Lego Worlds

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی اکشن ماجراجویانه از مجموعه‌ی لگو، همراه با بخش ساخت‌و‌ساز و مقداری خشونت فانتزی
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این بازی مانند سایر عناوین این مجموعه، با قطعات اسباب‌بازی‌های لگو نمایش داده می‌شود و به همین دلیل هم کودکان و نوجوانان می‌توانند با آن ارتباط بیشتری نسبت به سایر بازی‌های کارتونی برقرار کنند. همچنین ذات اکتشافی بودن بازی از مواردی است که بچه‌ها می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.
  بازی این فرصت را در اختیار بازیکن می‌گذارد تا با استفاده‌ی از قوه‌ی تخیلش هر چیزی که به ذهنش می‌رسد را با قطعات مجازی لگو درست کند که باعث تقویت خلاقیت او می‌شود. ضمن این‌که بازیکنان با انجام مأموریت‌های کوتاه بازی می‌توانند مهارت‌های خود را در حل مسئله و تفکر تحلیلی تقویت کنند.
  خشونت و مبارزه محور اصلی بازی نیست، با این حال بازیکنان می‌توانند در دنیاهای مختلف بچرخند و اجسام و سازه‌های مختلف را خراب کنند، شخصیت‌های دیگر را بزنند و به آن‌ها تیراندازی کنند. هر چیزی که نابود می‌شود فقط به قطعات کوچک‌تر لگو تبدیل می‌شود که بازیکن می‌تواند آن‌ها را برای خود جمع کند. حالت کارتونی بازی میزان تأثیرگذاری خشونت آن را کاهش داده است.
  بازی کنترل‌های ساده‌ای دارد با این حال کار کردن با ابزار ساخت و ساز می‌تواند کمی دشوار باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Lego Worlds یک عنوان جهان‌باز است که به بازیکنان اجازه می‌دهد دنیای خود را همان‌طور که دل‌شان می‌خواهند درست کنند. آن‌ها می‌توانند دنیاهای مختلف را اصلاح کنند، سازه‌ها و آیتم‌های جدیدی را به آن اضافه یا چیزهایی را که دوست ندارند، خراب کنند. همچنین بازیکنان با کمک شخصیت‌های دیگر باید یک سری مأموریت‌های کوتاه را انجام دهند که با حل کردن آن‌ها می‌توانند آیتم‌های جدیدی به دست بیاورند. این بازی بازیکن را تشویق می‌‌کند تا با در اختیار داشتن ابزار و امکانات زیاد، از قوه‌ی تخیلش استفاده کند و هر آنچه را به ذهنش می‌رسد، بسازد. ضمن این‌که مهارت‌های او در حل مسئله و پیدا کردن راه‌حل‌های مختلف را هم تقویت می‌کند. مقدار کمی خشونت فانتزی در این عنوان وجود دارد و بازیکنان می‌توانند با شخصیت‌های دیگر بجنگند و یا سازه‌های مختلف در دنیا را خراب کنند. در تمام این موارد شخصیت‌ها بعد از مردن و سازه‌ها بعد از خراب شدن به قطعات کوچک لگو تبدیل می‌شوند. حالت کارتونی بازی از میزان تأثیرگذاری خشونت آن کم کرده است. ضمن این‌که یک حالت آنلاین هم وجود دارد که در‌ آن بازیکنان می‌توانند از دنیای دیگر بازیکنان دیدن کنند و این امکان وجود دارد که در آن‌جا با محتوای نامناسب و توهین‌آمیز روبه‌رو شوند.

  چکیده داستان

  در ابتدای بازی در حالی که بازیکن مشغول ماجراجویی در کهکشان لگوست، یک توفان به سفینه‌ی فضایی‌اش برخورد می‌کند و آن را مستقیم به یک دنیای جدید می‌فرستد. بازیکن در آن‌جا می‌تواند تعدادی ابزار پیدا کند و با آن‌ها شروع به ساخت و ساز کند. می‌تواند سازه‌های جدید بسازد، یا سازه‌های موجود را تغییر دهد و یا حتی آن‌ها را خراب کند. خیلی زود یک دنیای پر از سازه با شخصیت‌های مختلف خلق می‌شود که همه‌ی آن ساخت دست بازیکن است. او در ادامه باید با کمک به شهروندان این دنیای جدید و انجام درخواست‌های آن‌ها به نگهداری آن کمک کند. در این مدت می‌تواند سفینه‌‌اش را تعمیر و دنیاهای دیگری را هم در فضا کشف کند.

  کیفیت

  این بازی ماجراجویانه‌ی دنیای باز، با گیم‌پلی تقریباً نامحدودی که دارد می‌تواند برای علاقه‌مندان به این ژانر و مجموعه‌ی لگو بسیار سرگرم‌کننده باشد. در Lego Worlds به بازیکن تمام ابزار لازم برای ساخت‌و‌ساز و منبع نامحدودی از قطعات لگو داده می‌شود تا دنیای موردنظرش را بسازد. البته بازیکن همه‌ی ابزار را از ابتدا در اختیار ندارد و باید برای به دست آوردن آن‌ها تلاش کند. او باید هر دنیای جدیدی که کشف می‌کند را با دقت بگردد، ‌قسمت‌های مختلف آن را پیدا کند، توانایی‌هایش را افزایش دهد و گنج‌های مخفی را پیدا کند. البته این بازی با وجود این‌که بسیار سرگرم‌کننده است، چند نقطه ضعف هم دارد. یکی از آن‌ها دشواری استفاده از ابزار است. تعداد زیادی ابزار در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد که یادگیری همه‌ی‌ آن‌ها کار دشواری است و زمان زیادی می‌برد. نکته‌ی دیگر مبارزه‌های بازی است که چندان به آن‌ها پرداخته نشده است. در مبارزه‌ها گزینه‌ی هدفگیری وجود ندارد و بازیکن باید دائماً ضربه بزند به امید این‌که که یکی از این ضربه‌ها به حریف‌ برخورد کند. به‌جز این موارد Lego Worlds یک بازی لذت‌بخش و سرگرم‌کننده است که می‌تواند با هر مأموریتش خلاقیت بازیکن را به چالش بکشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ این بازی بازیکن را تشویق به استفاده از خلاقیت برای خلق دنیاهای جدید می‌کند. شما برای ساخت دنیای خودتان و آیتم‌های جدید از چه چیزهایی ایده گرفتید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Warner Bros Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷