‌ها تبدیل کند. یکی از آن‌ها قیمت بسیار بالای آن است. این قیمت زیاد در هنگام خریدن بازی تمام نمی‌شود، بلکه بازیکن برای باز کردن حالت‌های مختلف آن هم باید دوباره پول پرداخت کند. نکته‌ی دیگر وجود تعداد زیادی شوخی‌ در مکالمات شخصیت‌هاست که بعضی از آن‌ها برای کودکان نامفهوم‌اند. با چشم‌پوشی از این موارد،‌ Lego Dimensions یک بازی لگویی عالی است که با شخصیت‌های مختلف، داستان سرگرم‌کننده و از همه‌ مهم‌تر ساخت‌و‌ساز خلاقانه‌ می‌تواند برای تمام اعضای خانواده سرگرم‌کننده باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در خانه درباره‌ی خلاقیت صحبت کنید. ساختن آیتم‌های مختلف با قطعات لگو و یا تغییر دادن در سازه‌های پیش‌ساخته چطور می‌تواند به خلاقیت بازیکن کمک کند؟ این بخش بازی چقدر برای شما جذابیت داشت؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت کارتونی، شوخی‌های بی‌ادبانه
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۸۰
  تولید کننده Warner Bros Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶