Mirror’s Edge Catalyst

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی اکشن با قهرمان زن قوی و پارکورکار و مقداری خشونت
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فِیت، یک دختر قوی و مستقل است که برای اهداف آزادی‌خواهانه می‌جنگد و با حکومتی که این حق را از شهروندان شهرش گرفته در حال مبارزه است. در این‌جا برخلاف سایر بازی‌های ویدیویی، روی بدن و روابط عاطفی قهرمان زن تمرکز نشده و بازی بیشتر به شخصیت و مهارت‌های او پرداخته است. او با این‌که از خشونت استفاده می‌کند اما هیچ گاه به عمد حریفانش را نمی‌کشد و حتی در طول بازی چندین بار مخالفت خودش را با خشونت و کارهای تخریبی اعلام می‌کند.
  گاهی اوقات در مکالمه‌ها از کلمات توهین‌آمیزی مانند damn و bi..h استفاده می‌شود.
  فِیت به دشمنان انسانی‌اش مشت و لگد می‌زند و آن‌ها را بیهوش می‌کند. با این‌که هیچ وقت قصد کشتن آن‌ها را ندارد اما ممکن است افراد ناخواسته از بالای ساختمان‌ها به پایین پرت شوند. در آن موقعیت‌ها هم چیزی از جسد آن‌ها نشان داده نمی‌شود. مبارزه‌ها تنها با حرکات رزمی انجام می‌شود و خون و تصاویر خشونت‌آمیز و اذیت‌کننده در آن‌ها وجود ندارد. در قسمت‌های غیرتعاملی به مرگ دختر کوچکی اشاره می‌شود اما هیچ تصویر و جزئیاتی از آن دیده نمی‌شود.
  عادت کردن به کنترل‌ها ممکن است برای بعضی بازیکنان زمان‌بر باشد چرا که نسبت به سایر عناوین کمی متفاوت است. حالت اول‌شخص آن کنترل پریدن‌ها را کمی دشوار کرده با این حال با جلو رفتن در بازی بازیکن به کنترل‌ها عادت خواهد کرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Mirror’s Edge Catalyst یک عنوان اکشن اول‌شخص است که داستان آن در یک ویران‌شهر (دیستوپیا) و در آینده اتفاق می‌افتد. بازیکن در نقش دختر جوانی قرار می‌گیرد که اهداف آزادی‌خواهانه دارد و با مأموران حکومتی مبارزه می‌کند. او باید با ماجراجویی در قسمت‌های مختلف دنیای بازی، مأموریت‌هایی را با استفاده از مهارت‌هایش در دویدن و انجام حرکات پارکور به پایان برساند و گاهی اوقات هم با دشمنانش مبارزه کند. قهرمان اصلی یک زن قوی و مستقل است که بر خلاف اکثر شخصیت‌های زن در دیگر بازی‌ها، نگاه جنسی به او نشده و مهارت‌ها و شخصیت اوست که اهمیت دارد. بازی دارای مقداری خشونت است و قهرمان داستان در مواقعی که مجبور است با حریفانش مبارزه می‌کند اما فقط از مشت و لگد استفاده می‌کند و کسی را (از روی عمد) نمی‌کشد. او حتی در مقابل خشونت و استفاده از سلاح موضع می‌گیرد. ضمن این‌که هیچ نوع خونریزی و تصاویر خشونت‌آمیز اذیت‌کننده در بازی دیده نمی‌شود. در طول مکالمات چند بار از کلمات توهین‌آمیزی مانند damn و bi..h استفاده شده است.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در یک ویران‌شهر اتفاق می‌افتد، جایی که تعدادی سازمان به هم‌ پیوسته کنترل شهر را در دست دارند و همه‌ی جنبه‌های زندگی شهروندان آن را کنترل می‌کنند. فیت با کمک گروهی دیگر که مانند خودش برای آزادی مبارزه می‌کنند به جنگ با این سازمان‌ها می‌رود و باید یک سری مأموریت را در این راه انجام دهد.

  کیفیت

  بازی Mirror’s Edge Catalyst عنوانی بازسازی شده از یک بازی قدیمی است که بیش از یک دهه‌ی پیش منتشر شده بود. این بازی نکات مثبت بسیاری در خود دارد که اولینِ آن وجود قهرمان زن مستقل و قوی است که بدون تأکید روی جنبه‌های جنسی نمایش داده شده است. همچنین برخلاف عناوین اکشن دیگر در این‌جا از مبارزه‌های خونین و خشن خبری نیست و درگیری‌ها با خشونت بسیار کمی انجام می‌شوند. داستان بازی که بسیار احساسی و پر از شخصیت‌های جالب است و چگونگی کنترل زندگی انسان‌ها توسط شرکت‌های بزرگ را نشان می‌دهد به‌خوبی روایت شده و می‌تواند به‌راحتی بازیکن را درگیر اتفاقات کند. موسیقی زیبا هم از دیگر نکات مثبت این عنوان است که حس و حال داستان را بیشتر به بازیکن منتقل می‌کند. با این حال نمی‌توان گفت Mirror’s Edge Catalyst بازی کاملی است. سیستم اجرای حرکات پارکور فیت با این‌که بسیار هیجان‌انگیز است اما می‌تواند گاهی هم اذیت‌کننده شود چرا که در بعضی از قسمت‌ها، پریدن، لیز خوردن و دویدن به درستی انجام نمی‌شود و بازیکن باید چند بار آن‌ها را امتحان کند. مبارزه‌های بازی هم با این‌که در ابتدا ممکن است جالب و متفاوت باشند اما بعد از مدتی به نظر می‌آید که چالش خاصی را پیش روی بازیکن نمی‌گذارند و تکراری می‌شوند. با وجود این مشکلات، Mirror’s Edge Catalyst بازی اکشن باکیفیتی است که مخصوصاً برای طرفداران قدیمی‌تر این بازی بسیار خاطره‌انگیز خواهد بود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی خشونت این بازی در مقایسه با سایر عناوین اکشن صحبت کنید. معمولاً در بازی‌های اکشن مبارزه‌ها به کشتن حریف می‌انجامد اما در این بازی سعی شده خشونت در کمترین میزان خودش باشد. این تغییر چه تفاوتی در تجربه‌ی شما از این بازی اکشن به وجود آورده است؟ شما کدام روش را در بازی‌های اکشن ترجیح می‌دهید؟ -‌ معمولاً در بازی‌های ویدیویی، زن‌ها با تأکید روی بدن و جنبه‌های جنسی‌شان نشان داده می‌شوند اما این بازی نه با بدن فیت و نه با روابط عاطفی‌اش کاری ندارد و تأکید روی مهارت‌ها و شخصیت اوست. بازی کردن با چنین شخصیتی چه حسی به شما می‌داد؟ می‌توانید درباره‌ی تفاوت تأثیر این دو نوع نمایش از زن روی بازیکنان صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود مقدار کمی خشونت و استفاده از برخی کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵۰
  تولید کننده Electronic Arts
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶