Little Dragon Cafe

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه‌ی فانتزی با محوریت آشپزی و اداره‌ی یک رستوران
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌های اصلی بازی بچه‌هایی‌اند که مادرشان موجودی نیمه‌انسان و نیمه‌اژدهاست. او به خواب عمیقی رفته و برای بیدار شدنش،‌ بچه‌ها باید از اژدهای کوچکی مواظبت کنند. با این‌که داستان بازی کمی عجیب است اما رابطه‌ی این خواهر و برادر با هم، علاقه‌ای که به مادرشان دارند و تلاشی که برای بیدار کردن او می‌کنند از مواردی است که می‌توانند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادار باشند.
  با وجود این‌که شخصیت‌های بازی همگی ویژگی‌های مثبت و منفی خاص خود را دارند، با این حال در کار تیمی به هم کمک و تلاش می‌کنند تا خصوصیات منفی در کارشان تأثیر نگذارد و یا این‌که از پتانسیل‌های آن در موقعیت‌های مختلف برای رسیدن به هدف‌شان استفاده می‌کنند.
  گاهی اوقات در مکالمات، شخصیت‌ها از کلمات توهین‌آمیز مانند احمق (به زبان انگلیسی) استفاده می‌کنند.
  بازی دارای مقدار کمی خشونت کارتونی است. یکی از شخصیت‌ها خیلی زود عصبانی می‌شود و کافه را با پرت کردن وسایل به هم می‌ریزد. مقداری هم خشونت در دنیای بازی اتفاق می‌افتد مانند حیواناتی که به شخصیت بازیکن حمله می‌کنند تا غذاهایش را بدزدند. هیچ کدام از این‌ها با جزئیات و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه همراه نیست و بسیار کارتونی نمایش داده می‌شود.
  یاد گرفتن کنترل‌های بازی کار ساده‌ای است. با این حال رد کردن مراحل و انجام کارهای مختلف رستوران نسبتاً دشوار است و در ابتدا به تمرین نیاز دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Little Dragon Cafe یک عنوان ماجراجویانه‌ی فانتزی است که هدف اصلی در آن گرداندن یک رستوران است. بازیکن در نقش خواهر و برادری بازی می‌کند که مادرشان به خواب عمیقی رفته و آن‌ها باید برای بیدار کردن او رستوران خانوادگی‌شان را بگردانند، ضمن این‌که از یک اژدها هم مواظبت کنند. بازی دارای مفاهیم مثبتی چون ارزش کار تیمی، دوستی و اهمیت دادن به دیگران است. اکثر شخصیت‌ها ویژگی‌های منفی خاص خود را دارند با این حال بازی نشان می‌دهد که چطور می‌توان از این ویژگی‌ها در کنار هم استفاده کرد تا به یک هدف مشترک رسید. مقداری خشونت فانتزی هم در بعضی صحنه‌ها نشان داده می‌شود اما هیچ‌ گاه شامل خونریزی یا نمایش تصاویر خشن واقع‌گرایانه نیست.

  چکیده داستان

  داستان با رِن و رین شروع می‌شود، خواهر و برادر دوقلویی که به مادرشان در گرداندن یک رستوران کوچک به نام «کافه‌ی اژدهای کوچک» کمک می‌کنند. یک روز مادر دوقلوها مریض می‌شود و به خواب عمیقی فرو می‌رود که از آن بیدار نمی‌شود. جادوگری ظاهر می‌شود و به بچه‌ها می‌گوید که مادر آن‌ها در واقع نیمه‌‌اژدهاست و دلیل به خواب رفتنش هم همین است. سپس وظیفه‌ی بزرگ کردن یک اژدهای کوچک را بر عهده‌ی بچه‌ها می‌گذارد که به نظر ارتباطی با بازگشت مادرشان به حالت طبیعی هم دارد. در این بین بچه‌ها باید رستوران را هم مدیریت کنند و منوی آن را افزایش دهند تا زمانی که مادرشان از خواب بیدار می‌شود، رستوران شلوغ و پررونق باشد.

  کیفیت

  یکی از نکات مثبت Little Dragon Cafe این است که جدای از عجیب بودن داستان و موقعیتی که بازیکن را در آن قرار می‌دهد، همه‌ی تلاشش را می‌کند تا بازیکن احساس راحتی در دنیای آن داشته باشد. دنیای بازی قابل دسترس است و شخصیت‌ها با ویژگی‌های مختلفی که دارند برای مخاطب قابل درک‌اند. ضمن این‌که داستان جالبی هم دارد که کم‌کم روایت می‌شود و بازیکن را با خود همراه می‌کند، هرچند به دلیل اتفاقات خاصی که در‌ آن می‌افتد ممکن است برای بعضی عجیب به نظر برسد. گیم‌پلی بازی متأسفانه نقطه‌ضعف آن است. بازیکن زمان‌های زیادی را باید در فضای اطراف رستوران دنبال مواد اولیه بگردد که این کار می‌تواند خیلی زود خسته‌کننده شود. ضمن این‌که کنترل‌ها هم چندان ساده نیستند و عادت کردن به آن‌ها به زمان نیاز دارد. مکانیک‌های شکار کردن هم تا حدی ناقص‌اند و می‌تواند بازیکن را با چالش‌های بی‌موردی روبه‌رو کند. در مجموع می‌توان گفت اگر بازیکن با داستان و روایت خاص بازی و همین‌طور مشکلات فنی گیم‌پلی آن کنار بیاید، Little Dragon Cafe می‌تواند عنوان ماجراجویانه‌ی سرگرم‌کننده‌ای برای او باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در خانواده درباره‌ی کار تیمی صحبت کنید. چه‌کارهایی را بهتر است به صورت تیمی انجام داد؟ شما معمولاً کار تیمی را ترجیح می‌دهید یا انفرادی؟ چرا؟ ـ این بازی داستان و روایت نسبتاً متفاوتی دارد. کدام بخش داستان آن بیشتر برای شما جذاب بود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵۰
  تولید کننده Aksys Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸