Midnight Fight Express

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی اکشن و مبارزه‌ای با گیم‌پلی سریع و خشونت‌آمیز و محتوای بزرگسالانه

سال: 2022
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چند مرحله‌ی بازی در یک کلاب شبانه رخ می‌دهد که در آن، پوسترها و تابلوهای نئونی زنانی با لباس‌های باز و برهنه دیده می‌شود. در یکی از موارد، تابلوی زنی با بالاتنه‌ی کاملاً برهنه مشاهده شده است. در اتاق‌های این کلاب نیز زن و مردهایی با لباس‌های تنگ و به شکلی نیمه‌برهنه در حال رقصیدن دیده می‌شوند. شخصیت‌هایی در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی یا کشیدن سیگار هستند.
  در بسیاری از مکالمات که به شکل متنی ارائه می‌شوند،‌ از اصطلاحات توهین‌آمیزی مثل “f--k” و “s--t” و شکل‌های مختلف آن‌ها استفاده می‌شود. همچنین، عباراتی مثل “a--hole”، “pr--k”، “d--k” و “damn” از جمله دیگر فحاشی‌های موجود در مکالمات هستند.
  خشونت و مبارزه از عناصر اصلی بازی هستند. بازیکن با استفاده از انواع و اقسام سلاح‌های مختلف (بیش از ۱۰۰ سلاح سرد و گرم) و از زاویه‌ی دوربین دید از بالا با دشمنان انسانی خود مبارزه می‌کند و آن‌ها را به روش‌های خشونت‌آمیزی از بین می‌برد. حجم خون و خونریزی موجود در مبارزات بسیار بالا و اغراق‌شده است و بازیکن به انجام روش‌های بدیع و خلاقانه برای کشتن دشمنان با هدف ثبت امتیاز بالاتر تشویق می‌شود.
  کنترل‌های کلی بازی نسبتاً راحت است و یادگیری آن‌ها به زمان و تلاش چندانی نیاز ندارد. مراحل آموزشی و تمرینی مختلفی نیز در چند مرحله‌ی اول دیده می‌شود که بازیکن را با مکانیسم‌های ساده و ابتدایی بازی آشنا خواهد کرد. با این حال، گیم‌پلی آن مبتنی بر انجام کمبوهای مختلف رزمی است و اگرچه امکان مرگ شخصیت اصلی وجود دارد، اما هدف اول کسب بیشترین امتیاز ممکن در هر مرحله است. چندین درجه‌بندی مختلف برای میزان سختی گیم‌پلی دیده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Midnight Fight Express عنوانی در سبک اکشن و مبارزه‌ای است که بازیکن در آن، کنترل قهرمانی بی‌نام و نشان را بر عهده می‌گیرد و با هدف جلوگیری از سقوط شهر به دست جنایتکاران، به جنگ آن‌ها می‌رود. بازیکن در مراحل خطی و کوتاه، موج‌های گسترده‌ای از دشمنان را از بین می‌برد و می‌تواند در بین مراحل، شخصیت خود را تقویت کند، لباس‌ها و آیتم‌های تزیینی بیشتری بخرد و به تمرین بپردازد.
  بازیکن از زاویه‌ی دوربین دید از بالا و با استفاده از انواع حرکات رزمی، تعداد زیادی از سلاح‌های سرد و برخی سلاح‌های گرم، دشمنان خود را از بین می‌برد. خون و خونریزی زیاد و اغراق‌شده‌ای در بازی وجود دارد و وقتی که مبارزات بازیکن در یک محیط تمام می‌شود، رد خون و اعضای بدن قطع‌شده و خونین بسیاری در آن به جا می‌ماند. در تنظیمات بازی، قابلیت خاموش کردن خون و خونریزی دیده می‌شود اما در همین بخش، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد که فعال کردن آن‌ها می‌تواند منجر به حتی خشن‌تر شدن گیم‌پلی هم شود. چند مرحله در یک باشگاه شبانه برگزار می‌شود و تصاویر و پوسترهای زنانی با لباس‌های باز و نیمه‌برهنه در آن قابل‌مشاهده است. به طور کلی، تصویری که از زن‌ها در بازی به نمایش گذاشته می‌شود،‌ جنسیت‌زده و مبتنی بر کلیشه‌های جنسیتی است. در بسیاری از مکالمات، از اصطلاحات توهین‌آمیزی مثل “f–k”، “s–t”، “a–hole”، “pr–k” و “damn” استفاده شده است.

  چکیده داستان

  جنایتکاران و گروه‌های سازمان‌یافته‌ای از مجرمان در حال به دست آوردن شهر هستند و شخصیت اصلی این بازی فقط یک شب فرصت دارد تا بتواند از شهرش در برابر این افراد محافظت کند. البته او در این مسیر تنها نیست و پهباد سخنگویی به نام Droney، وظیفه‌ی آموزش و تمرین او را بر عهده دارد. آیا این تیم عجیب و غریب اما موثر می‌توانند تا قبل از طلوع آفتاب، شهر را نجات دهند؟

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  بازی Midnight Fight Express شاید گرافیک خیره‌کننده و چشم‌نوازی نداشته باشد، اما استفاده از فناوری موشن کپچر در ضبط حرکات مختلف آن باعث شده که انیمیشن‌های مربوط به حرکات و مبارزات شخصیت‌ها نه تنها تنوع بسیار بالایی داشته باشند، بلکه از اجرای روان و تقریباً‌ بی‌نقصی هم بهره ببرند. مراحل آن نیز تنوع طراحی و کیفی خوبی دارند و امکان شخصی‌سازی و تقویت شخصیت اصلی در بین هر مرحله باعث شده که بازیکن در حین انجام مراحل، تمام تمرکز خود را روی مبارزه و ثبت بیشترین امتیاز بگذارد. نبود صداپیشگی برای شخصیت‌ها و ارجاعات بی‌دلیل و گیج‌کننده به برخی از آثار سینمایی و ادبی از ایرادات بازی محسوب می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره‌ی نوع خشونت موجود در بازی صحبت کنید. چرا می‌توان در منوی تنظیمات، خشونت بازی را کاهش یا افزایش داد؟ فکر می‌کنید آیا وجود چنین تنظیماتی باید برای تمام بازی‌های اکشن و بزرگسالانه ضروری باشد؟ چرا؟
  می‌توانید درباره‌ی عنصر داستان در بازی‌های اکشن و غیرروایی صحبت کنید. آیا وجود شیوه‌های روایی بدیع برای بازی‌های غیرداستانی ضروری محسوب می‌شوند یا می‌توان آن‌ها را یک مزیت اضافی و غیراستاندارد دانست؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون، استفاده‌ی شدید از اصطلاحات توهین‌آمیز،‌ درون‌مایه‌های تحریک‌آمیز و خشونت
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Humble Games
  دستگاه های سازگار Nintendo Switch، PlayStation ۴، Microsoft Windows، Xbox One، Xbox Series S، Xbox Series X
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۲۲