Marvel's Avengers

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی ابرقهرمانی بر اساس جهان مارول با خشونت جزئی و مصرف‌گرایی بالا

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  «کامالا خان» که یکی از شخصیت‌های اصلی بازی است و دختری نوجوان و علاقه‌مند به گروه «انتقام‌جویان» محسوب می‌شود، شخصیتی است که اکثر بازیکن‌ها احساس نزدیکی و ارتباط بیشتری با او برقرار خواهند کرد. این شخصیت در ابتدا تنها به عنوان نوجوانی علاقه‌مند به گروه انتقام‌جویان نشان داده می‌شود اما در ادامه و با توجه به اتفاقاتی که می‌افتد خودش به قهرمانی به نام «خانم ماورل» تبدیل می‌شود. مسیر رشد کامالا خان و تبدیل شدن او از نوجوانی ساده به قهرمانی فداکار از نکاتی است که می‌تواند برای نوجوانان قابل درک باشد.
  اگرچه تمام ابرقهرمان‌ها و شخصیت‌های مثبت بازی مجموعه‌ای از قوانین و رفتارهای قهرمانانه (مثل فداکاری برای نجات جان دیگران و کمک به افرادی که توانایی دفاع از خود ندارند.) را دنبال می‌کنند، اما نحوه‌ی به تصویر کشیده شدن این رویکردهای قهرمانانه، به شکلی کاملا هالیوودی و سیاه و سفید و معمولاً هم همراه با خشونت است.
  در برخی از مکالمه‌های بازی، از کلماتی مثل “s--t”، “a-s” و “bi--h” استفاده شده است.
  معماها و پازل‌های معدودی در بازی وجود دارند که تفکر خلاق و کار تیمی را تشویق می‌کنند، اما اولویت اصلی بازی زدن دکمه‌های حمله مختلف برای از بین بردن موج‌های وسیعی از دشمنان یا غول‌های آخر هر مرحله است.
  مبارزه از عناصر اصلی گیم‌پلی بازی است، با این حال میزان خشونت بازی قابل‌تحمل است و خون‌ریزی و قطع عضو یا صحنه‌های خشن شدیدی در بازی وجود ندارد. دشمنان پس از ضربه خوردن و افتادن، ناپدید می‌شوند و بدن آن‌ها در نقشه باقی نمی‌ماند. بازیکن از سلاح‌های سرد و گرم مختلف و همچنین حرکات رزمی گسترده‌ای برای از بین بردن دشمنان انسانی و ربات‌ها استفاده می‌کند.
  کنترل‌ها و مکانیسم‌های کلی بازی آشنا و یادگیری آن‌ها بسیار راحت است. با این حال، هر قهرمان مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و حمله‌های مخصوص خود را دارد که البته یادگیری آن‌ها هم زمان چندانی نمی‌برد. چندین درجه سختی مختلف نیز وجود دارد که بازیکن در صورت نیاز، می‌تواند درجه‌های آسان‌تر را انتخاب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Marvel’s Avengers یک عنوان اکشن ماجراجویانه با عناصر نقش‌آفرینی بر اساس مجموعه کمیک‌ها و فیلم‌های ابرقهرمانی مارول است. بازیکن‌ها کنترل مجموعه‌ای از ابرقهرمانان مارول را بر عهده می‌گیرند و هدف آن‌ها، بازگرداندن گروه «انتقام‌جویان» به روزهای پرافتخار خود است.
  بازیکن از زاویه سوم‌شخص، داستان و مبارزات بازی را دنبال می‌کند. در طول بخش‌های مبارزه، هر ابرقهرمان ویژگی، اسلحه‌ها و قدرت خاص خود را دارد. آن‌ها از مشت و لگد و برخی حرکات رزمی برای صدمه وارد کردن به دشمنان خود استفاده می‌کنند. همچنین، امکان استفاده از سلاح‌های گرم مثل مسلسل، تپانچه و سلاح لیزری هم وجود دارد. سرعت مبارزات بسیار بالا است. دشمنان پس از ضربه خوردن، ناله می‌کنند و صدای انفجار نیز معمولا در پس‌زمینه بسیاری از مراحل شنیده می‌شود. در برخی از مکالمات بازی، از کلمات زشتی مثل “s–t”، “a-s” و “bi–h” استفاده می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان بازی از رویداد “A-Day” شروع می‌شود که بسیاری از ابرقهرمانان مارول مثل «کاپیتان آمریکا»، «هالک» و «آیرون من» در آن حضور دارند. آن‌ها می‌خواهند در این رویداد از دفتر مرکزی جدید و بسیار پیشرفته‌ی «انتقام‌جویان» در سان‌فرانسیسکو رونمایی کنند. اما این رویداد با حمله‌ی ارتش یک دشمن مرموز ناتمام می‌ماند و در طی این اتفاق، کاپیتان آمریکا جان خود را از دست می‌دهد. گروه انتقام‌جویان از هم پاشیده می‌شود و حالا پس از گذشت پنج سال، آن‌ها به دنبال احیای این گروه و از بین بردن نیروهای دشمن که کنترل شهر را به دست گرفته‌اند هستند.

  کیفیت

  بازی Marvels’ Avengers شروع جذاب و هیجان‌انگیزی دارد، اما بعد از آن، همه‌ی عناصر بازی خیلی زود تکراری و حتی بی‌هدف می‌شوند. کمپین داستانی بازی نسبتاً جالب است و داستان تازه‌ای را روایت می‌کند. با این حال، مشکلات فنی از جمله گلیچ‌ها، باگ‌های فراوان و افت محسوس نرخ فریم در برخی صحنه‌های شلوغ و همچنین، سیستم لوت (غارت و جمع‌آوری) تجهیزات و گیم‌پلی کلی تکراری، باعث شده است که این بازی به یکی از تجربه‌های معمولی یا حتی فراموش‌شدنی در بین عناوین ابرقهرمانی تبدیل شود. البته که دیدن قهرمانان محبوب مارول در کنار هم و در قالب یک بازی ویدیویی، برای طرفداران این مجموعه و مخصوصا فیلم‌های آن‌ها جذاب خواهد بود، اما بعید است که سایر بازیکنان بتوانند لذت یا تجربه‌ای به‌یادماندنی از این بازی کسب کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی نوع خشونت موجود در بازی صحبت کنید. آیا نبود خون یا صحنه‌های بسیار خشن، به روند اکشن بازی آسیب زده است؟ چه بازی‌های دیگری وجود دارند که با کم کردن خشونت آن‌ها، ممکن است همچنان تجربه‌هایی لذت‌بخش محسوب شوند؟
  ـ بسیاری از شخصیت‌های این بازی به عنوان «قهرمان» شناخته می‌شوند. از نظر شما به چه کسی می‌توان لقب قهرمان را اتلاق کرد؟ آیا در اطراف خود کسی را می‌شناسید که بتوانید او را قهرمان بنامید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر نمایش مقدار کمی خون، خشونت و استفاده از عبارات زشت و توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Crystal Dynamics
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰