Mafia: Definitive Edition

thumbnail
۱۸ سال به بالا

بازسازی جدیدی از یک بازی اکشن ماجراجویانه‌ی قدیمی و خشن

سال: 2020
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در مکالمات اشاره‌های مستقیم و غیرمستقیمی به روابط جنسی وجود دارد. یکی از مأموریت‌های بازی در یک فاحشه‌خانه رخ می‌دهد و در آنجا زنانی با لباس زیر دیده می‌شوند که با حالت اغواگرایانه با شخصیت اصلی صحبت می‌کنند. شخصیت‌های مختلف که شامل خود قهرمان هم می‌شوند در موقعیت‌های مختلف سیگار می‌کشند و نوشیدنی‌های الکلی می‌نوشند. یکی از شخصیت‌های فرعی در حالت مستی نشان داده می‌شود. در بخشی از داستان اشاره‌های کمی به خرید و فروش مواد مخدر می‌شود و تصویری از این مواد هم در یکی از مأموریت‌ها وجود دارد. شخصیت‌های فرعی در چندین موقعیت در مکالماتشان از اصطلاحاتی استفاده می‌کنند که به آلت جنسی مردان اشاره دارد.
  در مکالمات از انواع و اقسام کلمات توهین‌آمیز سنگین به زبان انگلیسی مانند f..k، s..t، a..hole، bastard و... استفاده می‌شود. شخصیت‌های فرعی در چندین مورد اصطلاحات توهین‌آمیز نسبت به زنان به کار می‌برند.
  مأموریت‌های بازی به طور معمول شامل انجام کارهای خلاف قانون، درگیری و کشتن دیگران می‌شود. بازیکن از زاویه‌ی سوم‌شخص با افراد مختلفی وارد درگیری‌ می‌شود و می‌تواند از مشت، ابزارهایی مانند چوب، میله و سلاح‌هایی چون پیستول، تفنگ ماشینی و شات‌گان استفاده کند. صحنه‌های مبارزه با نمایش خونریزی همراه‌اند مخصوصاً اگر از زاویه‌ی نزدیک نشان داده شوند. بازیکن همچنین می‌تواند گردن افراد را بشکند یا با چاقو به سینه‌ی آن‌ها ضربه بزند. در قسمت‌های غیرتعاملی و سینمایی صحنه‌های خشن با جزئیات بیشتری نمایش داده می‌شوند. چندین صحنه از افرادی که از زاویه‌ی نزدیک به سرشان شلیک می‌شود، اجسادی که غرق در خون‌اند، شخصیت‌هایی که خونین و زخمی‌اند، مردی که با میله و به شکل بی‌رحمانه‌ای به سر مرد دیگر می‌کوبد تا او را بکشد، صحنه‌هایی از تصادفات سنگین رانندگی و... در طول بازی نمایش داده می‌شود. شخصیت‌هایی که در این بازی نمایش داده می‌شوند همه عضو مافیا هستند و از خشونت بی‌حدوحصر و بی‌رحمانه‌ای در مقابل دیگران استفاده می‌کنند.
  کنترل‌های بازی برای کسانی که با عناوین اکشن ماجراجویانه و سوم‌شخص آشنا باشند، راحت خواهد بود. یاد گرفتن آن برای تازه‌واردان هم دشواری خاصی نخواهد داشت. چند درجه‌ی دشواری مختلف در بازی وجود دارد که بازیکن می‌تواند با توجه به مهارت‌هایش هر کدام را انتخاب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  Mafia: Definitive Edition یک بازی اکشن ماجراجویانه‌ی سوم‌شخص و بازسازی یک بازی قدیمی به نام Mafia است. بازیکن در نقش تامی آنجلو قرار می‌گیرد و زندگی و ماجراجویی‌های او در دنیایی مافیایی را دنبال می‌کند. گیم‌پلی بازی شامل انجام مأموریت‌های مختلفی می‌شود که معمولاً با انجام کارهای خلاف قانون و درگیری با افراد دیگر همراه است. این بازی دنیای باز دارد و بازیکن می‌تواند آزادانه در آن بچرخد و مأموریت‌های جانبی مختلفی را انجام دهد.
  درگیری و انجام کارهای خلاف و خشن به دفعات در مأموریت‌های بازی رخ می‌دهد. بازیکن می‌تواند در مقابله با افراد دیگر از مشت، سلاح‌هایی مانند میله، چاقو و انواع تفنگ استفاده کند. هنگام تیراندازی به افراد خونریزی نمایش داده می‌شود. در قسمت‌های غیرتعاملی صحنه‌هایی خشن‌تر شامل اجساد خونین، تیراندازی به سر افراد از فاصله‌ی نزدیک، افرادی که بی‌رحمانه به دیگران ضربه می‌زنند و… نشان داده می‌شود. در مکالمات از انواع و اقسام کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی استفاده شده و همچنین بعضی شخصیت‌های فرعی اصطلاحاتی را به کار می‌برند که نسبت به زنان توهین‌آمیز است. شخصیت‌های مختلف، من‌جمله قهرمان، در موقعیت‌های مختلف سیگار می‌کشند و نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند. اشاره‌هایی به روابط جنسی در مکالمات وجود دارد و یکی از مأموریت‌ها در یک فاحشه‌خانه رخ می‌دهد. در این مأموریت زنانی با لباس زیر نشان داده می‌شوند که با حالت اغواگرایانه با شخصیت اصلی صحبت می‌کنند.

  چکیده داستان

  داستان در مورد یک راننده تاکسی به نام تامی آنجلو است که طی اتفاقاتی وارد دنیای مافیایی شهر لاست هِون می‌شود. در سال ۱۹۳۰، در دوران رکود اقتصادی بزرگ، تامی با نجات جان دو نفر از اعضای یک گروه مافیایی راه خود را به درون این خانواده باز می‌کند و رفته رفته با جلب اعتماد آن‌ها، نقش او در این گروه پررنگ‌تر می‌شود.

  کیفیت

  Mafia: Definitive Edition را می‌توان نمونه‌ی یک بازسازی خوب در صنعت بازی‌سازی دانست. این بازی تا جایی که باید به عنوان اصلی وفادار مانده و تغییراتی که در آن ایجاد شده به خوبی پیاده شده‌اند. گرافیک بازی بسیار چشم‌نواز است و شخصیت‌ها، دنیای بازی و صحنه‌های مختلف با جزئیات زیادی طراحی شده‌اند. داستان به همان گیرایی عنوان اصلی است و صداپیشگی عالی شخصیت‌ها در انتقال حس و حال آن بسیار تأثیرگذار است. گیم‌پلی بازی شاید نوآوری خاصی نداشته باشد اما به عنوان یک بازسازی کیفیت قابل قبولی دارد. آنچه بیش از هر چیز در این بازی می‌درخشد، داستان و شخصیت‌های آن است که می‌تواند کاملاً بازیکن را درگیر خود کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی خشونتی که در این بازی نمایش داده می‌شود صحبت کنید. به نظرتان انجام این میزان از کارهای خشن و خلاف قانون بدون این که تبعات خاصی داشته باشد، چقدر در دنیای امروز واقع‌گرایانه است؟
  ـ اگر بازی قدیمی مافیا را هم تجربه کرده‌اید، می‌توانید درباره‌ی تفاوت‌های آن با این بازی صحبت کنید. شما از کدام تغییرات راضی هستید و کدام به نظرتان غیرضروری می‌آید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت شدید، نمایش خونریزی، استفاده از کلمات توهین‌آمیز سنگین، موضوعات جنسی، اشاره به مواد مخدر
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Hanger ۱۳
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰