Maneater

thumbnail
۱۸ حداقل سن

یک بازی اکشن و نقش‌آفرینی بسیار خشن با داستانی درباره‌ی نهنگی که به دنبال انتقام است

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در برخی از مکالمات و متون، ارجاعاتی به مواد مخدر واقعی مثل هرویین و کوکایین وجود دارد. در بعضی از مکالمات دیگر نیز ارجاعاتی جزئی به روابط جنسی مشاهده می‌شود. برخی از شوخی‌ها و لطیفه‌ها نیز نوعی محتوای نامناسب برای کودکان (مثل شوخی با ادرار یا مدفوع انسان‌ها و حیوانات دریایی) دارند.
  در برخی از مکالمات، از اصطلاحات توهین‌آمیزی مثل “f--k” و “s--t” استفاده شده است که البته قسمتی از آن‌ها با پخش صدای بوق، سانسور شده‌اند.
  نهنگ تحت‌کنترل بازیکن با استفاده از دندان‌های تیز و دم قدرتمندی که دارد، به انسان‌ها، ماهی‌ها و حیوانات دریایی دیگر حمله می‌کنند. انسان‌های عادی مثل ماهی‌گیرها یا افرادی که در نزدیکی ساحل شنا می‌کنند، پس از دیدن نهنگ فریاد می‌کشند و می‌ترسند. پس از حمله به آن‌ها، گروهی از شکارچیان مجهز به سلاح‌های قدرتمند به سمت نهنگ حمله‌ور می‌شوند. هر ضربه کوچکی ممکن است با خون و قطع عضو همراه شود. مبارزات بازی به طور کلی، بسیار خشن و پر از صحنه‌های اغراق‌آمیز خونریزی است.
  کنترل‌های بازی ممکن است در ابتدا کمی سخت و پیچیده به نظر برسند، اما مراحل آموزشی و تمرینی مختلفی در ابتدای بخش داستانی وجود دارند که بازیکن را با مکانیسم‌های حرکتی و کنترلی آشنا می‌کنند. مبارزه با نهنگ‌های بزرگ و قدرتمند در اوایل بازی، کمی سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود. همچنین، درجه‌های سختی مختلف در بازی وجود ندارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Maneater عنوانی در سبک اکشن و نقش‌آفرینی است که بازیکن در آن کنترل یک نهنگ را بر عهده می‌گیرد. این نهنگ در ابتدا بچه است و می‌خواهد با بزرگ و قوی شدن، از یک شکارچی که مادر او را کشته است، انتقام بگیرد. بازیکن از زاویه‌ی سوم‌شخص در اقیانوس و دریاهای مختلف به گشت‌وگذار می‌پردازد، موجودات دریایی و ماهی‌های دیگر را می‌خورد و به انسان‌ها و قایق‌های متعلق به آن‌ها حمله می‌کند.
  بازیکن با استفاده از دندان‌ها و دم نهنگ به دیگران حمله می‌کند. مبارزات بازی معمولاً پر از خون، خونریزی و قطع اعضای بدن انسان‌ها یا ماهی‌های دیگر است. هدف اکثر مأموریت‌ها و مراحل، از بین بردن تعداد مشخصی از انسان‌های نزدیک ساحل، شکارچی‌های یک قایق یا انجام مبارزات یک به یک با نهنگ‌های دیگر است. در بسیاری از صحنه‌های سینمایی و غیرتعاملی، موارد خشنی دیده می‌شود: پریدن یک نهنگ به درون یک قایق و قطع کردن بازوی یک انسان، کنده شدن خونین پای یک انسان دیگر و حمله خشونت‌آمیز گروه شکارچی‌ها به یک نهنگ از جمله این موارد هستند. در برخی از مکالمات و صداگذاری‌ها، نوعی شوخ‌طبعی بزرگسالانه (مثل شوخی درباره ادرار یا مدفوع انسان‌ها و حیوانات دریایی) و همچنین، ارجاعاتی به مواد مخدر و روابط جنسی دیده می‌شود. در متون بازی نیز ارجاعاتی به مواد مخدر از جمله هروئین، کوکائین و ماریجوانا وجود دارد. در برخی از مکالمات نیز از اصطلاحات توهین‌آمیزی مثل “f–k” و “s–t” استفاده شده است که البته بخشی از آن‌ها با اضافه کردن صدای بوق، سانسور شده‌اند.

  چکیده داستان

  این بازی درباره‌ی یک نهنگ است که می‌خواهد از قاتلان مادر خود انتقام بگیرد. در ابتدا، او بچه است و قدرت و توانایی خاصی ندارد اما بازیکن با پیشرفت در بازی و کشتن انسان‌ها و ماهی‌های دیگر، قدرت‌های جدیدی برای نهنگ کسب می‌کند و می‌تواند به سراغ انتقام گرفتن از شکارچی نهنگ مادر برود.

  کیفیت

  بازی Maneater ایده‌های جالبی دارد، اما در اجرای تقریباً تمام آن‌ها شکست خورده است. گیم‌پلی آن اگرچه در ابتدا هیجان‌انگیز و مفرح به نظر می‌رسد، اما پس از مدت کوتاهی بسیار خسته‌کننده و تکراری می‌شود. نهنگی که کنترل آن در دست بازیکن است، در ابتدای بازی شکننده و صدمه‌پذیر است و ممکن است پس از دریافت چند ضربه، کشته شود. این موضوع باعث هیجان‌انگیز شدن مبارزات بازی می‌شود، اما قدرت‌های او تا اواسط بخش داستانی به قدری زیاد می‌شوند که هیچ شکارچی و انسانی قادر به مقاومت در برابر او نیست. با وجود این که بازیکن وقت زیادی از زمان خود را در آب می‌گذراند، اما افکت‌های بصری آب و دریا اصلاً جذاب و واقع‌گرایانه نیستند و شبیه به بازی‌های چند نسل پیش به نظر می‌رسند. البته هشت محیط اصلی نقشه، بسیار متنوع کار شده‌اند و هر کدام، پر از رمز و رازها و آیتم‌های قابل‌جمع‌آوری مختلف برای بازیکن هستند. موسیقی، صداگذاری و عملکرد فنی بازی نیز قابل قبول محسوب می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره‌ی داستان و مفهوم انتقام صحبت کنید. آیا شرایطی وجود دارد که در آن‌ها، انتقام نوعی عمل توجیه‌شده و منطقی به نظر برسد؟ چرا ایده‌ی انتقام گرفتن یکی از مفاهیم پراستفاده‌ی ادبی و هنری است؟
  می‌توانید درباره‌ی نوع خشونت موجود در بازی صحبت کنید. آیا وجود صحنه‌های بسیار خشونت‌آمیز و خونین، باعث ترسناک شدن بازی شده‌اند یا میزان اغراق‌آمیز بودن آن‌ها به حدی است که نمی‌توان آن‌ها را جدی گرفت؟ حس شما نسبت به خشونت و صحنه‌های مبارزه‌ی بازی چه بود؟

  مشخصات بازی

  واحد پول ریال
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Tripwire Interactive
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۲۰