Lifeless Planet: Premiere Edition

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه و اکتشافی، با داستانی علمی‌تخیلی و ریتمی کند
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی بسیار اکتشافی است و بازیکن در بسیاری از مواقع باید با گشتن در دنیای متفاوت آن، چیزهای جدیدی را پیدا کند و با حل کردن پازل‌های مختلف، داستان بازی را پیش ببرد. کودکان و نوجوانان می‌توانند با ذات اکتشافی بودن و پازل‌های محیطی بازی ارتباط برقرار کنند.
  قهرمان بازی با این‌که در یک سیاره‌ی ناشناخته تنها مانده است اما امید خود را برای پیدا کردن راه نجات از دست نمی‌دهد و با شجاعت تلاش می‌کند تا راهی برای زنده ماندن و همین‌طور سایر بازماندگان را پیدا کند.
  شخصیت اصلی بازی ممکن است هنگام گشت‌و‌گذار در سیاره‌ای که در آن قرار دارد با موانع مختلفی روبه‌رو شود که منجر به مجروح شدنش شود. در چند صحنه تصاویری از اجساد انسان‌های دیگر دیده می‌شود، همچنین بعضی صحنه‌ها حاوی نمایش مقدار کمی خونریزی‌اند.
  کنترل‌های بازی بسیار ساده‌اند با این حال حل کردن پازل‌ها و همچنین پیدا کردن سرنخ‌هایی که داستان آن را پیش می‌برد با جلو رفتن در بازی دشوارتر می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Lifeless Planet: Premiere Edition عنوانی ماجراجویانه، اکتشافی و نسبتاً کند است. بازیکن در این بازی باید با ماجراجویی در یک سیاره‌ی جدید و حل کردن پازل‌های مختلف، داستان آن را پیش ببرد. کنترل‌های بازی طراحی ساده‌ای دارند و بخش زیادی از بازی به راه رفتن در قسمت‌های مختلف این سیاره خواهد گذشت، با این حال بازی دارای پازل‌های محیطی مختلفی هم است که با جلو رفتن در آن دشوارتر می‌شوند. مبارزه‌ای در بازی وجود ندارد و خشونت آن در حد موانع طبیعی پیش روی بازیکن و همچنین نمایش مقدار کمی خون است.

  چکیده داستان

  داستان این بازی درباره‌ی فضانوردی است که به یک مأموریت اکتشافی فرستاده شده است، اما قبل از این‌که بتواند روی سیاره فرود بیاید، سفینه‌اش دچار مشکل می‌شود و روی آن سقوط می‌کند. با این اتفاق بقیه‌ی سرنشینان سفینه‌ی فضایی او ناپدید می‌شوند و قهرمان بازی در یک سیاره‌ی ناشناخته تنها می‌ماند. علاوه بر این مشکلات، در این سیاره طبق تحقیقات باید حیات وجود می‌داشته اما این‌طور که از ظاهر آن به نظر می‌رسد، شبیه به سیاره‌ای خشک و خالی از زندگی است. با این حال بعد از گذشتن مدت کمی از بازی و با دیدن ساختمان‌ها و سازه‌های مختلف، می‌توان به این نتیجه رسید که این سیاره چندان هم خالی از حیات نیست.

  کیفیت

  بازی Lifeless Planet عنوانی اکتشافی و ماجراجویانه‌ای است که می‌تواند در مواقعی با ریتم کندش بازیکن را خسته کند. این بازی نسخه‌ی به‌روز‌رسانی‌ شده‌ی عنوانی به همین نام است که در سال ۲۰۱۴ به بازار آمد و تفاوت اصلی‌اش با نسخه‌ی قبل در گرافیک بهبود‌یافته‌ی آن است. به‌جز گرافیک، گیم‌پلی و داستان بازی تغییری نکرده‌اند. این بازی بسیار اکتشافی است و به احتمال زیاد برای کسانی که به دنبال اکشن بیشتر و داستان سرراست‌تری می‌گردند، مناسب نباشد. بازیکن بخش قابل توجهی از زمانش را باید در دنیای بازی راه برود و به قسمت‌های مختلف آن سر بزند. این به‌تنهایی نکته‌ی منفی برای یک عنوان ماجراجویانه به حساب نمی‌آید اما مشکل اصلی Lifeless Planet این است که طوری به بازیکن القا می‌کند که گویا در یک دنیای وسیع قرار دارد و می‌تواند کاملاً آزادانه در آن بگردد، در حالی که این‌طور نیست. در تمام طول مدت بازی، بازیکن به روش‌های مختلف در مسیر‌های از پیش تعیین‌شده قرار می‌گیرد تا داستان بازی پیش برود و در واقع آزادی عمل چندانی ندارد. ضمن این‌که ریتم نسبتاً کند و مسیرهای طولانی پیاده‌روی هم می‌تواند در مواقعی بازیکن را خسته کند. با وجود این موارد، Lifeless Planet همچنان می‌تواند برای بازیکنانی که به ژانر ماجراجویانه، اکتشافی و همچنین علمی‌تخیلی علاقه دارند، جالب باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ داستان این بازی درباره‌ی فضانوردانی است که برای پیدا کردن حیات به سیاره‌ای دیگر می‌روند. می‌توانید درباره‌ی دلایل این رویای قدیمی انسان برای سفر و زندگی در سیاره‌ای جدید صحبت کنید. ـ قهرمان بازی در ابتدای بازی تنها، در یک سیاره‌ی ناشناخته گیر افتاده است. می‌توانید در خانه درباره‌ی احساساتی که فرد در شرایط مشابه می‌تواند داشته باشد و چگونگی کنار آمدن با آن صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت و نمایش خون
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Serenity Forge
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶