Lost Sphear

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه‌ و نقش‌آفرینی کلاسیک به همراه کمی خشونت فانتزی
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌های بازی خصوصیات اخلاقی متنوعی دارند، از شرافتمند و دوستانه تا خبیث و بی‌عاطفه؛ اما همه‌ی آن‌ها برای دوستی‌هایشان ارزش قائل‌اند و هدف‌شان کمک به دیگران و انجام کار درست است، حتی اگر این کار به ضرر خودشان باشد.
  در صحنه‌هایی از بازی لیوان شراب نشان داده می‌شود اما بازیکن نمی‌تواند تعاملی با آن داشته باشد.
  گاهی اوقات کلمات damn و hell در مکالمات نوشتاری دیده می‌شود.
  شخصیت‌های کوچک و کارتونی با استفاده از شمشیر، نیزه، مشت و تیروکمان با هم می‌جنگند. دشمنانی که شکست می‌خورند ناپدید می‌شوند. هیچ گونه خون و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه در بازی نشان داده نمی‌شود. گاهی دیده می‌شود که شخصیت‌های غیرقابل بازی که مجروح شده‌اند روی زمین دراز کشیده‌اند و نمی‌توانند بلند شوند.
  بازی مکانیک ساده‌ای دارد. سه درجه‌ دشواری مختلف، آن را برای همه‌ قابل دسترس کرده است. البته داستان به زبان انگلیسی است و برای فهم آن، بازیکن باید آشنایی متوسطی با این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Lost Sphear یک عنوان نقش‌آفرینی ژاپنی است که کمی هم خشونت فانتزی دارد. گیم‌پلی بازی شامل ماجراجویی در دنیای آن، صحبت با شخصیت‌های مختلف، جستجو در معابد و غارها و جنگیدن با هیولاها می‌شود. خشونت بازی به شکل فانتزی و بدون خون و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه یا اذیت‌کننده نمایش داده می‌شود. شخصیت‌ها با شمشیر، تیروکمان و جادو با یکدیگر مبارزه می‌کنند و هنگام شکست خوردن ناپدید می‌شوند. شخصیت‌های قابل بازی کردن خصوصیات اخلاقی متنوعی دارند اما همه‌ی آن‌ها جایی که باید، کار درست را انجام می‌دهند حتی اگر به معنی سخت‌تر شدن شرایط خودشان باشد. محتوای بزرگسالانه‌ی بازی تنها در حد استفاده از کلماتی چون damn و hell و همین‌طور نشان دادن لیوان شراب در بعضی صحنه‌هاست که البته بازیکنان نمی‌توانند با آن تعاملی داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در رابطه‌ با دنیایی است که در آن آدم‌ها و مکان‌ها در حال تبدیل شدن به یک مه سفیدند و اصطلاحاً «گم» می‌شوند. این خطر هم وجود دارد که آن‌ها برای همیشه و به طور دائمی ناپدید شوند. بازیکن در نقش یک قهرمان جوان به نام کاناتا بازی می‌کند. او این توانایی را دارد که به وسیله‌ی سنگ خاطراتی که از هیولاها دزدیده است، کسانی که ناپدید شده‌اند را به دنیا برگرداند. کاناتا با کمک دوستانش سفری را به دور دنیا شروع می‌کند تا بفهمد که چه اتفاقی در حال افتادن است و ناپدیدشدگان را به این جهان بازگرداند.

  کیفیت

  بازی Lost Sphear ممکن است برای افرادی که شیفته‌ی گرافیک و نوآوری‌های بازی‌های جدیدند آن‌قدر جالب نباشد اما کسانی که به عناوین کلاسیک علاقه‌ دارند، به‌ویژه بازی‌های نقش‌آفرینی دهه‌ ۹۰ میلادی، از آن لذت خواهند برد. این بازی یک ماجراجویی خطی، برنامه‌ریزی شده و جمع و جور است و در برابر عناوین امروزی که بازیکن در آن‌ها سردرگم می‌شود و نمی‌داند چه باید بکند، تغییر لذت‌بخشی به حساب می‌آید. با این حال طراحی ساده‌ی آن مشکلاتی هم به همراه دارد. مبارزه‌ها نیاز به استراتژی دارند و باید در آن‌ها جایگیری نیروها و تعدادشان مشخص شود اما از آن‌جایی که بازیکن برای مبارزه با دشمنان تکراری یک تکنیک را بارها و بارها اجرا می‌کند، می‌تواند بعد از مدتی برایش خسته‌کننده شود. ضمن این‌که به شخصیت‌های بازی هم چندان پرداخته نشده و این احتمال وجود دارد که بازیکن آن‌طور که باید به آن‌ها اهمیت ندهد. البته حتی با وجود این مشکلات، این بازی جذابیت و سادگی خاصی دارد که به‌راحتی می‌تواند طرفداران بازی‌های نقش‌آفرینی قدیمی را به خود جذب کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ تمام کردن بازی‌هایی مانند Lost Sphear ممکن است نزدیک به ۴۰ ساعت طول بکشد. می‌توانید در خانواده درباره‌ی راه‌های مناسب برای کنترل مدت زمان بازی کردن گفتگو کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی و استفاده از کلمات نسبتاً توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵۰
  تولید کننده Square Enix
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸