Moss

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه و معمایی برای دستگاه واقعیت مجازی، با مقداری خشونت فانتزی
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تلاش کوییل برای نجات عمویش و شجاعت و استقلالی که در این راه از خود نشان می‌دهد، ماجراجویی در دنیای بازی، کشف کردن قسمت‌های مختلف آن و همین‌طور حل کردن معماها از مواردی‌اند که در دنیای کودکان و نوجوانان آشنا خواهند بود.
  با این‌که بازی چندان به شخصیت اصلی نپرداخته و اطلاعات زیادی از آن به بازیکن داده نمی‌شود اما این موش کوچک در مجموعه به نظر مهربان، قوی و باهوش است. او آرزوهای زیادی دارد که برای رسیدن به آن‌ها با شجاعت و پشتکار تلاش می‌کند. ضمن این‌که مبارزه‌هایی که انجام می‌دهد تنها برای دفاع از خودش است و هیچ گاه خودش شروع‌کننده‌ی مبارزه نیست.
  مبارزه‌ها نیمی از گیم‌پلی بازی را شکل می‌دهند. بازیکن در نقش یک موش کوچک می‌تواند با شمشیر به دشمنانش ضربه بزند که باعث می‌شود آن‌ها ناپدید شوند. در کل خشونت بازی بسیار کارتونی و فانتزی است. ضمن این‌که قهرمان بازی تنها برای دفاع از خودش با دشمنان مبارزه می‌کند.
  کنترل‌های بازی بسیار ساده‌اند. با این حال تجربه‌ی بازی با دستگاه واقعیت مجازی،‌ برای کسانی که با این دستگاه آشنایی ندارند ممکن است در ابتدا کمی دشوار باشد. ضمن این‌که داستان به زبان انگلیسی گفته می‌شود و برای فهمیدن آن،‌ بازیکن باید آشنایی متوسطی با این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Moss عنوانی ماجراجویانه و معمایی است که به طور اختصاصی برای کنسول واقعیت مجازی پلی‌استیشن طراحی شده است. بازیکن در نقش موش کوچکی بازی می‌کند که با گذشتن از مراحل مختلف باید پازل‌های زیادی را حل و گاهی هم با دشمنانش مبارزه کند. اطلاعات زیادی از شخصیت اصلی به بازیکن داده نمی‌شود اما در کل به نظر موش مهربان، شجاع و ماجراجویی است. خشونت بازی بسیار فانتزی و کارتونی است و قهرمان آن تنها برای دفاع از خودش با شمشیر به دشمنان ضربه می‌زند. خونریزی و تصاویر خشن اذیت‌کننده در بازی نمایش داده نمی‌شود و دشمنان بعد از مردن ناپدید می‌شوند. والدین بهتر است دقت کنند که این بازی تنها با دستگاه واقعیت مجازی پلی‌استیشن قابل انجام است که تجربه‌ی آن ممکن است برای بعضی با سرگیجه و تهوع همراه باشد. سازندگان این دستگاه‌ها، استفاده از آن را برای افراد زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌کنند، چرا که می‌تواند بر رشد فیزیولوژیکی آن‌ها تأثیر داشته باشد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی با شخصی شروع می‌شود که مشغول خواندن یک کتاب قدیمی است. او حین ورق زدن کتاب به درون دنیای فانتزی داستان آن کشیده می‌شود و در آن‌جا به موش کوچکی به نام کوئیل برخورد می‌کند. دنیایی که کوئیل در آن زندگی می‌کند، توسط ماری به نام سارفوگ حکمرانی می‌شود که می‌تواند از دهانش آتش بدمد. با زندانی شدن عموی کوئیل، شخص خواننده و موش کوچک ماجراجویی خود را برای نجات عموی او و مبارزه با سارفوگ آغاز می‌کنند.

  کیفیت

  بازی Moss را می‌توان یکی از سرگرم‌کننده‌ترین و البته زیباترین بازی‌های ماجراجویانه و معمایی دانست که برای دستگاه واقعیت مجازی عرضه شده است. اولین چیزی که بازیکن را به خود جذب می‌کند، طراحی زیبای محیط و شخصیت‌هاست که مانند انیمیشن‌های حرفه‌ای انجام شده‌اند. مراحل، طراحی‌های متفاوت و زیبایی دارند که بازیکن با وارد شدن به هر کدام از‌ آن‌ها احساس می‌کند که در دنیای جدیدی قدم گذاشته است. قهرمان اصلی، کوییل هم ظاهر کارتونی و بامزه‌ای دارد و به‌سختی می‌توان آن را دوست نداشت. گیم‌پلی بازی به دو بخش پازل‌ها و مبارزه با دشمنان تقسیم می‌شود. پازل‌ها محیطی‌اند و بازیکن را مجبور به گشتن در محیط بازی برای پیدا کردن راه‌حل می‌کنند. با این‌که بعضی از آن‌ها می‌توانند چالش‌برانگیز باشند اما هیچ گاه آن‌قدر دشوار نمی‌شوند که بازیکن را خسته کنند. در مبارزه‌ها هم چالش اصلی زمانی است که تعداد دشمنان زیاد می‌شود و بازیکن باید با چندین نفر همزمان بجنگد. جدای از بعضی مشکلات فنی واقعیت مجازی که گاهی پیش می‌آید، مانند گیر کردن تصاویر یا روی هم افتادن آن، Moss یک بازی سرگرم‌کننده است که تجربه‌ی آن در واقعیت مجازی، بازیکن را با دنیایی متفاوت و زیبا روبه‌رو خواهد کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی تکنولوژی واقعیت مجازی و کاربردهایی که می‌تواند به‌جز سرگرمی و بازی داشته باشد صحبت کنید. به نظرتان این تکنولوژی چه تأثیرات منفی و مثبتی در زندگی ما خواهد داشت؟ -‌ کوییل موش کوچکی است که آرزوهای بلندپروازانه‌ای دارد و برای رسیدن به‌ آن‌ها تلاش زیادی می‌کند. می‌توانید درباره‌ی آرزوهای خودتان و این‌که چقدر برای تحقق آن‌ها تلاش می‌کنید، گفتگو کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (همه‌ی افراد)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Polyarc
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸