Mafia 3

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی اکشن جنایی جهان‌باز، با مجموعه‌ی وسیعی از محتویات بزرگسالانه

سال: 2016
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع اصلی بازی Mafia 3، یک جنگ مافیایی بین چند گروه گانگستری موجود در شهر و به کنترل درآوردن کل آن است. ارجاعات بسیاری به استعمال مواد مخدر در بازی وجود دارد و در برخی صحنه‌ها نیز، افرادی در حال کشیدن آن‌ها دیده می‌شوند. در یک صحنه، مردی در حال کشیدن یک پودر سفید که احتمالاً کوکایین است، حضور دارد. میزان برهنگی و اعمال جنسی در بازی نیز بسیار بالا است. همانند نسخه‌های پیشین بازی Mafia، در این بازی هم می‌توان مجله‌های قدیمی پلی‌بوی را جمع کرد که تصاویر زنان برهنه در آن دیده می‌شود. در یکی از مأموریت‌های بازی، یک مهمانی جنسی وجود دارد. در مأموریتی دیگر، از ستاره‌های پورن‌استار در حالی که نیمه‌برهنه و در حال رقص با یکدیگرند، عکاسی می‌شود. در مکالمات چندین بار به اعمال جنسی با جزئیات اشاره می‌شود.
  از عبارات زشتی مثل “f--k”، “c--t”، “s--t” و “a--hole” به صورت مکرر در مکالمات بازی استفاده می‌شود.
  خشونت بازی بسیار بالا است. نمایش خون و خون‌ریزی به دفعات در طول بازی رخ می‌دهد و بازیکن می‌تواند با استفاده از روش‌های مختلف، مثل سلاح‌های گرم، چاقو و حتی با دست خالی، دشمنان خود را از بین ببرد. مراحل مخفی‌کاری نیز شامل خفه کردن دشمنان، چاقو زدن به آن‌ها یا از بین بردن آن‌ها به شکل اعدام‌های مخصوص نیروهای مافیا و گنگستری (مثل قرار دادن تفنگ درون دهن یک فرد و کشیدن ماشه) می‌شود. در یکی از صحنه‌های بازی نیز، مردی در حال قطع شدن اعضای بدنش دیده می‌شود.
  کنترل‌های بازی بسیار ساده و بدون مکانیسم‌های پیچیده است. البته برخی از مبارزات و همچنین مراحل مخفی‌کاری ممکن است کمی سخت باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Mafia 3 یک عنوان در سبک اکشن ماجراجویانه و راجع به یک سازمان جنایی در دهه 60 در شهر نیوبوردو است. هدف اصلی شخصیت اول آن، از بین بردن رقبای خود است که آن‌ها نیز از دیگر جنایت‌کاران فعال در شهرند. ماجراجویی در دنیای باز بازی و انجام مأموریت‌های مختلف، گیم‌پلی آن را تشکیل می‌دهند.
  بازی سعی می‌کند مسائل مهمی مثل نژدپرستی در دهه 60 و 70 را در داستانش مطرح کند، اما اکثر آن‌ها تحت‌تأثیر خشونت زیاد قرار گرفته‌اند. علاوه بر موضوع اصلی بازی که کنترل یک شهر از طریق اعمال خلاف‌کارانه است، محتواهای بزرگ‌سالانه‌ی زیاد دیگری نیز در بازی وجود دارد. زنان برهنه بسیاری هم به شکل تصاویر یک مجله و هم در دنیای خود بازی دیده می‌شوند. اشاراتی نیز به اعمال مختلف جنسی در برخی مکالمات و اتفاقات بازی وجود دارند. میزان فحاشی و استفاده از اصطلاحات توهین‌آمیز میان شخصیت‌های بازی نیز بسیار بالا است. مواد مخدر از موضوعات اصلی داستان است و صحنه‌هایی از استعمال آن و همچنین مأموریت‌های مرتبط با مواد مخدر نیز در بازی دیده می‌شوند.

  چکیده داستان

  بازی Mafia 3 درباره یک سازمان جنایی در شهری به اسم نیوبوردو است که در واقع، نسخه‌ای خیالی از شهر نیواورلینز محسوب می‌شود. وقایع بازی از سال 1968 و وقتی که شخصیت اصلی بازی یعنی «لینکلن کلی» از جنگ ویتنام به شهر خود باز می‌گردد، شروع می‌شود. لینکلن در ابتدا فقط به دنبال این است که بتواند خود را با شرایط جدید شهر وفق دهد و توانایی ادامه‌ی زندگی‌اش خارج از جنگ را داشته باشد، اما بعد از کشته شدن خانواده‌اش، حس انتقام تمام وجود او را فرا می‌گیرد. او به دنبال سرنگون کردن «سال مارکانو» است. مارکانو رییس بزرگ‌ترین مافیای ایتالیایی شهر و مسئول تقریباً تمام فعالیت‌های غیرقانونی است. کلن باید متحدانی پیدا کند و جنگی تمام‌عیار علیه خانواده مارکانو راه بیندازد.

  کیفیت

  اگرچه بازی در زمان عرضه مشکلات فنی زیادی داشت، اما اکثر این مشکلات اکنون و پس از عرضه‌ی چندین آپدیت، برطرف شده‌اند. بازی عناصر مناسب برای یک عنوان جهان‌باز سوم‌شخص باکیفیت را دارد، اما مأموریت‌های آن بعد از مدتی خسته‌کننده و تکراری می‌شوند. اگرچه صحنه‌های لذت‌بخشی مثل تماشای طلوع آفتاب را می‌توان در بازی تجربه کرد، اما گرافیک آن به طور کلی، حرف جدیدی برای گفتن ندارد. موسیقی بازی یکی از نقاط قوت آن است. رانندگی با خودروها نیز اگرچه ضعیف نیستند، اما به کیفیت بازی‌هایی مثل GTA نمی‌رسند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ فکر می‌کنید رفتار درست با خلاف‌کارانی که مجازات خود را گذرانده‌اند و دوباره به جامعه بازگشته‌اند چیست؟ جامعه چه مسئولیتی در مقابل آن‌ها دارد؟
  ـ اگرچه تبعیض جنسیتی از موضوعات مطرح‌شده در بازی Mafia 3 است، اما به نظر می‌رسد که خود بازی هم نتوانسته از کلیشه‌های جنسیتی فاصله بگیرد. اکثر شخصیت‌های زن کارگر جنسی، رقاص یا مدل‌های تصاویر برهنه‌اند و همیشه به عنوان افراد مطیع و تحت سلطه‌ی مردان به تصویر کشیده شده‌اند. چنین رویکردی چطور تجربه‌ی بازی شما را تحت تأثیر می‌گذارد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون و خون‌ریزی، خشونت شدید، نمایش برهنگی، استفاده از عبارات توهین‌آمیز سنگین، محتوای جنسی شدید، استفاده از مواد مخدر
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده ۲K Games
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶