Minecraft Dungeons

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی اکشن و دخمه‌گردی بر اساس بازی Minecraft
  بررس متن: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مبارزه بخش قابل‌توجهی از گیم‌پلی بازی را تشکیل می‌دهد. شخصیت‌ها با استفاده از انواع و اقسام سلاح‌های سرد، تیروکمان و مواد منفجره، دشمنان خود را از بین می‌برند. آن‌ها پس از کشته شدن، دود شده و ناپدید می‌شوند. در صورت استفاده از تیروکمان، ممکن است تیرها در بدن دشمن تا مدت کوتاهی، باقی بمانند. استفاده از مواد منفجره نیز با انفجار بزرگی همراه است که دشمنان تحت شعاع آن را به اطراف پرتاب می‌کند. خون و خونریزی خاصی در بازی وجود ندارد.
  کنترل‌های بازی ممکن است در ابتدا کمی پیچیده به نظر برسند اما عادت کردن به آن‌ها، به زمان چندانی نیاز ندارد. با این حال، برخی از مراحل و مخصوصاً برخی از غول‌های آخر محیط‌ها، بسیار سخت هستند و رد کردن موفقیت‌آمیز آن‌ها به مهارت و دقت بسیاری نیازمند است. بازیکن می‌تواند هنگام شروع هر دخمه، یکی از سه درجه سختی بازی را انتخاب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Minecraft Dungeons عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه است. بازیکن در آن کنترل یک جنگجو و ماجراجو را بر عهده می‌گیرد که هدف آن، نجات دادن مردم دهکده از دست یک نیروی شرور و از بین بردن او است. بازیکن در محیط‌های پیکسلی، به گشت‌وگذار می‌پردازد، دشمنان متنوعی را از بین می‌برد و پس از پایان هر مرحله، به پایگاه یا دهکده‌ی خود برمی‌گردد تا تجهیزات و سلاح‌های بهتری خریداری کند و به سراغ مراحل بعدی برود. بازیکن در هر دخمه دشمنان مختلفی از جمله زامبی‌ها، اسکلت‌ها و جادوگرها را با استفاده از شمشیر، نیزه، تیروکمان و مواد منفجره از بین می‌برد و به جوایز و تجهیزات بیشتری دست پیدا می‌کند. دشمنان پس از کشته شدن، روی زمین افتاده، به دود تبدیل می‌شوند و اثر دیگری از آن‌ها باقی نمی‌ماند. هنگام استفاده از تیروکمان، تیرهای رهاشده به سمت شخصیت‌ها ممکن است در بدن آن‌ها باقی بماند. در صورت استفاده از مواد منفجره، انفجار بزرگی رخ می‌دهد و دشمنان و حیوان‌هایی که در شعاع آن بوده‌اند، به اطراف پرت می‌شوند.

  چکیده داستان

  داستان این بازی، همانند اکثر بازی‌های روگ‌لایک و دخمه‌محور، صرفا بهانه‌ای برای گیم‌پلی و پیشرفت شخصیت اصلی است. در ابتدای بازی، فرد شروری به دهکده حمله می‌کند و این وظیفه‌ی شخصیت بازیکن است که افراد دهکده را نجات دهد و به سراغ دشمن آن‌ها برود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  بازی Minecraft Dungeons گرافیکی کودکانه و پیکسلی دارد و در عملکرد فنی آن، هیچ مشکلی مشاهده نشده است. البته سختی بعضی از مراحل و غول‌های آخر به قدری بالا است که شاید کودکان هم نتوانند در چند تلاش اول، آن‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارند. قابلیت تجربه‌ی گروهی بازی تا چهار بازیکن (چه آنلاین و چه آفلاین)، بازی را به تجربه‌ای بسیار جذاب و هیجان‌انگیز تبدیل می‌کند. شاید تنها ایراد بازی، نبود نوعی پل ارتباطی بین این بازی و بازی Minecraft باشد. به عنوان مثال، بر خلاف آن بازی که ساخت‌وساز حرف اول را می‌زند، هیچ نوع سیستم Craft یا ساختنی در این بازی وجود ندارد و همه‌چیز، از پیش ساخته‌شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  می‌توانید درباره شباهت‌ها و تفاوت‌های این بازی با بازی Minecraft صحبت کنید. نبود سیستم ساخت‌وساز و دیگر عناصر اصلی عنوان موفق این مجموعه، چه تاثیری روی این بازی و گیم‌پلی آن گذاشته است؟ کار تیمی و ارتباط موثر با هم‌تیمی‌ها، از عناصر مهم در پیشبرد بازی هنگام تجربه‌ی چندنفره آن است. می‌توانید درباره‌ی اهمیت همکاری و مکالمه در پروژه‌های گروهی و تجربه‌های خودتان در این زمینه صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (کودکان بالای ۱۰ سال)
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  دستگاه های سازگار Xbox One، Xbox Series S، PlayStation ۴، Nintendo Switch، Windows
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است