Mulaka

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه‌ی زیبا و آموزنده با داستانی بر اساس یک اسطوره‌ی قدیمی
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازیکن در نقش مولاکا بازی می‌کند که وظیفه‌اش جلوگیری از گسترش فساد در سرزمینش است. او یک قهرمان اسطوره‌ای است که به طبیعت احترام می‌گذارد و به‌نوعی خود را با آن یکی می‌بیند.
  شخصیت‌ها، مکان، محیط بازی و داستان آن همگی بر اساس اسطوره‌ی قبیله‌ی مکزیکی تاراهومارا ساخته‌ شده‌‌اند. سازندگان بازی با رهبران این قبیله، اسطوره‌شناسان و تاریخدانان کار کرده‌اند و از عتیقه‌ها و آثار تاریخی کمک گرفته‌اند تا تصویر دقیقی از این فرهنگ ارائه دهند. همه‌ی این‌ها در کنار موسیقی و زبان مخصوص این قبیله که در بازی استفاده شده، می‌تواند منبع خوبی برای شناخت اسطوره و فرهنگ تاراهومارا باشد. ضمن این‌که پازل‌ها و معماهای بازی می‌تواند تفکر تحلیلی و قدرت حل مسئله‌ی بازیکن را تقویت کند.
  بازی بر اساس اسطوره‌ی قبیله‌ی مکزیکی تاراهومارا ساخته شده است. مکان‌هایی که نشان داده می‌شود،‌ شخصیت‌ها، موسیقی و زبانی که در بازی استفاده می‌شود همگی از این قبیله‌ی مکزیکی‌ الهام گرفته شده‌اند.
  مبارزه در طول بازی وجود دارد و بازیکن با استفاده از سلاح‌های ابتدایی مانند شمشیر و نیزه و... با دشمنانش می‌جنگد. گاهی اوقات مقداری خون دیده می‌شود اما به‌جز آن، صحنه‌ی خشن واقع‌گرایانه‌ی دیگری در بازی وجود ندارد. ضربه‌ها اکثراً با جلوه‌های بصری نشان داده می‌شوند. گرافیک بسیار انتزاعی بازی تا حدی از تأثیرگذاری خشونت آن کم کرده است.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند و بازیکن می‌تواند به‌راحتی حرکات ترکیبی را با آن‌ها اجرا کند. با این حال مبارزه‌ها ساده نیست و میزان دشواری آن، توانایی‌ها و تحمل بازیکن را به چالش می‌کشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Mulaka عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه است که بر اساس فرهنگ و افسانه‌های یک قبیله‌ی مکزیکی به نام تاراهومارا ساخته شده است. بازیکن ضمن ماجراجویی در دنیای بازی باید پازل‌های مختلفی را حل کند و با دشمنانش هم بجنگد. بازیکن با استفاده از شمشیر، نیزه و... با دشمنانش می‌جنگد که با نمایش مقداری خون همراه است. با این حال خشونت‌ واقع‌گرایانه در بازی وجود ندارد. ضمن این‌که گرافیک انتزاعی بازی تأثیرگذاری خشونت آن را تا حدی کم کرده است. با توجه به این‌که داستان، شخصیت‌ها و موسیقی این بازی با الهام از اسطوره‌ای تاریخی طراحی شده است، می‌تواند منبع خوبی برای شناخت این اسطوره و فرهنگ قبیله‌ی مکزیکی تاراهومارا باشد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی درباره‌ی مولاکا از قبیله‌ی تاراهومارا است. حکمرانِ زیر زمین تصمیم گرفته تا زمین را پر از فساد کند و حالا سرنوشت دنیا در دستان مولاکاست و او باید تلاش کند که جلوی نابودی آن را بگیرد. او مصمم است که این فساد را به زیر زمین برگرداند و در این راه باید رضایت حیوانات نیمه‌خدایی را هم جلب کند که در مقابل به او قدرت و شمایل‌شان را می‌دهند تا مولاکا بتواند در برابر نیروهای تاریکی مبارزه کند.

  کیفیت

  بازی Mulaka عنوانی زیباست که ثابت می‌کند داستان‌های قدیمی و اسطوره‌ای می‌توانند تجربه‌های فوق‌العاده‌ای در بازی‌های ویدیویی به وجود بیاورند. این بازی با الهام گرفتن از فرهنگ و اسطور‌ه‌های قبیله‌ی تاراهومارا، توانسته عجایب و زیبایی‌های افسانه‌های این فرهنگ را که نسل به نسل برای بچه‌ها خوانده شده به تصویر بکشد. با این‌که داستان «نجات دنیا از دست یک نیروی شیطانی» بارها و بارها در عناوین دیگر تکرار شده، اما داستان مولاکا تازگی و اصالت خاصی دارد که از دل فرهنگ یک قبیله‌ی واقعی بیرون کشیده شده است. شخصیت‌ها و مفاهیمی که در داستان مطرح می‌شوند طبیعی و قابل‌باورند چرا که از قرن‌ها پیش شکل گرفته‌اند و در این مدت پخته شده‌‌اند. گیم‌پلی بازی نه به‌خوبی داستان اما قابل قبول است. کنترل‌ها ساده اما اثرگذارند و حرکات مختلفی که قهرمان بازی می‌تواند اجرا کند کاملاً در مبارزه‌ها کارآمدند. البته گاهی اوقات زاویه‌ی دوربین می‌تواند برای بعضی پرش‌ها و حرکات مشکل ایجاد کند که آن هم به محض این‌که بازیکن به یک پرنده تبدیل شود و در آسمان پرواز کند یا خرس شود و میان جنگل بدود، از ذهنش خواهد رفت. Mulaka کاملاً این حس را به بازیکن می‌دهد که بخشی از محیط آن و همین‌طور قسمتی از یک قصه‌ی بی‌زمان و دلنشین است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ این بازی بر اساس اسطوره‌ی یکی از قبایل مکزیک ساخته شده است. می‌توانید درباره‌ی نکاتی که درباره‌ی این قبیله و فرهنگ آن‌ها از بازی یاد گرفتید، صحبت کنید. ـ درباره‌ی اسطوره‌های ایرانی چقدر اطلاعات دارید؟ به نظرتان کدام یک از اسطوره‌های ایرانی قابلیت این را دارند که یک بازی ویدیویی بر اساس آن‌ها ساخته شود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت و نمایش خون
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Lienzo
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸