LittleBigPlanet 3

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی معمایی با شخصیت‌های بامزه به همراه ابزار ساخت بازی
سال: 2014
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این بازی فرصت ساخت بازی، قوانین و مراحل مختلف آن را به بازیکن می‌دهد. همچنین دنیای جدیدی را پیش روی بچه‌ها می‌گذارد که پر از شگفتی است و ماجراجویی در آن می‌تواند برای بچه‌ها جالب باشد. کار کردن با ابزارهای متنوع، آشنا شدن با سازوکار آن‌ها و ساخت آیتم‌های جدید، ماجراجویی در دنیایی ناشناخته و روبه‌رو شدن با شگفتی‌های مختلف از مواردی است که می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک باشد.
  در مکالمات بازی اشاره‌هایی به سیگار می‌شود.
  یک سیستم ساخت و طراحی بازی در این عنوان وجود دارد که به بازیکن اجازه می‌دهد خودش مراحل مختلفی را طراحی کند. این سیستم با آموزش دقیق به طور کامل توضیح می‌دهد که منطق بازی چطور عمل می‌کند، چطور دکمه‌هایی را برای عمل کردن در قسمت‌های مختلف قرار دهند و نیروها و جاذبه در بازی به چه شکل عمل می‌کنند. کار با این سیستم نه‌تنها بازیکن را با سازوکار بازی و منطق‌های آن آشنا می‌کند بلکه قوه‌ی خلاقیت بچه‌ها و مهارت‌های آن‌ها در تفکر تحلیلی و حل مسئله را هم تقویت می‌کند.
  شخصیت‌های بازی آدمک‌هایی از جنس گونی‌اند که ممکن است دچار برق‌گرفتگی شوند، بسوزند و صدمه ببینند اما همه‌ی این‌ها در حالت خیلی کارتونی نمایش داده می‌شود و هیچ خون و خشونت واقع‌گرایانه‌ای در بازی وجود ندارد. ظاهر بعضی از شخصیت‌های بازی ممکن است برای کودکان ترسناک باشند.
  کنترل‌های اولیه‌ی بازی ساده‌اند. قسمت ساخت‌و‌ساز شاید در ابتدا پیچیده باشد اما با تمرین و به کمک راهنمایی‌های بازی می‌توان آن‌ها را یاد گرفت.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی LittleBigPlanet 3 یک عنوان معمایی و سکوبازی است. به جز بخش معمایی آن که بازیکن باید در هر مرحله پازل‌های محیطی مختلفی را حل کند، در بخش ساخت‌و‌ساز، ابزارهایی برای ساخت بازی‌ها و مراحل مختلف وجود دارد. این بخش می‌تواند سازوکار و منطق بازی را به بازیکنان آموزش و خلاقیت آن‌ها را پرورش دهد. خشونت بازی فانتزی و کارتونی است. شخصیت‌ها ممکن است آتش بگیرند یا دچار برق‌گرفتگی شوند اما این تصاویر به صورت واقع‌گرایانه نمایش داده نمی‌شود. تنها قسمتی از بازی که ممکن است حاوی محتوای نامناسب و بزرگسالانه باشد، جایی است که بازیکنان می‌توانند به دنیاهایی که دیگران ساخته‌اند، سر بزنند.

  چکیده داستان

  در این بازی، بازیکنان در نقش آدمک‌های کوچک و از جنس گونی بازی می‌کنند که وارد یک دنیای جدید به نام بانکام شده‌اند. این دنیای رنگارنگ توسط موجودی به نام نیوتن تهدید شده و وظیفه‌ی بازیکن نجات‌ آن است که این کار را با رد شدن از مراحل مختلف بازی انجام می‌دهد.

  کیفیت

  بازی LittleBigPlanet 3 را می‌توان از خلاقانه‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین عناوین اخیر به حساب آورد. دنیای دوبعدی و رنگارنگ، پازل‌های هوشمندانه و شخصیت‌های بامزه همه در کنار هم یک بازی مفرح را به وجود آورده‌اند که مخصوصاً در جمع‌های خانوادگی و دوستانه بسیار سرگرم‌کننده است. هر شخصیت طراحی و مهارت‌های خاصی دارد که بازیکن را مجبور می‌کند آن‌ها را کشف کند و به کار بگیرد. پازل‌ها متنوع‌اند و حل کردن هر کدام به‌ویژه با همکاری تیمی رضایت‌بخش است. اما مهم‌ترین نکته‌ی این بازی در بخش ابزار ساخت بازی است که در آن بازیکن می‌تواند از یک صفحه‌ی خالی شروع کند و مرحله‌ی دلخواهش را به هر شکلی که دوست دارد خلق کند. این بخش طراحی بسیار کاربردی و در عین حال ساده‌ای دارد و به‌خوبی بازیکنان را با منطق بازی‌ها و مکانیک‌های مختلف آن آشنا می‌کند. این ابزارها مهم‌ترین ویژگی بازی‌اند که باعث شده‌اند LittleBigPlanet 3 از یک بازی معمایی خوب به یک عنوان آموزنده و خلاق تبدیل شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ در بخش ساخت‌و‌ساز این بازی می‌توان تمام مراحل یک بازی را از ابتدا ساخت. این بخش چقدر توانست سازوکار بازی را به شما و فرزندتان آموزش دهد؟ ـ می‌توانید درباره‌ی به ‌کارگیری خلاقیت صحبت کنید. در چه موقعیت‌های دیگری می‌توانید مانند این بازی از خلاقیت‌تان برای آفریدن چیزهای جدید استفاده کنید؟

  مشخصات بازی

  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Sony Computer Entertainment
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۴