Mega Man 11

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی اکشن کلاسیک در ژانر سکوبازی با دشمنان رباتی و مبارزه‌های زیاد
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مگامن تمام تلاشش را می‌کند تا دوستان رباتی‌اش را نجات دهد و در این راه جان خودش را هم به خطر می‌اندازد، با این حال در تمام مراحل در حال استفاده از خشونت است. شخصیت‌های اصلی به‌خصوص مگامن با استفاده‌ی ابزاری از ربات‌ها مخالف‌اند و تلاش می‌کنند تا جلوی افرادی که قصد انجام این کار را دارند، بگیرند.
  محور اصلی بازی مبارزه است و خشونت فانتزی زیادی در آن دیده می‌شود. مگامن، با سلاح‌های فانتزی با دشمنان رباتی‌اش مبارزه می‌کند که این مبارزه‌ها با جلوه‌های بصری و انفجارهای زیادی همراه‌اند. خود مگامن در صورتی که هدف تیر دشمنانش قرار بگیرد یا حتی به آن‌ها برخورد کند، آسیب می‌بیند و حالت برق‌گرفتگی پیدا می‌کند. چهره‌ی او در این حالت درهم می‌رود و مشخص است که در حال درد کشیدن است، اما یک ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد. چهره‌ی بعضی از غول‌های آخر یا ربات‌های بزرگی که در بازی حضور دارند ممکن است برای کودکان ترسناک باشد. بازی، گرافیک کارتونی و کلاسیکی دارد و خون و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه در مبارزه‌های آن نمایش داده نمی‌شود.
  کنترل‌های بازی چندان دشوار نیستند و بعد از مدتی بازیکن به آن‌ها عادت خواهد کرد. بازی دارای چهار درجه دشواری است. در ساده‌ترین حالت، بازیکن جان‌های نامحدود دارد و می‌تواند بعد از افتادن، سریع بازی را شروع کند. در سخت‌ترین حالت این مزایا وجود ندارد ضمن این‌که مراحل و غول‌های آخر هم بسیار دشوارتر می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Mega Man 11 یک عنوان اکشن سکوبازی و یکی از بازی‌های مجموعه‌ی قدیمی و پرطرفدار مگامن است. نقش اول بازی پسربچه‌ای است که قدرت‌های خاصی دارد و با گذشتن از مراحل مختلف با ربات‌ها و دشمنان زیادی مبارزه می‌کند. بازی‌های مگامن به دشوار بودن معروف‌اند و این عنوان هم استثنا نیست. با این حال بازی دارای چندین درجه دشواری است که ساده‌ترین آن می‌تواند برای بازیکنان تازه‌وارد مناسب باشد. در داستان مفاهیمی چون سوءاستفاده نکردن از علم و نادرست بودن برده‌داری از ربات‌ها مطرح می‌شود که می‌تواند برای بازیکن آموزنده باشد. با این حال محور اصلی بازی مبارزه است و خشونت کارتونی نسبتاً زیادی در آن وجود دارد. مگامن با سلاح‌های مختلف فانتزی با دشمنانش مبارزه و آن‌ها را منفجر می‌کند. جلوه‌های نوری زیادی در مبارزه‌ها وجود دارد که تیر زدن و کشته شدن روبات‌ها را نشان می‌دهد. خود مگامن هم در صورتی که ضربه بخورد، حالت برق‌گرفتگی پیدا می‌کند و برای لحظه‌ای درد در چهره‌اش مشخص می‌شود. جلوه‌های بصری و نورانی زیادی که در این بازی وجود دارد ممکن است برای افرادی که به تصویر و نور حساسیت دارند، اذیت‌کننده باشد.

  چکیده داستان

  دکتر وایت که خالق مگامن است، بر سر استفاده از هوش رباتی با همکارش به مشکل می‌خورد. همکار او، دکتر وایلی اعتقاد دارد که ربات‌ها ابزارهایی در اختیار انسان‌‌اند و به همین منظور هم باید از‌ آن‌ها استفاده کرد. داستان به زمان حال باز می‌گردد و دکتر وایت را می‌بینیم که ظاهراً پیروز دعوا با همکارش بوده و ماشین‌های هوشمند زیادی را طراحی کرده است. ناگهان دکتر وایلی ظاهر می‌شود و تعداد زیادی از روبات‌های دکتر وایت را می‌دزدد تا آن‌ها را به سلاح‌های کشنده و بی‌فکر تبدیل کند. مگامن داوطلبانه پیشنهاد می‌دهد که با او مبارزه کند. او برای این کار باید به جنگ تعداد زیادی ربات‌های ماشینی و کشنده و در نهایت خود دکتر وایلی برود. قبل از این‌که مأموریتش را شروع کند، دکتر وایت لباس رباتی مجهز به سیستم Double Gear به او می‌دهد که دو قدرت به او خواهد داد: توانایی حرکت کردن بسیار سریع به شکلی که انگار بقیه‌ی دنیا کند شده‌اند و دیگری فراقدرتی که ضربه‌ها و تیرهایش را بسیار قوی‌تر می‌کند.

  کیفیت

  بازی Mega Man 11 برای طرفداران این مجموعه و هر کسی که قبلاً بازی‌های آن را امتحان کرده باشد، بسیار آشناست. مبارزه‌ها و کنترل‌ها تفاوت چندانی نکرده‌اند و درست به اندازه‌ی بازی‌های گذشته دشوار است. به‌جز موانع و دشمنان زیادی که در هر مرحله وجود دارد، استفاده کردن از Double Gear هم نیاز به زمان‌بندی دارد و این‌که از هر کدام از قدرت‌ها چه زمانی استفاده شود مهم است. مراحل بازی بسیار متنوع و خلاقانه طراحی شده‌اند، از مرحله‌ای که پر از بادکنک است و مگامن باید روی آن‌ها بپرد گرفته تا مراحل برفی و یخی که روی آن‌ها به راحتی می‌توان لیز خورد و کار دشوارتر می‌شود. غول‌های آخر هم طراحی خوبی دارند و هر کدام با ظاهر منحصربه‌فردی نمایش داده شده‌اند. در مجموع می‌توان گفت بازی برای طرفداران مگامن و البته علاقه‌مندان به بازی‌های سکوبازی کلاسیک، سرگرم‌کننده خواهد بود اما ممکن است برای بازیکنان جدید‌تر به‌واسطه‌ی طراحی قدیمی و البته دشواری زیاد، چندان جذاب نباشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ به نظرتان ممکن است روزی ربات‌ها احساسات و عواطف انسانی داشته باشند؟ اگر این اتفاق بیفتد آیا باید با آن‌ها مثل انسان‌ها رفتار کرد؟ ـ فکر می‌کنید دلیل مخالفت دکتر وایت با استفاده از ربات‌ها برای منافع انسانی چیست؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت کارتونی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Capcom
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸