Let It Die

thumbnail
۱۸ سال به بالا

عنوانی رایگان و دشوار در سبک اکشن و نقش‌آفرینی با محتوای بزرگ‌سالانه و خشن

سال: 2017
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازیکن می‌تواند شخصیت خود را مرد یا زن انتخاب کند. در هر صورت، هیچ‌کدام از این شخصیت‌ها در ابتدای بازی و تا پیش از پیدا کردن لباس‌ها و تجهیزات مختلف، لباس چندانی به تن ندارند. بسیاری از دشمنان بازی نیز شخصیت‌های زن هستند که آن‌ها هم لباس‌های نیمه‌برهنه به تن دارند. در بخش‌هایی از بازی، وقتی بازیکن می‌خواهد با استفاده از آسانسور به طبقات بالاتر برود، شخصیت زن مرموزی او را در آسانسور همراه می‌کند. بازیکن می‌تواند با دستکاری در دوربین، بخشی از لباس زیر و بدن او را ببیند. ارجاعات زیادی به نوشیدنی‌های الکلی و مواد مخدر نیز در بازی وجود دارد. یکی از عناصر اصلی بازی، قارچ‌های مختلفی است که بازیکن می‌تواند با خوردن آن‌ها قدرت‌هایی به دست آورد یا با پرتاب آن‌ها، دشمنان را از بین ببرد. نحوه‌ی به دست آوردن، مصرف و حتی به تصویر کشیده شدن این قارچ‌ها درون بازی، شبیه به قارچ‌های موادمخدر است.
  در بسیاری از دیالوگ‌های بازی، عبارات زشتی مثل “f--k” و “s--t” شنیده می‌شوند.
  این بازی همانند دیگر آثار Suda51 نوعی خشونت اغراق‌شده و عجیب دارد. با بالا رفتن در طبقات برج که بازی درون آن جریان دارد، موجودات عجیب‌تر و ترسناک‌تری مشاهده می‌شوند. اگرچه سلاح‌های گرم هم در بازی وجود دارند، اما معمولاً انواع و اقسام سلاح‌های سرد در مبارزه‌ها استفاده می‌شود. ضربه زدن با آن‌ها به دشمنان، منجر به پخش شدن میزان زیادی خون در هوا می‌شود.
  بازی تلاش بسیاری کرده است تا مبارزات آن شبیه به مجموعه Dark Souls سخت و چالشی باشد. البته در انجام این تلاش شکست خورده است و اگرچه بازی سخت و چالشی است، اما سخت بودن آن نه به خاطر مکانیسم‌های جذاب گیم‌پلی، بلکه در اکثر مواقع، به خاطر دکمه‌هایی است که به درستی کار نمی‌کنند و یا دکمه‌هایی که نزدیک یکدیگر قرار داده شده‌اند و کارکردهای کاملاً متفاوتی دارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Let It Die یک عنوان اکشن و نقش‌آفرینی رایگان از بازی‌ساز ژاپنی به نام Suda51 است. او که بازی‌های متفاوت دیگری نیز مثل Killer7 را در کارنامه‌ی خود دارد، باز هم از موضوعات عجیب و غریبی برای بازی جدید خود استفاده کرده است. بازیکن باید شخصیت‌های مختلفی را پرورش دهد و آن‌ها را به انواع و اقسام سلاح‌ها و تجهیزات مختلف مجهز کند تا بتواند دشمنان سر راهش برای رسیدن به آخرین طبقه‌ی برج درون بازی را از سر راه بردارد.
  محتوای بزرگسالانه‌ و خشن زیادی در بازی وجود دارد. مبارزه‌ها با نمایش خون و خشونت زیادی همراه‌اند. به علاوه در مکالمات از کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی هم استفاده می‌شود. شخصیت‌های زن بسیاری در بازی وجود دارند که نیمه‌برهنه هستند. در بخش دیگری از بازی، بازیکن می‌تواند لباس زیر و سینه یکی دیگر از شخصیت‌های زن بازی را ببیند. قارچ‌هایی شبیه به قارچ‌های موادمخدر نیز درون بازی دیده می‌شوند که مصرف آن‌ها ممکن است قدرت شخصیت بازیکن را برای مدتی کوتاه، افزایش دهد.

  چکیده داستان

  بازی Let It Die در دنیایی خیالی رخ می‌دهد. در سال 2026، فاجعه‌ای باعث تکان خوردن شدید پوسته‌های زمین شده و همین اتفاق، منجر به جدا شدن بخشی از توکیو و پیوستن آن به دریا شده است. در این منطقه که اکنون جزیره‌ای کوچک است، یک برج عجیب و بسیار بلند به وجود آمده که مه غلیظی نیز اطراف آن را فرا گرفته است. تا به حال، کسی نتوانسته به بالاترین طبقه برج برسد. همان‌طور که می‌توان حدس زد، وظیفه‌ی اصلی بازیکن رسیدن به این طبقه و پیدا کردن رمز و رازهای درون برج و تاریخچه آن است.

  کیفیت

  مهم‌ترین عنصر بازی Let It Die، مبارزات آن است و البته، بزرگ‌ترین مشکلات هم مربوط به همین بخش می‌شود. بازی تلاش بسیاری کرده تا در بخش اکشن، در رده‌ی عناوینی مثل Dark Souls قرار بگیرد، اما در انجام این هدف با شکست مواجه شده است. بسیاری از کنترل‌ها مثل دکمه‌ی جاخالی دادن یا بلاک کردن، به درستی کار نمی‌کنند و اگرچه تأکید بازی‌های Dark Souls روی مبارزات نفر به نفر بود، بازیکن در Let It Die ممکن است با گروهی از دشمنان که معمولًا حداقل 3 نفر را شامل می‌شوند، دست و پنجه نرم کند. یکی از نکات قابل‌توجه این عنوان، رایگان بودن آن است. البته همین موضوع هم فقط تا بخشی از بازی صدق می‌کند، چون بازیکن برای رسیدن به طبقات بالاتر و زنده نگه داشتن شخصیت اصلی خود، به ارز درون بازی نیاز دارد. اگرچه راه‌های رایگانی برای به دست آوردن این ارز وجود دارد، اما با بالا رفتن در طبقات، نیاز به آن بیشتر از قبل می‌شود و بازیکن مجبور است برای ذخیره پیشرفت خود، پول واقعی خرج کند تا این ارز را بخرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره نوع و میزان خشونت بازی Let It Die صحبت کنید. چرا به تصویر کشیدن جهان‌های آخرالزمانی و خشونت زیاد در بین انسان‌ها، انقدر پرطرفدار است؟
  ـ یکی از نیازمندی‌های اصلی بازی برای پیشرفت و به دست آوردن قابلیت‌های مهم‌تر، استفاده از قارچ‌های رنگارنگی است که یادآور قارچ‌های حاوی مواد مخدر در جهان واقعی‌اند. شما چه قدر در مورد اثرات سوء این مواد اطلاعات دارید؟ فکر می‌کنید نمایش آن‌ها به این شکل در بازی‌ها، چه تأثیری روی بازیکنان دارد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خون و خون‌ریزی زیاد، خشونت شدید، استفاده از اصطلاحات توهین‌آمیز، محتوای جنسی و بزرگسالانه
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول رایگان
  تولید کننده Focus Home Interactive
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷