Metro Exodus

thumbnail
۱۸ سال به بالا
عنوانی در سبک تیراندازی اول‌شخص، خشن و ترسناک با داستانی پسارستاخیزی
سال: 2019
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی بازی به دنبال حقیقت است و با شجاعت و بی‌باکی به دنبال خواسته‌اش می‌رود. البته این نترس بودن در بسیاری مواقع او را در موقعیت‌های خطرناکی قرار می‌دهد. او پشتکار زیادی دارد، ناامید نمی‌شود و برای نجات عزیزانش یا حتی افراد غریبه فداکاری می‌کند.
  در مکالمات چندین اشاره به روابط جنسی می‌شود که اکثراً نسبت به زنان توهین‌آمیزند. در قسمتی از بازی که در یک کاباره رخ می‌دهد، می‌توان تصاویری از رقاص‌هایی که لباس بالاتنه به تن ندارند را روی دیوار دید. همچنین در یکی از صحنه‌ها، بازیکن می‌تواند به وسیله‌ی قلیان، موادمخدر مصرف کند که روی دید و حرکت او تأثیر می‌گذارد.
  در مکالمات بازی به‌دفعات از کلمات توهین‌آمیز سنگینی مانند f..k ،s..t و همین طور bitch و damn استفاده می‌شود.
  بازی از زاویه‌ی اول‌شخص انجام می‌شود. بسیاری قسمت‌های آن شامل تیراندازی به سمت موجودات بسیار ترسناک و مشمئزکننده‌ای است که وحشیانه به بازیکن حمله می‌کنند. مبارزه‌ها با سلاح‌هایی چون تک‌تیر،‌ شات‌گان، تفنگ ماشینی یا مواد منفجره انجام می‌شوند. در قسمت‌هایی هم بازیکن باید انسان‌های دیگر را بکشد. صدای تیراندازی و تیر خوردن موجودات واقع‌گرایانه است و خون بسیار زیادی در این صحنه‌ها نمایش داده می‌شود. فضای کلی بازی ترسناک و دلهره‌آور است و در بسیاری مواقع ممکن است موجودات وحشی به طور ناگهانی روی بازیکن بپرند که می‌تواند بسیار ترسناک و اذیت‌کننده باشد. در قسمت‌های فیلمی بازی، تصاویر خشونت‌آمیز با جزئیات بیشتری نشان داده می‌شوند. مانند صحنه‌هایی از اعدام غیرنظامیان توسط سربازان، شخصی که از فاصله‌ی نزدیک به سرش تیر می‌خورد یا اجساد تکه‌تکه شده که روی زمین افتاده‌اند. این بازی به دلیل اول‌شخص بودن و گرافیک واقع‌گرایانه‌اش، بسیار استرس‌آور است و خشونت تأثیرگذارتری دارد.
  کنترل‌های اصلی بازی برای حرکت و تیراندازی‌ بسیار شبیه به دیگر بازی‌های این سبک‌اند. با این حال با توجه به محدود بودن مهمات بازیکن، استفاده از آن‌ها ممکن است چالش‌برانگیز باشد. ضمن این‌که بازی دارای ۵ درجه‌ی مختلف دشواری است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Metro Exodus یک عنوان تیراندازی اول‌شخص است که داستانی پسارستاخیزی و مرتبط با جنگ هسته‌ای دارد. بازیکن در نقش سربازی روس قرار می‌گیرد که می‌خواهد خارج از متروهای مسکو به دنبال بازماندگان این جنگ بگردد. گیم‌پلی بازی شامل ماجراجویی و تیراندازی به سمت دشمنان و گاهی هم انسان‌ها می‌شود. این بازی، خشن، خونین و ترسناک است. بازیکن با استفاده از انواع سلاح مانند تک‌تیر، شات‌گان، مواد انفجاری و چاقو می‌تواند به دشمنانش حمله کند. این دشمنان معمولاً موجودات دفرمه شده‌ی بسیار ترسناک و وحشتناک و گاهی هم انسان‌های عادی‌اند. هنگام تیراندازی به سمت این موجودات خون بسیار زیادی نمایش داده می‌شود. ضمن این‌که بازی پر است از صحنه‌های خشن، دلخراش و مشمئزکننده، مانند اجساد تکه‌تکه‌شده‌ی انسان‌ها، صحنه‌هایی با جزئیات از تیر خوردن افراد و... گرافیک واقع‌گرایانه و اول‌شخص بودن بازی، تأثیرگذاری صحنه‌های خشونت‌آمیز را بیشتر و آن را بسیار استرس‌آور می‌کند. در مکالمات اصطلاحات توهین‌آمیز سنگین و چندین اشاره به روابط جنسی (که نسبت به زنان توهین‌آمیزند) وجود دارد. همچنین در یکی از قسمت‌ها،‌ بازیکن می‌تواند موادمخدر مصرف کند که روی دید و تعادل شخصیتش تأثیر می‌گذارد.

  چکیده داستان

  اتفاقات این بازی در ادامه‌ی ماجراهای قسمت‌های گذشته‌ی این مجموعه رخ می‌دهد. قهرمان بازی، آرتیوم به همراه همسرش آنا، پدرزنش، میلر و گروهی دیگر از افراد، در متروهای مسکو زندگی می‌کنند. باور عموم بر این است که آن‌ها تنها انسان‌های زنده مانده در زمین‌اند که توانسته‌اند بعد از جنگ هسته‌ای و پر شدن زمین از موجودات جهش‌یافته نجات پیدا کنند. اما آرتیوم معتقد است که همچنان بازماندگان دیگری را می‌تواند روی زمین پیدا کند. در یکی از ماجراجویی‌هایی که به همراه آنا دارد، قطار در حال حرکتی را می‌بینند و این شک در آن‌ها قوی‌تر می‌شود. در ادامه و با پیگیری‌های بیشتری که می‌کنند، سه شخصیت اصلی در مسیر ماجراهایی قرار می‌گیرند که آن‌ها را با واقعیت دنیایی که در آن زندگی می‌کنند روبه‌رو می‌کند.

  کیفیت

  بازی Metro Exodus که سومین بازی از مجموعه‌ی Metro به حساب می‌آید، شاید در مکانیک‌های تیراندازی و گیم‌پلی تفاوت چندانی با عنوان‌های گذشته‌ی خود نداشته باشد اما مهم‌ترین نکته در آن این است که بازیکن را از متروهای زیرزمینی مسکو خارج می‌کند و به او اجازه می‌دهد تا در زمین‌های سرد، بی‌روح و نابودشده‌ی روسیه‌ای پسارستاخیزی قدم بگذارد. طراحی این صحنه‌ها را شاید بتوان مهم‌ترین نکته‌ی بازی هم به حساب آورد، تماشای شهرهای خراب و سوخته تا دریای خزری خشک‌شده، بازیکن را کاملاً با حس و حال دنیایی از دست‌رفته آشنا می‌کند. مبارزه‌های بازی فرق چندانی با عناوین گذشته ندارد و با این‌که گاهی اوقات دشمنان خسته‌کننده و تکراری می‌شوند اما بازی هر از چند گاهی یک دشمن متفاوت و وحشتناک را پیش روی بازیکن قرار می‌دهد که می‌تواند هیجان را به بازی برگرداند. روایت و شخصیت‌‌پردازی‌ها بسیار خوب انجام شده‌اند و بازیکن از همان ابتدا با آن‌ها همذات‌پنداری می‌کند، نکته‌ای که باعث می‌شود در خطر قرار گرفتن جان‌شان، اهمیت بیشتری پیدا کند. متأسفانه صداگذاری‌های انگلیسی بازی اصلاً کیفیت خوبی ندارد و بسیار مصنوعی‌اند و شاید بهتر باشد که بازی را به زبان روسی تجربه کرد. Metro Exodus را می‌توان تا امروز چشم‌نوازترین بازی این مجموعه به حساب آورد که حتی با وجود چند مشکلی که در آن پیدا می‌شود، به واسطه‌ی داستان و شخصیت‌های قوی، گرافیک عالی و البته مبارزه‌های بعضاً هیجان‌انگیز، برای طرفداران این مجموعه و ژانر رضایت‌بخش است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی خشونتی که در این بازی نمایش داده می‌شود و تأثیری که روی مخاطب دارد صحبت کنید. آیا خشونت این بازی برای خود شما اذیت‌کننده بود؟ ـ بازی‌های زیادی وجود دارند که با موضوع جنگ‌های هسته‌ای و اتفاقات پسارستاخیزی ساخته می‌شوند. می‌توانید درباره‌ی دلایل محبوبیت این موضوع در بین بازیسازها و البته بازیکنان صحبت کنید. جذابیت چنین داستانی برای خود شما در چیست؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت شدید، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز اذیت‌کننده، تصاویر نیمه‌عریان، استفاده از مواد مخدر، اشاره به موضوعات جنسی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده ۴A Games
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹