Monark

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی نقش‌آفرینی با داستان جذاب، برخی محیط‌‌های دلهره‌آور و گیم‌پلی تکراری‌شونده و نسبتاً خشن

سال: 2022
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اکثریت وقایع بازی در مدرسه و یک آکادمی آموزشی رخ می‌دهد و شخصیت اصلی، با هم‌کلاسی‌های خود و دیگر دانش‌آموزان، تعاملات مختلفی از جمله صحبت‌های طولانی درباره‌ی تجربه‌ی مدرسه دارد. علاوه بر این، تلاش برای برقراری روابط دوستی از جمله موضوعات معنادار برای کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود. با این حال، اهمیت این دو موضوع پس از پایان فصل اول بازی، کم و میزان تاثیرگذاری آن‌ها روی وقایع و روندهای داستانی، کم‌رنگ می‌شود.
  برخی از دانش‌آموز‌ها می‌توانند الگوهای شخصیتی مناسبی باشند. آن‌ها به دنبال کمک به دیگران هستند و همچنین، شخصیت اصلی را به نجات دادن دیگران تشویق می‌کنند. البته دانش‌آموزهای دیگری نیز حضور دارند که رفتار چندان قابل‌قبولی از خود نشان نمی‌دهند و می‌خواهند که با صدمه رساندن به دیگران، به اهداف خود برسند.
  برخی از دانش‌آموز‌ها، درباره‌‌ی تجارب جنسی خود و یا روابط عاشقانه‌ای که در گذشته داشته‌اند، صحبت می‌کنند. در برخی از مکالمات نیز ارجاعاتی جزئی به روابط جنسی وجود دارد. با این حال، هیچ‌نوع برهنگی یا محتوای جنسی شدیدی به نمایش گذاشته نمی‌شود. همچنین، بعضی از شخصیت‌ها درباره‌ی تجارب و احساسات ناخوشایند خود مثل عذاب وجدان شدید، تمایل به صدمه وارد کردن به خود یا دیگران صحبت می‌کنند.
  در برخی از مکالمات، از اصطلاحات توهین‌آمیزی مثل “damn”، “s--t”، “a--hole” و “d--k” استفاده شده است.
  بازیکن در مبارزات نوبتی و با استفاده از برخی سلاح‌های سرد و گرم و همچنین حملات جادویی، دشمنان خود را از بین می‌برد. آن‌ها از موجودات تخیلی و فانتزی تشکیل شده‌اند و پس از تمام شدن جانشان، از محیط بازی ناپدید می‌شوند. خون و خونریزی کمی در گیم‌پلی بازی وجود دارد اما در برخی از سکانس‌های سینمایی و غیرتعاملی، صحنه‌‌های خشن‌تری مثل محیط‌های آغشته به خون یا صدمه دیدن یک شخصیت و خونریزی او تا حد مرگ به نمایش گذاشته می‌شود. ظاهر و نحوه‌ی صحبت و حمله کردن برخی از دشمنان و شخصیت‌ها ممکن است برای گروهی از بازیکن‌‌های حساس، آزاردهنده و دلهره‌آور باشد.
  کنترل‌های بازی نسبتاً ساده است و یادگیری آن‌ها، به تلاش و زمان چندانی نیاز ندارد. بخش‌های آموزشی قابل‌توجهی هم برای توضیح و تمرین مکانیسم‌های مختلف گیم‌پلی دیده می‌شود. نوبتی بودن مبارزات نیز به معنای این است که بازیکن، زمان کافی برای اتخاذ تصمیمات و فرامین خود را دارد و می‌تواند با صبر و حوصله، آن‌‌ها را اجرا کند. یک درجه‌بندی آسان‌ نیز برای مبارزات سخت‌تر وجود دارد که بازیکن می‌تواند در زمان موردنیاز خود، آن را انتخاب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Monark عنوانی در سبک نقش‌آفرینی است که بازیکن در آن، کنترل گروهی از دانش‌آموزان یک دبیرستان را بر عهده می‌گیرد. مدرسه‌ی آن‌ها و تمام ساختمان‌‌های متعلق به آن، توسط یک حفاظ جادویی احاطه شده و هیچ‌کسی حق ورود و خروج را ندارد. بازیکن در محیط‌ها و مراحل کوچک، به گشت‌وگذار و صحبت با شخصیت‌های دیگر می‌پردازد، آیتم‌ها و سرنخ‌‌های جدیدی کشف می‌کند، با دشمنان مختلفی می‌جنگد، پازل‌هایی را حل می‌کند و قدرت شخصیت‌های خود را ارتقا می‌دهد.
  مبارزات به شکل نوبتی انجام می‌شوند. شخصیت‌ها با استفاده از شمشیر، نیزه، کلت‌های کمری و برخی حملات جادویی، دشمنان خود را از بین می‌برند. آن‌ها از هیولاها و موجودات فانتزی تشکیل شده‌اند و پس از صدمه دیدن، فریاد می‌کشند. خون و خونریزی چندانی در گیم‌پلی و مبارزات وجود ندارد اما در برخی از سکانس‌های سینمایی و غیرتعاملی، صحنه‌های خشونت‌آمیزی مثل برخورد نیزه به یک شخصیت و خونریزی او تا مرگ و یا دیوارها و راهروهای آغشته به خون دیده می‌شوند. در برخی از مکالمات، ارجاعاتی به روابط جنسی وجود دارد. به عنوان مثال، یکی از شخصیت‌ها درباره‌ی اولین دوست‌پسر و یا اولین رابطه‌ی جنسی خود صحبت می‌کند. البته هیچ‌نوع برهنگی یا محتوای جنسی شدیدی به نمایش گذاشته نمی‌شود. در برخی از مکالمات، از اصطلاحات توهین‌آمیزی مثل “s–t”، “a–hole” و “d–k” استفاده شده است. فضای بازی در برخی از مراحل، دلهره‌آور و آزاردهنده است. همچنین، توجه به این نکته نیز ضروری است که شخصیت‌ها درباره‌ی برخی از تجربه‌های تکان‌دهنده و ناراحت‌کننده‌ی خود مثل حس عذاب وجدان شدید و یا تمایل به صدمه وارد کردن به خود یا دیگران صحبت می‌کنند.

  چکیده داستان

  مه جادویی و عجیبی، مدرسه‌ی «شین میکادو» و تمام ساختمان‌های متعلق به آن را فرا گرفته است. این مه و حفاظ جادویی آن که اجازه‌ی ورود و خروج به هیچ‌کسی را نمی‌دهد، باعث دیوانه شدن بعضی از دانش‌آموزها شده است. شخصیت اصلی بازی، یکی از همین دانش‌آموزان است که توانسته با معامله با یک نیروی مخصوص، از تاثیرات دیوانه‌کننده‌ی این مه فرار کند. او اکنون باید با کمک هم‌کلاسی‌های خود، به دنبال پیدا کردن ریشه‌ی مه و قدرت‌های آن و همچنین، از بین بردن نیروهای شیطانی و جادویی باشد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  بازی Monark برتری‌ها و ویژگی‌های مثبت بسیاری دارد اما این مشکلات و ایرادهای گیم‌پلی است که پس از چند ساعت پیشروی در بازی، بیشتر از هر عنصر دیگری به چشم می‌آیند. گرافیک و ویژگی‌های بصری آن اگرچه در مواقعی قدیمی به نظر می‌رسند اما در نهایت، قابل قبول محسوب می‌شوند. صداپیشگی شخصیت‌ها (چه در زبان ژاپنی و چه در زبان انگلیسی) به شکلی هنرمندانه کار شده و روحیات و خصیصه‌های رفتاری هر شخصیت را به خوبی منتقل می‌کنند. گیم‌پلی این عنوان با وجود تمام نوآوری‌هایی که دارد، پس از مدت کوتاهی، خسته‌کننده می‌شود و این تاکید بیش از حد بازی برای تکرار دوباره و چندباره‌ی برخی از مراحل با هدف ارتقای قابلیت‌‌ها و تجهیزات شخصیت‌ها است که مانع جدی بازیکن برای لذت بردن از مکانیسم‌های نوآورانه‌ی مبارزات می‌شود. دشمنان محدود و تنوع پایین طراحی مراحل نیز به هر چه سریع‌تر تبدیل شدن گیم‌پلی بازی به تجربه‌ای تکراری و خسته‌کننده کمک می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره‌ی داستان بازی صحبت کنید. تجربه‌ی شما از حضور در مدرسه و تعامل با دیگران، چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با تجربه‌ی شخصیت‌های موجود در بازی دارد؟ دانش‌آموزها چطور می‌توانند به رشد شخصیتی یکدیگر کمک کنند؟
  بسیاری از شخصیت‌های بازی، به دنبال پیدا کردن راه‌حلی برای فراموش کردن یا پذیرفتن اشتباهات خود در گذشته هستند. شما چه راه‌ها و روش‌هایی برای التیام تجارب ناخوشایند خود از گذشته می‌شناسید؟ چطور می‌توانیم به افرادی که از چنین تجربه‌هایی رنج می‌برند، کمک کنیم؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود خون، خشونت، درون‌مایه‌های تحریک‌آمیز و استفاده از اصطلاحات توهین‌آمیز
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Lancarse
  دستگاه های سازگار Nintendo Switch، Windows، PlayStation ۴، PlayStation۵
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۲۲