NBA 2K19

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی شبیه‌سازی از ورزش بسکتبال با حالت‌های مختلف برای بازی و مصرف‌گرایی بالا
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تعدادی از بسکتبالیست‌های حقیقی در بازی نمایش داده می‌شوند که ممکن است بعضی از آن‌ها در دنیای واقعی الگوهای شخصیتی خوبی در ورزش به حساب بیایند.
  در ابتدای هر بازی چیرلیدرهایی در حال رقصیدن نشان داده می‌شوند. این زنان شلوارک‌ها و تاپ‌های کوتاهی به تن دارند، با این حال می‌توان با زدن یک دکمه این قسمت‌ها را رد کرد و به اصل بازی پرداخت.
  این بازی را می‌توان به صورت گروهی و آنلاین انجام داد که تجربه‌ی بازی در این حالت می‌تواند مهارت‌های بازیکن در کار گروهی و همچنین ارتباطات اجتماعی او را تقویت کند.
  نام تیم‌ها، بازیکنان، اسپانسر‌ها و زمین‌های مسابقه که در بازی نمایش داده شده‌اند همگی بر اساس واقعیت و مطابق با لیگ حرفه‌ای بسکتبال NBA هستند.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند،‌ با این حال حرفه‌ای شدن در آن نیازمند تلاش است. برای حرفه‌ای شدن در بازی بازیکن باید کنترل‌ها را دقیق انجام دهد و تمرین زیادی داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی NBA 2K19 یک عنوان شبیه‌سازی بسکتبال است که در آن بازیکنان می‌توانند به جای تیم‌ها و بازیکنان محبوبشان در این رشته یا تیم شخصی خودشان بازی کنند. بازی بسیار شبیه به واقعیت است و بازیکن باید با کنترل اعضای تیمش، در مسابقات بسکتبال شرکت کند. بازی محتوای خشونت‌آمیز و بزرگسالانه‌ای ندارد، با این حال مصرف‌گرایی آن بالاست و تعداد زیادی لوگو و برند در قسمت‌های مختلف نمایش داده می‌شوند. این لوگوها را می‌توان روی لباس بازیکنان، زمین مسابقه، قسمت‌های مختلف منو و... دید. همچنین حالت «تیم من» یا My Team در بازی نیازمند این است که بازیکنان بسکتبالیست‌های مختلف را برای تیم‌شان خریداری کنند که این کار را باید با پول واقعی یا ارز داخل بازی انجام دهند. در مجموع بازیکن تشویق می‌شود تا با خرید‌های درون‌برنامه‌ای بازیکنان تیمش را تقویت کند. این بازی دارای حالت آنلاین است که در آن بازیکنان می‌توانند با هم مکالمه‌ داشته باشند و ممکن است بازیکنان کم‌سن‌ را با محتوای نامناسب روبه‌رو کند.

  چکیده داستان

  این بازی به‌جز در حالت داستانی‌اش، داستان خاصی را دنبال نمی‌کند و مانند سایر بازی‌های ورزشی بیشتر در مورد انجام مسابقه‌های مختلف و بهتر کردن وضعیت تیم است. در حالت داستانی بازیکن در نقش یک بسکتبالیست جوان بازی می‌کند که آرزویش رسیدن به سطح حرفه‌ای NBA است. بازیکن باید با انجام بازی‌‌ها و تصمیم‌گیری‌های مختلف او را در راه رسیدن به این هدف کمک کند.

  کیفیت

  بازی NBA 2K19 قابلیت این را داشت که به یکی از بهترین بازی‌های بسکتبال سال تبدیل شود و با توجه به گیم‌پلی و گرافیک قوی بازی، این اتفاق شدنی بود اما متأسفانه مشکلات قدیمی بازی همچنان پابرجا‌ هستند و نکات منفی‌ای هم وجود دارد که سازندگان بازی حاضر نشدند آن‌ها را حل کنند. مهم‌ترین این مشکلات معاملات درون‌برنامه‌ای بازی است. این معاملات عملاً حالت MyTeam بازی را که در آن بازیکن باید تیم خودش را بسازند به حالت «پول بده تا برنده شوی» تبدیل کرده‌اند. این نکته در نسخه‌ی قبلی هم وجود داشت که متأسفانه در این‌جا هم تکرار شده است. بازی دارای حالت‌های مختلف و متنوعی است و از این نظر برای بازیکن خسته‌کننده نخواهد شد. البته چند مشکل فنی هم در آن وجود دارد مانند سرعت کند بازی‌ها، که با واقعیت این رشته‌ی ورزشی همخوانی ندارد یا هوش مصنوعی بسیار ضعیف که گاهی در بازی مشکل‌ساز می‌شود. جدای از این موارد می‌توان گفت NBA 2K19 یک بازی بسکتبالی خوب و سرگرم‌کننده با گرافیکی عالی است که این رشته‌ی ورزشی را بیش از هر عنوان دیگری به واقعیت نزدیک کرده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ تأکید زیاد بازی روی تبلیغات و درخواست آن از بازیکن برای خرج کردن پول، چه حسی به شما می‌داد؟ می‌توانید درباره‌ی دلایل وجود این حجم از تبلیغات در بازی‌ صحبت کنید. ـ به نظرتان بازی‌های ورزشی می‌تواند کودکان و نوجوانان را به انجام فیزیکی ورزش‌ها هم علاقه‌مند کنند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (برای همه‌ی افراد)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده ۲K Sports
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸