Little Nightmares

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی معمایی در ژانر سکوبازی، با پیام ضد پرخوری و فضایی ترسناک و دلهره‌آور
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پازل‌ها و معماهای بازی می‌تواند تفکر تحلیلی و قدرت حل مسأله‌ی بازیکن را تقویت کند.
  فضای کلی این بازی ترسناک و دلهره‌آور است که با موسیقی تشدید هم می‌شود. سیکس دختری بی‌دفاع و بسیار گرسنه است که می‌خواهد از یک کشتی فرار کند. او باید از دست انسان‌های پرخوری با چهره‌های ترسناک فرار کند که می‌خواهند او را بخورند. همچنین کرم‌های سیاه، میله‌های برق‌دار و پرت شدن از ارتفاع ممکن است به کشته شدن او منجر شود. داستان این بازی و تصاویری که در طول آن نشان داده می‌شود می‌تواند برای بسیاری اذیت‌کننده باشد، به ویژه به این دلیل که قهرمان بازی کودکی بی‌دفاع و گرسنه است و تماشای او که از گرسنگی به خود می‌پیچد می‌تواند بیننده را ناراحت کند. تصاویری مانند کودکان بسیار لاغری که روی تخت‌ خوابیده‌اند و به نظر زندانی شده‌اند، اجساد بسته‌بندی شده‌ی کودکان که به نظر با گوشت آنها غذا درست می‌شود، رد خون و بقایای اجساد روی زمین، شخصی که خودش را دار زده و پاهای آویزانش مشخص است، انسان‌های بسیار چاق و پرخوری با ماسک‌های ترسناک که به شکل وحشیانه‌ای غذا می‌خورند، قهرمان بازی که موجودات زنده یا گوشت خام را با ولع می‌خورد و همین طور صحنه‌ای از یک قصاب ترسناک که در حال خرد کردن گوشتی خونین است در طول بازی نشان داده می‌شوند.
  کنترل‌های بازی روی کیبورد ممکن است در ابتدا کمی گیج کننده باشند. پازل‌ها گاهی اوقات دشوار می‌شوند و رد کردن بعضی مراحل نیاز به آزمون‌وخطای زیادی دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Little Nightmares عنوانی معمایی و سکوبازی با فضایی دلهره‌آور و داستانی در رابطه با پرخوری است. قهرمان آن دختربچه‌ی گرسنه‌ای به نام سیکس است که از دست آدم‌های پرخور یک کشتی بزرگ فرار می‌کند. بازیکن در نقش سیکس باید با حل کردن پازل‌های مختلف، مراحل بازی را رد کند و مانع از کشته شدن او شود. سیکس با دشمنانش نمی‌جنگد اما بازیکنان می‌توانند در بازی رد خشونت را در همه‌ جای کشتی ببینند. از رد خون روی دیوارها و زمین گرفته تا اجساد بچه‌ها در قفس، آشپزهایی که گوشت‌های خونین را تکه‌تکه می‌کنند، آدم‌هایی که وحشیانه غذا می‌خورند و صحنه‌ای از فردی که به دار آویخته شده و به نظر خودکشی کرده است. افتادن به دست آدم‌های داخل کشتی، پرت شدن از ارتفاع، برخورد با کرم‌های سیاه یا میله‌های برقی باعث کشته شدن سیکس می‌شوند. داستان این بازی اشاره‌هایی به پرخوری، طمع و عواقب آن دارد و سیکس با این که بازی را به عنوان یک قربانی گرسنه آغار می‌کند اما تا پایان تبدیل به چیز دیگری می‌شود.

  چکیده داستان

  در ابتدای بازی دختربچه‌ای به نام سیکس را می‌بینیم که داخل یک چمدان در یک کشتی دورافتاده از خواب بیدار می‌شود. او تنها یک فندک دارد که می‌تواند با آن مسیر خود را روشن ‌کند و خیلی زود هم متوجه می‌شود که سرنشینان کشتی قصد کشتن او را دارند. صاحب این کشتی زنی نقاب‌دار است که البته تا قسمت‌های پایانی بازی دیده نمی‌شود و با این که اشاره‌ی مشخصی در بازی به این قضیه وجود ندارد اما به نظر مادر سیکس است. کشتی پر است از انسان‌های بسیار چاق و پرخوری که وحشیانه غذا می‌خورند و در صورت به دست آوردن سیکس او را هم خواهند خورد. سیکس بسیار گرسنه است و گاهی اوقات انرژی لازم برای جلو رفتن را ندارد و به همین دلیل هم باید به هر روشی برای پیدا کردن غذا دست بزند. این مسأله باعث می‌شود که او بازی را با شخصیتی متفاوت از آنچه که در ابتدا دیده بودیم، به پایان ببرد.

  کیفیت

  بازی Little Nightmares فضا و حس و حالی مانند Limbo و Inside دارد: قهرمان بازی کودکی تنها و بی‌دفاع است که در محیطی خشن قرار گرفته و دشمنان مختلفی ممکن است او را بکشند، تنها راهی که پیش روی اوست حل کردن پازل‌های محیطی برای فرار از آنجاست. مراحل بازی طراحی خوبی دارند و جزئیات زیادی در آنها رعایت شده است که بازیکن را تشویق با جست‌و‌جو در آنها می‌کند. پازل‌ها خلاقانه‌اند و با این که حل کردنشان نیاز به آزمون‌و‌خطا دارد اما در نهایت آنقدر دشوار نیستند که بازیکن را خسته کنند. تنها نکته‌ی منفی می‌تواند کنترل‌های کیبورد باشد که تنظیمات نسبتاً عجیب و پیچیده‌ای دارند و یاد گرفتن آنها ممکن است مقداری زمان ببرد. داستان و فضای بازی مهم‌ترین نقطه‌قوت‌های این بازی‌اند که کاملاً بازیکن را درگیر خود می‌کنند. Little Nightmares در ابتدا بازیکن را با قهرمان کوچک و دوست‌داشتنی جذب خودش می‌کند اما تا انتها اتفاقات زیادی برای او می‌افتد که می‌تواند بازیکن را غافلگیر کند و به فکر بیاندازد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ شخصیت سیکس در طول بازی تغییرات قابل توجهی می‌کند. می‌توانید در مورد این تغییرات و دلایل رخ دادن آنها صحبت کنید. ـ‌ داستان این بازی اشاره‌هایی به پرخوری و طمع دارد. به نظرتان با توجه به اتفاقاتی که تا پایان بازی برای قهرمان آن می‌افتد، بازی قصد رساندن چه پیامی را به بازیکن داشته است؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت و نمایش خون
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Bandai Namco
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷