LEGO Harry Potter Collection

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوانی از مجموعه‌ی لگو بر اساس شخصیت‌ها و داستان‌های هری‌پاتر با مقداری خشونت فانتزی
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مجموعه داستان‌های هری‌ پاتر با داشتن شخصیت‌های نوجوان و اتفاقاتی که در دنیای این بچه‌ها می‌افتد،‌ می‌تواند برای نوجوانان بسیار قابل ‌درک و معنادار باشد. هری نوجوانی است که درگیری‌های زیادی در مدرسه و خانواده دارد. با این‌که بخشی از اتفاقاتی که برای او می‌افتد مربوط به دنیای بزرگسالان می‌شود اما بسیاری از آن‌ها هم مرتبط با دنیای نوجوانی‌اند. مشکلات هری در خانه و در ارتباطش با خانواده‌ی خاله‌اش، روابط او با دوستانش، مشکلاتی که در مدرسه برایش پیش می‌آید، رقابتی که با سایر دانش‌آموزان دارد، احساسات و هیجانات او نسبت به اتفاقاتی که در دنیای جادوگران می‌افتد همگی از مواردی‌اند که در دنیای نوجوانان قابل درک و معنادارند.
  در ابتدای بازی بازیکنان تنها می‌توانند به جای شخصیت‌های مثبت داستان‌های هری پاتر بازی کنند اما با جلو رفتن در بازی می توان به جای شخصیت‌های منفی هم بازی کرد. با این‌که در داستان‌های هری پاتر الگوهای شخصیتی خوبی برای کودکان و نوجوانان می‌توان پیدا کرد اما این بازی پیشینه و توضیح خاصی درباره‌ی شخصیت‌ها به بازیکن نمی‌دهد.
  در بعضی از صحنه‌های بازی، شخصیت‌های بزرگسال در حال نوشیدن مشروبات الکلی هنگام خوردن غذا نشان داده می‌شوند.
  در مکالمات بازی توهین شنیده نمی‌شود اما تعدادی شوخی‌های بی‌ادبانه وجود دارد.
  حالت دونفره‌ی بازی، بازیکنان را با کار تیمی آشنا می‌کند و مهارت‌های آن‌ها را در همکاری و انجام کارها به صورت گروهی تقویت خواهد کرد.
  بازی در کنار پازل‌ها و معماهای مختلف، دارای مبارزات زیادی هم است که در آن‌ها خشونت کارتونی نمایش داده می شود. بازیکنان می‌توانند در نقش جادوگران با استفاده از چوب‌دستی و خواندن ورد به دشمنان ضربه بزنند. دشمنان آنها ممکن است دیگر جادوگران، عنکبوت‌ها، ارواح، غول‌ها یا مارهای غول‌پیکر باشند. دشمنان هنگام شکست خوردن، فریاد می‌زنند و به قطعات کوچک‌تر لگو تبدیل می‌شوند. در بعضی از صحنه‌های غیرتعاملی خشونت بیشتری نشان داده می‌شود مانند شمشیری که درون بدن یک اژدها فرو می‌رود، با این حال هیچ کدام از این صحنه‌ها خشونت واقع‌گرایانه و اذیت‌کننده ندارند.
  کنترل‌های بازی طراحی ساده‌ای دارند و به راحتی می‌توان آن‌ها را یاد گرفت با این حال بعضی پازل‌ها نسبتاً دشوارند و حل کردن آن‌ها به تلاش بیشتری نیاز دارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی LEGO Harry Potter Collection عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه است که در آن بازیکنان در نقش شخصیت‌های مثبت و منفی داستان‌های هری پاتر قرار می‌گیرند. این بازی، مجموعه‌ای از عناوینی است که تاکنون با این نام منتشر شده‌اند. گیم‌پلی آن شامل حل کردن پازل‌ها و معماها و همچنین انجام مبارزات مختلف می‌شود. بازیکنان می‌توانند این بازی را به صورت تک‌نفره یا دونفره‌ (آفلاین) تجربه کنند. خشونت بازی کارتونی است و خون و خشونت واقع‌گرایانه در آن نمایش داده نمی‌شود. بازیکنان در نقش جادوگران با ورد و جادو با دشمنان‌شان که ممکن است جادوگر، حیوانات غول‌پیکر، غول‌ها و ارواح باشند مبارزه می‌کنند. دشمنان هنگام مردن فریاد می‌کشند و به قطعات کوچک‌تر لگو تبدیل می‌شوند. این بازی با محوریت اسباب‌بازی‌های لگو و سری داستان‌های هری‌پاتر ساخته شده که هر دوی این‌ها شامل محصولات تجاری و فرهنگی قابل عرضه در ایران‌اند.

  چکیده داستان

  داستان این بازی‌ها بر اساس کتاب‌های معروف هری‌ پاتر نوشته شده است. هری نوجوانی است که در ۱۱ سالگی متوجه می‌شود که یک جادوگر است و باید برای یاد گرفتن علوم و فنون جادوگری به مدرسه‌ی هاگوارتز برود. در آن‌جا با دنیای جادوگری آشنا می‌شود و باید در مقابل جادوگران شرور مبارزه کند. کسانی که با داستان‌های هری‌ پاتر آشنایی داشته باشند، شخصیت‌های بازی را هم به سرعت خواهند شناخت، در غیر این صورت بازی توضیح چندانی در مورد بسیاری از آن‌ها به بازیکن نمی‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با داستان‌های هری پاتر، بررسی‌های مربوط به کتاب‌های این مجموعه را مطالعه کنید.

  کیفیت

  این مجموعه بازی‌ها که برای سازگار شدن با کنسول پلی‌استیشن ۴ بازطراحی شده‌اند، گرافیک بسیار بهتر، محتوای بیشتر و جلوه‌های بصری جالب‌تری دارند که آن را برای طرفداران مجموعه‌های هری‌ پاتر بیش از پیش جذاب کرده است. جدای از آن بازی با ارائه‌ی بصری قوی و گیم‌پلی درگیرکننده‌اش می‌تواند برای مخاطبان معمولی بازی‌های ویدویی هم جالب باشد. مبارزه‌ها و پازل‌ها خلاقانه طراحی شده‌اند و در بین بازی‌های لگو می‌توان گفت که تازگی دارند، ضمن این‌که موسیقی و طراحی گرافیک آن هم خیلی خوب اجرا شده و به‌خصوص برای کسانی که فیلم‌های هری پاتر را دنبال کرده‌اند بسیار آشنا خواهد بود. البته به‌جز گرافیک بهتر و مقداری محتوای بیشتر، نکته‌ی دیگری به بازی‌ها اضافه نشده و بازیکنانی که بازی‌های دیگر این مجموعه را امتحان کرده باشند احتمالاً با نکته‌ی خاص و جدیدی در این عنوان روبه‌رو نخواهند شد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی نمایش خشونت در این بازی صحبت کنید. اگر کتاب‌ها و فیلم‌های هری پاتر را خوانده و دیده‌اید، میزان خشونت آن‌ها با این بازی را چطور مقایسه می‌کنید؟ ـ می‌توانید با فرزندتان درباره‌ی اقتباس‌هایی که از روی فیلم‌ها و کتاب‌ها صورت می‌گیرد صحبت کنید. آیا به نظرتان این بازی اقتباس خوبی از مجموعه‌ی هری پاتر بود؟ چه بازی‌های اقتباسی دیگری را تا به حال انجام داده‌اید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت فانتزی، شوخی‌های بی‌ادبانه
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Warner Bros.
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶