Lego The Hobbit

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوانی اکشن و معمایی از مجموعه‌ی لگو، با اقتباس از داستان هابیت‌ها و تأکید روی کار تیمی
سال: 2014
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این بازی مانند سایر بازی‌های لگو، با قطعات اسباب‌بازی‌های لگو نمایش داده می‌شود و به همین دلیل هم کودکان و نوجوانان می‌توانند با آن ارتباط بیشتری نسبت به سایر بازی‌های کارتونی برقرار کنند.
  اکثر شخصیت‌ها به خصوص هابیت‌ها خوش‌قلب‌اند و همیشه حاضرند تا به دیگران کمک کنند. در بسیاری از مواقع هم یکدیگر را تشویق به کار تیمی می‌کنند. هدف آن‌ها جنگیدن در مقابل یک نیروی شیطانی است و با این که در بعضی موقعیت‌ها از خشونت استفاده می‌کنند اما در بسیاری از مواقع هم با کار تیمی و از راه‌های غیرخشن پیش می‌روند.
  حل کردن پازل‌ها و معماهای بازی می‌تواند مهارت‌های بازیکن را در تفکر تحلیلی، حل مسئله و همین‌طور تفکر خلاق تقویت کند. همچنین انجام مأموریت‌ها به صورت گروهی می‌تواند باعث بهبود مهارت‌های بازیکن در فعالیت‌های تیمی شود.
  بازی دارای مبارزه‌های نسبتاً زیادی است که با خشونت فانتزی و کارتونی نمایش داده می‌شوند. شخصیت‌هایی چون جن‌، جادوگر، حیوانات مختلف، انسان‌ها، اورک‌ها و... در این مبارزه‌ها حضور دارند و با سلاح‌هایی چون چکش، تبر، شمشیر و چوب‌دستی با هم می‌جنگند. بعضی از شخصیت‌ها بعد از شکست خوردن ناپدید یا به قطعات کوچک‌تر لگو تبدیل می‌شوند. صحنه‌هایی از انفجار، تخریب سازه‌ها، موجودات بزرگ و هیولایی و اژدها در بازی وجود دارد با این حال حالت لگویی و کارتونی آن تا حد قابل توجهی از تأثیرگذاری خشونت و ترس آن کاسته است.
  مکانیک‌ها و کنترل‌های این بازی همانند سایر عناوین مجموعه‌ی لگو طراحی شده‌اند و بازیکنانی که آن‌ها را امتحان کرده باشند با این بازی به مشکل نخواهند خورد. هیچ برد و باختی وجود ندارد و زمانی که بازیکنان با پازل‌ها روبه‌رو می‌شوند، دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های لازم به آن‌ها داده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Lego The Hobbit عنوانی اکشن ماجراجویانه است که بر اساس فیلم‌های هابیت ساخته شده است. بازیکن باید با ماجراجویی در قسمت‌های مختلف دنیای بازی، حل کردن پازل‌ها، ساخت ابزار مختلف و همین‌طور مبارزه با دشمنان، داستان آن را پیش ببرد. تقریباً تمام شخصیت‌هایی که در فیلم حاضر بودند در این بازی هم با شمایل لگویی حضور دارند. مفاهیمی چون دوستی، وفاداری و انجام وظیفه در داستان وجود دارد و شخصیت‌های آن در موقعیت‌های مختلف یکدیگر را به کار تیمی تشویق می‌کنند. این شخصیت‌ها در مبارزه‌ها با سلاح‌هایی چون شمشیر، چوب‌دستی و چکش شرکت می‌کنند و با دشمنان‌شان می‌جنگند. دشمنان بعد از مردن ناپدید یا به قطعات کوچک‌تر لگو تبدیل می‌شوند. البته حالت کارتونی و فانتزی بازی تا حدی توانسته از تأثیرگذاری خشونت آن کم کند. والدین باید به این نکته هم دقت داشته باشند که بازیکنانی که این بازی را تجربه می‌کنند احتمال دارد به تماشای فیلم‌های مرتبط با آن و یا بازی با اسباب‌بازی‌های لگو هم علاقه‌مند شوند.

  چکیده داستان

  داستان این بازی مربوط به اتفاقات قبل از ارباب حلقه‌هاست و هابیتی به نام بیلبو بگینز در آن نقش اصلی را دارد. گندالف جادوگر، بیلبو را متقاعد می‌کند که برای به دست آوردن گنج ارزشمندی با گروهی متشکل از انسان‌ها،‌ جن‌ها و... ماجراجویی سختی را آغاز کند. آن‌ها باید با گذشتن از مکان‌ها و شهرهای مختلف، به اسماگ، اژدهایی برسند که از گنج محافظت می‌کند و با او مبارزه کنند.

  کیفیت

  بازی Lego The Hobbit شاید نوآوری خاصی در سری بازی‌های لگو به حساب نیاید اما قطعاً برای طرفداران کتاب‌ و فیلم‌های هابیت و همین‌طور اسباب‌بازی لگو بسیار سرگرم‌کننده خواهد بود. بازی با نمایش خوبی که از شخصیت‌ها و اتفاقات این داستان ارائه کرده است، توانسته تا حد قابل توجهی حس ‌و حال فیلم‌های هابیت را به بازیکن منتقل کند. اکشن بازی مانند سایر قسمت‌های مجموعه کیفیت قابل قبولی دارد. بازیکنان باید آیتم‌های مختلف را خراب کنند تا قطعات لگو به دست بیاورند، پازل‌های متنوعی را حل و با دشمنان زیادی مبارزه کنند. ضمن این‌که مثل سایر عناوین لگو، این‌جا هم حالت دونفره‌ وجود دارد که بسیار سرگرم‌کننده‌تر از حالت انفرادی آن است. برای کودکان و نوجوانانی که به مجموعه‌های ارباب حلقه‌ها یا هابیت‌ها علاقه‌مندند، Lego The Hobbit می‌تواند بازی خلاق و سرگرم‌کننده‌ای باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ این بازی یک حالت دونفره هم دارد که بازیکنان می‌توانند در آن با همکاری هم مأموریت‌ها را انجام دهند. می‌توانید درباره‌ی فواید کار تیمی و تفاوت نتایج آن با کار انفرادی صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Warner Bros Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۴