Lovers in a Dangerous Spacetime

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی تیراندازی و فضایی با گرافیک کارتونی و خشونت کم

سال: 2015
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اگرچه داستان کلی بازی کلیشه‌ای است و جنگ بین خیر و شر را روایت می‌کند اما تأکید زیادی روی احساسات و عواطف مثبت مثل عشق و دوستی دارد. دوستی با حیوانات نیز از دیگر مسائلی است که در آن مشاهده می‌شود. البته مهم‌تر از همه، پیامی است که بازی درباره‌ی قدرت عشق و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز صادر می‌کند؛ پیامی که کودکان و نوجوانان می‌توانند به لطف سبک هنری دوست‌داشتنی بازی، با آن ارتباط برقرار کنند.
  کار تیمی و مهارت‌های ارتباطی از جمله مسائلی است که بازی به شکل مستقیم آموزش می‌دهد. البته برای درک هرچه بهتر این مفاهیم، پیشنهاد شده که بازی به شکل چندنفره تجربه شود. همچنین بازی می‌تواند تخیل و قدرت خلاقیت کودک را پرورش دهد.
  تقریباً تمام مراحل از تیراندازی به نیروها و سفینه‌های دشمن تشکیل شده است. بازیکن با استفاده از سلاح‌های سفینه‌ی خود که موشک‌ها، اسلحه‌ی لیزری و رگبارهای مختلف است، باید به دشمنان شلیک کنند. آن‌ها پس از تیر خوردن، به ذرات بسیار کوچکی تبدیل می‌شوند و هیچ اثری از خون و خونریزی یا خشونت واقع‌گرایانه نیست. صحنه‌های انفجار نیر بیشتر شبیه به آتش‌بازی و مراسم جشن است و خشونت جدی در آن‌ها دیده نمی‌شود.
  کنترل‌های بازی بسیار راحت هستند و یادگیری آن‌ها، نیازمند تلاش خاصی نیست. البته در صورت انجام بازی به صورت تک‌نفره، میزان سختی هم بالا می‌رود چون بازیکن علاوه بر کنترل شخصیت خود، باید به شخصیت همراهش نیز دستور دهد که در کدام قسمت از سفینه قرار گیرد و چه ترمینالی را کنترل کند. تجربه‌ی چندنفره بازی هم سختی‌های خودش را دارد اما لذت‌بخش‌تر و آموزنده‌تر است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Lovers in a Dangerous Spacetime ترکیبی از ژانرهای سکوبازی و اکشن ماجراجویانه است. بازیکن در آن کنترل یک تیم دو نفره متشکل از یک انسان و یک حیوان همراه او را برعهده خواهد داشت. البته امکان اضافه شدن یک تا سه بازیکن دیگر نیز به این تیم وجود دارد و در واقع لذت‌بخش‌ترین حالت بازی، تجربه‌ی آن به صورت تیمی و چندنفره است. وظیفه‌ی تیم، حفاظت سیاره‌ها در برابر نیروهای «ضد عشق» و آزاد کردن خرگوش‌های فضایی است.
  از مفاهیم اصلی بازی اهمیت دادن به حس عشق و دوست داشتن است که می‌تواند برای کودکان و نوجوانان هم آشنا و هم آموزنده باشد. خشونت بازی کاملاً فانتزی است و گرافیک کارتونی آن نیز باعث شده که میزان تأثیرگذاری و حجم این خشونت به کمترین درجه‌ی ممکن برسد. بازیکن باید با استفاده از ترمینال‌هایی که درون سفینه خودش قرار دارد، به دشمنان و سفینه‌های آن‌ها شلیک کند. اسلحه لیزری، رگبار و موشک و مواد منفجره از جمله سلاح‌های اوست. دشمنان پس از تیر خوردن، به ذراتی کوچک تبدیل می‌شوند. غول‌های آخر بازی ابعاد بزرگ‌تری دارند و ممکن است از سلاح‌های قدرتمندتری مثل شمشیرهای بزرگ، مین یا گلوله‌های آتشی استفاده کنند.

  چکیده داستان

  داستان بازی در فضایی آینده‌نگرانه رخ می‌دهد. دانشمندان دستگاهی پیشرفته به نام «رآکتور آردور» اختراع کرده‌اند که با استفاده از قدرت عشق کار می‌کند و باعث به وجود آمدن جامعه‌ای آرام و بامحبت شده است که همه‌ی اعضای درون آن، هم‌زیستی دوستانه و صلح‌طلبانه‌ای دارند اما یک روز دستگاه منفجر می‌شود و گروه مخصوصی از شهروندان این جامعه که League Of Very Empathetic Rescue Spacenauts (یا به شکل مخفف، LOVERS) نام دارند، به بخش‌های مختلف کهکشان سفر می‌کنند تا تکه‌های این دستگاه را جمع کرده و بتوانند آن را دوباره راه‌اندازی کنند.

  کیفیت

  بازی Lovers in a Dangerous Spacetime عنوانی بسیار دوست‌داشتنی و پر از شخصیت‌های بامزه و کارتونی است. گیم‌پلی بازی بسیار مهیج و در نوع خود، منحصر به‌فرد است. بازی موسیقی جذابی دارد و شخصیت‌ها که اکثراً حیوانی‌اند هم صداگذاری‌های دوست‌داشتنی و خنده‌داری دارند. بازی فقط از یک مشکل بزرگ رنج می‌برد و آن، تجربه‌ی مراحل به صورت تک‌نفره است که در این صورت، بازیکن باید به شخصیت همراه خود که هوش مصنوعی آن را کنترل می‌کند، دستور دهد که در کدام بخش از سفینه باشد و چه کاری انجام دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی تجربه‌ی بازی به صورت تک‌نفره و چندنفره صحبت کنید. تفاوت‌های این دو بخش در چیست؟ کدام حالت برای شما لذت بیشتری داشت؟
  ـ یکی از موضوعات اصلی بازی، قدرت عشق ورزیدن به دیگران و به طور کلی، مفهوم عشق است. می‌توانید درباره‌ی اهمیت دوست داشتن و عشق ورزیدن به دیگران صحبت کنید. بدون حس دوست داشتن زندگی ما چه شکلی می‌داشت؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (کودکان بالای ۱۰ سال) به خاطر وجود خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۵
  تولید کننده Asteroid Base
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵