Mortal Kombat 11

thumbnail
۱۸ سال به بالا
بازی مبارزه‌ای بسیار خشونت‌آمیز، با حرکات متنوع‌تر و خونین‌تر نسبت به عناوین گذشته
سال: 2019
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مانند سایر بازی‌های این مجموعه، در این عنوان هم شخصیت‌های زن، لباس‌های تحریک‌آمیزی به تن دارند و بدن‌هایشان به شکل اغراق‌آمیزی طراحی شده است. با این حال نمایش عریانی در این قسمت کمتر از عناوین قبلی است. در بعضی قسمت‌های بازی اشاره‌هایی به نوشیدنی‌های الکلی و سیگار می‌شود.
  در مکالمه‌های بخش‌های غیرتعاملی بازی، چندین بار از کلمات توهین‌آمیز مانند f..k و s..t استفاده شده است.
  خشونت این بازی بسیار زیاد، خونین، دلخراش و تحسین‌شده است. بازیکنان در نقش شخصیت‌های مختلف روبه‌روی هم قرار می‌گیرند و با انواع ضربه‌ها و فن‌های مختلف با یکدیگر مبارزه می‌کنند. ضربه‌ها می‌تواند با حرکات رزمی، انواع سلاح‌های واقعی و فانتزی، سحر و جادو، حیوانات جادویی، اشیایی که در محیط وجود دارد و... انجام بگیرند که همگی آن‌ها با خشونت بسیار زیادی همراه خواهند بود. صحنه‌هایی چون، له و خرد شدن استخوان‌ شخصیت‌ها همراه با صدای آن، آتش گرفتن، خونریزی‌های شدید و... در مبارزه‌ها به طور معمول دیده می‌شود. خشونت‌آمیزترین قسمت‌های این بازی حرکات ویژه‌ی آن است. چندین حالت حرکات ویژه وجود دارد که بازیکن می‌تواند در میانه‌ی مبارزه یا در انتها آن‌ها را اجرا کند. این حرکات X-ray ،Fatal Blow ،Krushing Blow ،Brutality و Fatality نام دارند. تمامی این حرکات از فاصله‌ی نزدیک، با جزئیات زیاد و گاهی به صورت صحنه‌آهسته نشان داده می‌شوند و در آن‌ها خشونت بسیار زیاد، واقع‌گرایانه، صحنه‌های دلخراش و مقدار زیادی خون دیده می‌شود. میزان خونی که در ضربات Fatal Blows نمایش داده می‌شود بیش از هر عنوان دیگری از این مجموعه است. ضمن این‌که ضربات Fatality که باعث کشته شدن حریف می‌شود حاوی صحنه‌های بسیار دلخراش مانند کنده شدن اعضای مختلف بدن مثل چشم، دست و پاها، نصف شدن بدن از وسط به شکلی که اعضای داخلی کاملاً مشخص‌اند، له شدن و منفجر شدن شخصیت‌ها، خارج کردن قلب یا مغز با دست، سوزانده شدن توسط مواد اسیدی و... می‌شود که همگی به شکل تحسین‌شده و البته با گرافیک بسیار واقع‌گرایانه‌ و خون زیاد نمایش داده می‌شوند. تماشای این صحنه‌ها برای بسیاری افراد می‌تواند اذیت‌کننده باشد. مورتال کامبت ۱۱ را می‌توان خشونت‌آمیزترین بازی موجود در بازار در زمان انتشارش دانست.
  انجام حرکات ابتدایی چندان دشوار نیستند با این حال حرفه‌ای شدن در بازی و یاد گرفتن حرکات ترکیبی، می‌تواند دشوار باشد. البته بخش آموزشی بازی طراحی بسیار خوبی دارد که تمامی حرکات را به‌خوبی به بازیکن آموزش می‌دهد. ضمن این‌که مبارزه‌ها در سه دشواری مختلف انجام می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Mortal Kombat 11 یک عنوان مبارزه‌ای بسیار خونین با خشونت تحسین‌شده است. بازیکنان با انتخاب شخصیت‌های مختلف، به صورت تک‌ به تک روبه‌روی هم قرار می‌گیرند و با یکدیگر مبارزه می‌کنند تا در نهایت یک نفر پیروز شود. این بازی را می‌توان یکی از خشونت‌آمیزترین و خونین‌ترین بازی‌هایی به حساب آورد که تا به حال ساخته شده است. بازیکنان با حرکات رزمی، انواع سلاح‌های فانتزی و واقعی، جادو و... با یکدیگر مبارزه می‌کنند و اکثر ضربه‌ها با خشونت اغراق‌آمیز و خونینی همراه‌اند. مقدار قابل توجهی خون در هر مبارزه نشان داده می‌شود و شخصیت‌ها معمولاً از درد فریاد می‌کشند. خشونت‌آمیزترین صحنه‌های بازی، حرکات ویژه و پایانی‌اند که در آن‌ها ضربات از نزدیک و به شکل تحسین‌شده‌ای به تصویر در آمده‌‌اند. این ضربه‌ها شامل نشان دادن خرد شدن استخوان‌ها، کنده شدن اعضای مختلف بدن،‌ پخش شدن مقدار قابل توجهی خون در هوا، له شدن و تکه‌تکه‌‌شدن شخصیت‌ها و بسیاری صحنه‌های اذیت‌کننده‌ی دیگر می‌شوند که تماشای آن‌ها ممکن است برای بسیاری دشوار باشد. مانند سایر بازی‌های این مجموعه، شخصیت‌های زن معمولاً لباس‌های تحریک‌آمیز به تن دارند یا بدن‌هایشان به شکل اغراق‌آمیزی طراحی شده است،‌ با این حال عریانی کمتری نسبت به سایر عناوین این مجموعه نشان داده می‌شود. همچنین در مکالمات بخش‌های غیرتعاملی و داستانی، چندین بار از کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی استفاده شده است.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در ادامه‌ی اتفاقات عنوان قبلی رخ می‌دهد. بعد از شکست خوردن شیناک، رِیدن تصمیم می‌گیرد که برای محافظت از ارتلم، با تمامی دشمنان آن بجنگد و آن‌ها را شکست دهد. نابودی شیناک، باعث می‌شود تا کرونیکا، مادر شیناک و الهه‌ی زمان، به جنگ ریدن بیاید و تلاش کند تا تاریخ را از اول بنویسد. دشمن اصلی ارترلم در این بازی کرونیکا است و بازیکنان با قرار گرفتن در نقش‌های مختلف باید با او و هم‌پیمانانش مبارزه کنند.

  کیفیت

  بازی Mortal Kombat 11 را می‌توان تا امروز موفق‌ترین عنوان این مجموعه دانست که توانسته تمامی خصوصیات کلاسیک بازی‌های گذشته را به همراه ویژگی‌های جدید و متنوع در خود جای دهد. گرافیک بازی واقعی‌تر و باجزئیات‌تر از عناوین گذشته‌ی مجموعه است و البته خشونت آن هم خونین‌تر از هر زمان دیگری به تصویر درآمده است. گیم‌پلی بازی چندین تغییر داشته و ویژگی‌های جدیدی هم به آن اضافه شده، مانند کمتر شدن سرعت مبارزه‌ها که ضربه‌ها را دقیق‌تر کرده و باعث شده تا بازیکن راحت‌تر حرکات و ضربه‌ها را در مبارزه پیگیری کند. ضربه‌های ویژه‌ی جدید و همین‌طور ضربه‌های نهایی هم طراحی‌های بهتری نسبت به گذشته دارند و ضربه‌های هر شخصیت ویژگی‌های خاص آن‌ها را نشان می‌دهد. مکانیک‌های حالت داستانی بازی تفاوت خاصی با عناوین گذشته ندارد و بازیکن باید با انجام چندین مبارزه با شخصیت‌های مختلف آن را پیش ببرد. با این حال داستان‌ و شخصیت‌های پردازی‌های قوی، آن را درگیرکننده و جذاب کرده است. تنها مشکل این بازی را می‌توان در معاملات درون‌برنامه‌ای و محتوای قفل‌شده‌ی آن دانست. بخش قابل توجهی از محتوا مانند لباس‌های شخصیت‌ها و بعضی ضربه‌های مخصوص آن‌ها، تنها با ارز داخل بازی یا پول واقعی قابل خریدن‌اند. این مسئله می‌توانست مشکل خاصی نباشد اگر سازندگان به دست آوردن ارز داخل بازی یا این آیتم‌ها را تا این حد دشوار طراحی نمی‌کردند. به‌جز این مورد، Mortal Kombat 11 برای کسانی که می‌توانند با خشونت بسیار اغراق‌آمیز آن کنار بیایند، از بهترین بازی‌های مبارزه‌ای محسوب می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ این بازی را می‌توان یکی از خشونت‌آمیزترین بازی‌های ویدیویی دانست که تا به حال ساخته شده است. می‌توانید درباره‌ی تأثیری که انجام این حرکات خشونت‌آمیز و تماشای آن‌ها روی بازیکنان، حتی بزرگسال، دارد صحبت کنید. ـ به نظرتان دلیل محبوبیت بازی‌های خشن چیست؟ چرا نمایش خشونت زیاد و واقعی برای مخاطبان جذابیت دارد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت شدید، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز اذیت‌کننده، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده NetherRealm Studios
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹