Limbo

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوانی معمایی و سکوبازی، با فضایی تاریک و دلهره‌آور و خشونت نسبتاً زیاد
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مفاهیمی چون دنیای پس از مرگ و برزخ را می‌توان از داستان بازی برداشت کرد. با این حال هیچ گاه به طور مستقیم به این مفاهیم اشاره نمی‌شود.
  حل کردن پازل‌ها و معماهای بازی می‌تواند تفکر تحلیلی و قدرت حل مسئله‌ی بازیکن را تقویت کند.
  فضای کلی بازی تیره و دلهره‌آور است و کودکی را نشان می‌دهد که در یک دنیای احتمالاً پس از مرگ پیش می‌رود. این کودک تنها و بی‌دفاع است و هیچ ابزاری برای مقابله با دشمنانش ندارد. موانعی مانند عنکبوت‌های غول‌پیکر که او را می‌خورند، تله‌های خرس، نیزه‌هایی که پرتاب می‌شوند و همین‌طور چرخ‌های اره‌ای در راه او قرار دارند که کشته‌شدن در تمامی این موقعیت‌ها با خشونت زیادی همراه است. صحنه‌هایی مانند له شدن بدن او، کنده شدن سرش یا تکه‌تکه‌شدن بدنش نشان داده می‌شود که بسیار بی‌رحمانه‌اند. تصاویر خشونت‌آمیزی هم در پس‌زمینه‌های مراحل وجود دارد مانند بچه‌هایی که در قفس قرار دارند، دار زده شده‌اند یا جسدشان روی دریاچه شناور است. در مواقعی بازیکن می‌تواند با اجساد آن‌ها تعامل هم داشته باشد. در بعضی از موقعیت‌های بازی کودکان دیگر هم نشان داده می‌شوند که قصدشان کشتن شخصیت اصلی است. در مجموع تماشای کشته شدن قهرمان بازی که کودک ضعیف و بی‌دفاعی است، حتی برای بزرگسالان هم می‌تواند اذیت‌کننده باشد.
  با این‌که کنترل‌های اصلی بازی ساده‌اند، اما پازل‌های آن با پیشرفت در بازی بسیار دشوار می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Limbo عنوانی در سبک معمایی و سکوبازی است که نسبتاً هم دشوار به حساب می‌آید. بازیکن نقش کودکی را بازی می‌کند که در یک دنیای به‌ظاهرپس‌ازمرگ در حال پیش رفتن است و در راه باید پازل‌های مختلفی را حل و از موانع کشنده عبور کند. فضای بازی نسبتاً ترسناک و دلهره‌آور است و خشونت اذیت‌کننده‌ای هم در آن نمایش داده می‌شود. قهرمان بازی سلاحی ندارد و مبارزه نمی‌کند اما ممکن است با تله‌هایی مانند عنکبوت‌های غول‌پیکر، نیزه‌، اجسام تیز و اره‌های برنده کشته شود. در هنگام کشته‌شدن ممکن است سرش کنده شود یا اعضای بدنش له شوند که این تصاویر با صدا همراهند. تماشای کشته‌شدن این کودک بی‌دفاع با چنین روش‌هایی حتی برای بزرگسالان هم می‌تواند اذیت‌کننده باشد. همچنین صحنه‌های خشونت‌آمیزی مانند اجساد بچه‌ها، بچه‌هایی که در قفس زندانی شده‌اند، افرادی که دار زده شده‌اند و... در چندین صحنه دیده می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی پسربچه‌ای است که وسط یک جنگل ترسناک از خواب بیدار شده و متوجه می‌شود که اطرافش پر از تله‌ها و خطرات کشنده است. همه چیز در محیط به رنگ سیاه و خاکستری است و تنها صدایی که در طول بازی شنیده می‌شود، صدای قدم‌های پسرک و صداهای دوردست از جنگل است. بازی توضیح خاصی در مورد این‌که این پسربچه کجاست و به کجا می‌رود، نمی‌دهد اما حدس اصلی این است که در یک دنیای برزخی قرار دارد.

  کیفیت

  بازی Limbo عنوان متفاوتی است که با فضای وهم‌آلود، قهرمان دوست‌داشتنی و پازل‌های دشوار، می‌تواند مخاطبان زیادی را به خود جذب کند. راوی بی‌کلام بازی و اتفاقاتی که در طول مراحل می‌افتد کاملاً دست بازیکن را در تفسیر داستان آن باز گذاشته است و هر کس می‌تواند برداشت خود را از این روایت داشته باشد. معماها و پازل‌ها شاید در ابتدا ساده شروع شوند اما در ادامه بازیکن را به چالش می‌کشند و حل کردن هر کدام از آن‌ها لذت خاصی خواهد داشت. گرافیک بازی ساده و تأثیرگذار است و استفاده از تنها یک تنالیته‌ی رنگی، باعث شده دنیای آن خشن‌تر و دلهره‌آورتر هم بشود. این بازی را می‌توان یکی از بهترین عناوین معمایی و سکوبازی چند سال اخیر دانست که می‌تواند بازیکن را درگیر دنیای مرموزش کند و او را با پازل‌های دشوارش به چالش بکشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ کودک بودن شخصیت اصلی چه تأثیری روی شما داشت؟ به نظرتان چرا در عنوانی که مشخصاً برای مخاطب بزرگسال ساخته شده، قهرمان بازی یک کودک است؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر نمایش فانتزی خون و خشونت
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۵
  تولید کننده Playdead
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷