Mortal Kombat X

thumbnail
۱۸ سال به بالا
یک بازی مبارزه‌ای بسیار خشن با تصاویر خشونت‌آمیز خونین و واقع‌گرایانه
سال: 2015
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بسیاری از شخصیت‌های زن لباس‌های باز و نامتعارفی به تن دارند که برجستگی‌های بدن آن‌ها را اغراق‌آمیز نشان می‌دهد. چندین شخصیت مرد در بازی بالاتنه به تن ندارند. یکی از شخصیت‌ها همیشه با نوشیدنی الکلی و دیگری با سیگار روی لبش دیده می‌شود.
  در مکالمات بازی به طور متداول از کلمات توهین‌آمیز مانند f..k و s..t استفاده می‌شود.
  شخصیت‌ها با استفاده از حرکات رزمی، انواع اسلحه، حمله‌های جادویی مانند پرتاب یخ و آتش به هم حمله می‌کنند. مبارزه‌ها معمولاً با نمایش مقدار زیادی خون و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه همراه‌اند. تصاویری از خرد کردن جمجمه، شکستن استخوان، قطع کردن سر، از وسط دو نیم کردن بدن، کشیدن قلب بیرون از قفسه‌ی سینه و بسیاری صحنه‌های خشونت‌آمیز و اذیت‌کننده‌ی دیگر در تمامی زمان‌های مبارزه دیده می‌شود. همچنین ضربه‌های نهایی در انتهای هر مبارزه با جزئیات و واقع‌گرایی بیشتری‌اند که تماشای آن‌ها برای بسیاری می‌تواند اذیت‌کننده باشد.
  کنترل‌های ابتدایی بازی ساده‌اند و در بخش آموزشی به‌خوبی توضیح داده شده‌اند. با این حال انجام حرکات ترکیبی و ویژه‌ی هر شخصیت نیاز به مهارت و تمرین بیشتری دارد. بازی دارای چند درجه دشواری است که ساده‌ترین حالت آن برای بازیکنان کم‌تجربه مناسب است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Mortal Kombat X عنوان مبارزه‌ای فوق‌العاده خشن و در مواقعی اذیت‌کننده است. بازیکنان با انتخاب یکی از شخصیت‌ها در مقابل حریف‌شان مبارزه می‌کنند تا زمانی که یکی از آن‌ها برنده‌ی بازی شود. خشونت این بازی بسیار زیاد و واقع‌گرایانه است و در ضربه‌های تمام‌کننده با جزئیات زیادی نمایش داده می‌شود که تماشای آن‌ها می‌تواند برای اکثر بازیکنان اذیت‌کننده باشد. شخصیت‌ها با مشت، لگد، انواع سلاح‌های واقعی و فانتزی، وردها و جادو با هم مبارزه می‌کنند. مبارزه‌ها معمولاً با مقدار قابل توجهی خونریزی، شکستن اعضای بدن، فرو رفتن اجسام تیز به بدن و فریاد درد شخصیت‌ها همراه‌اند. ضمن این‌که ضربه‌های نهایی شامل تصاویری مانند کندن اعضای مختلف بدن، سوزانده شدن، خارج کردن جوارح داخلی، تکه‌تکه شدن بدن و... می‌شوند که جزئیات تصویری زیادی دارند. خشونت در این بازی تحسین‌شده است و بازیکن به انجام حرکات با خشونت بیشتر تشویق می‌شود. بسیاری از شخصیت‌های زن لباس‌های نامتعارف و باز به تن دارند و بعضی از مردان هم بالاتنه به تن ندارند. در مکالمات به‌دفعات از کلمات توهین‌آمیز سنگین به زبان انگلیسی استفاده می‌شود.

  چکیده داستان

  حالت داستانی این عنوان ۱۲ فصل دارد که هر کدام شامل چندین مبارزه با شخصیت‌های مختلف و صحنه‌های سینمایی طولانی است. داستان آن ۲۵ سال بعد از اتفاقات بازی گذشته رخ می‌دهد؛ شیناک به اِرت‌رِلم حمله کرده و شخصیت‌های دیگر باید با همکاری هم در مقابل او و یارانش مبارزه کنند.

  کیفیت

  اگر خشونت بی‌اندازه‌ی Mortal Kombat X را کنار بگذاریم با یک بازی مبارزه‌ای سرگرم‌کننده و متنوع روبه‌رو می‌شویم که کاملاً متمایز از سایر عناوین این ژانر است. تعداد بسیار زیادی شخصیت‌ در بازی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها هم نسخه‌های مختلف، طراحی‌های خاص و حمله‌های منحصربه‌فردی دارند. زمین‌های مسابقه هم نه خیلی زیاد اما تنوع‌شان قابل قبول است، ضمن این‌که هر کدام با موسیقی خاصی همراه می‌شوند که هیجان مبارزه‌ها را بیشتر می‌کند. گیم‌پلی بازی قابل‌ دسترس است و بازیکنان کم‌تجربه و حرفه‌ای هر دو می‌توانند تجربه‌ی خوبی با آن داشته باشند. محتوای نسبتاً زیادی هم در بازی وجود دارد که شامل حالت‌های مختلف برای بازی آنلاین و آفلاین می‌شود. گرافیک این عنوان فرق چندانی با بازی گذشته ندارد و فقط جزئیات صحنه‌ها و تصاویر کمی بیشتر شده‌اند. این بازی برای علاقه‌مندان به این سبک که می‌توانند با میزان خشونت آن کنار بیایند، می‌تواند تجربه‌ی سرگرم‌کننده‌ای باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ این بازی یکی از خشن‌ترین عناوین مبارزه‌ای است که تا به حال ساخته شده است. می‌توانید درباره‌ی خشونت آن و تأثیری که روی شما داشت صحبت کنید. فکر می‌کنید تماشای این میزان خشونت چه تأثیری روی بازیکنان جوان‌تر می‌گذارد؟ _ بسیاری از شخصیت‌های زن در این بازی لباس‌های بسیار کوتاهی به تن دارند که قسمت‌های زیادی از بدن‌شان را نشان می‌دهد، می‌توانید درباره‌ی این نمایش از بدن زن در رسانه‌ها و تأثیری که روی بازیکنان دختر و پسر دارد، صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت شدید، نمایش خون، نمایش خشونت‌ واقع‌گرایانه و اذیت‌کننده، استفاده از کلمات توهین‌آمیز، مصرف نوشیدنی‌های الکلی و سیگار، موضوعات بزرگسالانه و جنسی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده NetherRealm
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵