Lumino City

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی ماجراجویانه و پازلی با خشونت کم و داستان و شخصیت‌های به‌یادماندنی

سال: 2014
  بررس بازی: زهرا اسکندریان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خانواده از عناصر پررنگ در این عنوان محسوب می‌شود. داستان بازی حول محور دختر نوجوانی که به‌دنبال پدربزرگش است می‌گردد. احساس از دست دادن بزرگ‌ترها از موارد ناراحت‌کننده و معنادار برای کودکان و نوجوانان است. او در این جستجو باید با اهالی شهر ارتباط بگیرد و معماهایی را حل کند تا بتواند پدربزرگش را پیدا کند. جستجو، اکتشاف و تلاش برای ارتباط با دیگران نیز از درون‌مایه‌های قابل درک برای کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود.
  قهرمان بازی یک دختر نوجوان است. او در طول بازی باید برای یافتن پدربزرگش،با اهالی مختلف ارتباط برقرار کند و به آن‌ها کمک کند. همچنین، تلاش و ناامید نشدن لومی در این جستجو از الگو‌های مثبت رفتاری محسوب می‌شود.
  حل پازل‌ها و معماهای متنوع در طول بازی از نکات مثبت برای آموزش روش‌های مختلف حل مسئله محسوب می‌شود. همچنین، توجه به نیازهای اهالی نیز آن‌ها را به استفاده از رویکردهای تفکر خلاقانه تشویق می‌کند.
  اتفاقاتی در بازی از جمله گم شدن پدربزرگ شخصیت اصلی، ممکن است باعث ایجاد ترس و حس از دست دادن در کودکان شود.
  در این بازی، مراحل سرعتی یا مکانیسم‌های مبارزه‌ای وجود ندارند. بازیکن برای یافتن راه حل معماها باید به نشانه‌ها و درخواست‌های مردم شهر توجه کند. یادگیری کنترل‌های بازی آسان است اما مراحل و معماهای بازی مرحله به مرحله دشوارتر می‌شوند؛ تا جایی که ممکن است برای حل برخی از معماها نیاز به کمک والدین باشد. برای فهم راهنماهای بازی و درخواست‌های اهالی نیز تسلط نسبی به زبان انگلیسی مورد نیاز است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Lumino City عنوانی پازلی و ماجراجویی است که شخصیت اصلی در آن، باید با کمک حل برخی معماها و پازل‌ها پدربزرگ گم‌ شده‌اش را پیدا کند. بازیکن در طول بازی کارهایی مانند ماجراجویی، حل پازل‌های مختلف و ارتباط با اهالی شهر را انجام می‌دهد.
  خانواده و جستجوگری از موارد برجسته در این بازی هستند. شخصیت اصلی هنگام جستجو برای پدربزرگ خود، باید معماها و پازل‌هایی را حل کند و برای راحت‌تر حل کردن این پازل‌ها با اهالی شهر ارتباط بگیرد. محتوای ترسناک و یا خشونت آمیزی در بازی وجود ندارد اما گم‌ شدن پدربزرگ ممکن است کمی برای کودکان ناراحت‌کننده باشد. پازل‌های بازی مرحله به‌ مرحله دشوارتر می‌شوند و لومی برای حل معماها نیاز به ارتباط با اهالی و توجه به نیازمندی‌های آن‌ها دارد و پس از حل هر معما می‌تواند شادی را به‌ اهالی شهر بازگرداند.

  چکیده داستان

  این بازی درباره‌ی یک پدربزرگ و نوه‌اش است. پدربزرگ تلاش دارد تا رازی را برای نوه‌اش آشکار کند. او در حالی که قرار است پس از نوشیدن یک چای با نوه‌اش صحبت کند به ناگهان گم می‌شود و حال نوه‌اش باید به‌دنبال پدربزرگ بگردد. او در این جستجو باید با حل معماها و پازل‌هایی به حقیقت دست پیدا کند.

  کیفیت

  از نکات مثبت بازی می‌توان به تکنیک ساخت آن اشاره کرد. این بازی به صورت استاپ‌موشن و با استفاده از ماکت‌های مختلف ساخته شده است. نورپردازی و رنگ‌های استفاده شده در بازی فضای فانتزی و قابل توجهی را برای کودکان و نوجوانان فراهم آورده‌اند. موسیقی بازی نقش همراهی‌کننده‌ی مثبتی دارد و صداگذاری‌های بازی با داستان و فضای بازی همخوانی دارند. از دیگر نکات مثبت بازی می‌توان به امکان ضبط گیم‌پلی و اشتراک‌گذاری آن اشاره کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  استفاده از تکنیک استاپ‌موشن به جای تصاویر گرافیکی واقع‌گرایانه، چه تفاوتی در گیم‌پلی و بهتر دیده شدن درون‌مایه‌های اصلی بازی ایجاد کرده است؟
  شما از چه روش‌هایی برای ارتباط با انسان‌ها استفاده می‌کنید؟ وقتی کسی از شما درخواست کمک دارد چگونه به او پاسخ می‌دهید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۱ دلار
  تولید کننده State of Play
  دستگاه های سازگار Android، iPhone، Windows، Mac
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۱۴