NBA 2K20

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی شبیه‌سازی بسکتبال با مصرف‌گرایی زیاد

سال: 2019
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بخش داستانی بازی تأکید زیادی روی حق‌طلبی و دفاع از اصول اخلاقی دارد. همچنین بازیکن با مسائل دیگری مثل دغدغه‌ی شغلی، ناامیدی و ترس از شکست و روابط دوستانه آشنا می‌شود. البته که این مسائل، اولویت اصلی بازی نیستند و اولین هدف، پیشرفت و بزرگ شدن به عنوان یک بازیکن بسکتبال است.
  در بخش داستانی، شخصیت «چه» که بازیکن کنترل آن را بر عهده دارد، در دفاع از دوست و هم‌تیمی خود که به خاطر مصدومیت از فهرست تیم خط خورده، در بازی قهرمانی آخر فصل شرکت نمی‌کند و به همین خاطر، ممکن است شانس ورود به NBA و پیشرفت‌های آتی را از دست بدهد. او از خودگذشتگی می‌کند، اگرچه که این رفتار به ضرر خود او هم تمام خواهد شد. بازیکن می‌تواند شخصیت «چه» را به یک بازیکن بسکتبال بددهن و یا خودخواه نیز تبدیل کند اما در نهایت، تلاش بازی این است که از او یک بازیکن مثبت با اخلاق و رفتار الگومانند بسازد.
  در بین هر نیمه، شخصیت‌های زن تشویق‌کننده (Cheerleader) با دامن‌های کوتاه و نیم‌تنه دیده می‌شوند که در حال رقص و تهییج تماشاگران هستند. البته امکان رد کردن این صحنه‌ها وجود دارد و اجباری برای تماشای آن‌ها نیست.
  در برخی از مکالمات بازی، کلماتی مثل damn و hell شنیده می‌شوند.
  کار تیمی و اتکا به قدرت و مهارت هم‌تیمی‌ها، مهم‌ترین عنصر برای بردن هر بازی است که می‌تواند مهارت‌های بازیکن در این زمینه را تقویت کند.
  کنترل‌های بازی نسبتاً سخت هستند و یادگیری آن‌ها نیازمند زمان است. نحوه‌ی شوت زدن بازی و یاد گرفتن زمان‌بندی درست برای پرتاب هر توپ به بهترین شکل، تمرین و تلاش زیادی می‌خواهد. بازی از چندین حالت آموزشی نیز بهره می‌برد. البته در این بخش‌ها، تمام مکانیسم‌های کنترلی بازی نمایش داده نمی‌شوند و بازیکن در واقع، به نوعی آزمون و خطا و امتحان روش‌های مختلف برای پاس دادن، دریبل کردن، شوت زدن و دفاع کردن تشویق می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی NBA 2K20 عنوانی در سبک شبیه‌سازی بسکتبال است و نسخه‌ای از مجموعه‌ی بزرگ NBA 2K محسوب می‌شود. این بازی گرافیک بسیار واقع‌گرایانه‌ای دارد و از چندین و چند حالت و محتوای مختلف بهره می‌برد. بازیکنان با انتخاب تیم‌های بسکتبال مختلف با سایر تیم‌ها که ممکن است هوش مصنوعی یا بازیکنان واقعی باشند رقابت می‌کنند.
  بازی محتوای خشن و یا بزرگسالانه‌ی خاصی ندارد. خطا روی بازیکنان دیگر و برخورد توپ با آن‌ها، تنها رفتار خشنی است که در بازی دیده می‌شود. نکته‌ای که والدین باید به آن توجه کنند، حجم بالای مصرف‌گرایی و تبلیغ برندهای مختلف در بازی است. در بخش MyCareer که بازیکن می‌تواند مسیر شغلی حرفه‌ای بسکتبال را پیگیری کند، امکان تبدیل شدن به سفیر برندهایی مثل Nike ،Gatorade و Beats وجود دارد. علاوه بر این، بازی تقریباً در تمام حالت‌های خود، Pay-to-Win محسوب می‌شود و بازیکن را مجبور می‌کند که برای ارتقای شخصیت خود، پول واقعی خرج کند. البته که امکان پیشرفت فقط از طریق بازی کردن نیز وجود دارد اما برای تبدیل کردن شخصیت ساخته‌شده توسط بازیکن به یکی از بهترین بازیکن‌های بسکتبال، چاره‌ای جز خرج کردن پول واقعی نمی‌ماند. سیستم قرعه‌کشی و پاداش بازی نیز شبیه به دستگاه‌های قمارخانه‌های معروف است. در بین هر نیمه از بازی، زنان تشویق‌کننده که لباس‌های کوتاهی به تن دارند وسط زمین می‌آیند و شروع به رقصیدن می‌کنند. البته امکان رد کردن این صحنه‌ها وجود دارد. کلمه‌های hell و damn در برخی از مکالمات شنیده می‌شود.

  چکیده داستان

  بازی از چندین حالت مختلف بهره می‌برد. بخش داستانی آن MyCareer نام دارد که داستان یک دانشجوی جوان به نام «چه» را روایت می‌کند. چه شانس ورود به NBA را دارد اما وقتی که دوست و هم‌تیمی او به خاطر یک مصدومیت از فهرست تیم خط می‌خورد، در اعتراض به این تصمیم، از ادامه‌ی بازی حرفه‌ای خود منصرف می‌شود و به خانه‌ی والدینش برمی‌گردد. بازیکن داستان چه و نحوه‌ی ورود او به بسکتبال حرفه‌ای و پیشرفت‌هایش را مشاهده خواهد کرد.

  کیفیت

  بازی NBA 2K20 از لحاظ پیشرفت‌های بصری و گرافیکی، احتمالاً بهترین نسخه‌ی این مجموعه است. با این حال، بازی خالی از مشکلات فنی نیست. قطع شدن اتصال به سرور در وسط بازی‌های آنلاین، یکی از مهم‌ترین مشکلات بخش رقابت‌های چندنفره است. بخش داستانی My Career اگرچه در ابتدا بسیار جذاب به نظر می‌رسد اما کلیشه‌های داستانی و البته تأکید زیاد بازی روی استفاده از پول واقعی برای پیشرفت بازیکن، باعث کاهش هیجان و حتی مستأصل‌کننده شدن این بخش می‌شود. یکی از نکات مثبت این نسخه، اضافه شدن 12 تیم WNBA (بسکتبال زنان) است که بازیکنان می‌توانند در بخش‌های مختلف از آن استفاده کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی حجم بالای مصرف‌گرایی بازی NBA 2K20 صحبت کنید. به نظرتان چرا با وجود این که بازی رایگان نیست اما همچنان پیشرفت در تقریباً تمامی بخش‌های آن نیازمند خرج کردن پول است؟
  ـ ایستادن در برابر زورگوها و دفاع از حقوق دوستان، یکی از عناصر اصلی بخش داستانی بازی است. می‌توانید درباره‌ی مثال‌ها و نمادهای این موضوع در دنیای واقعی صحبت کنید. آیا تا به حال چنین کاری برای دوستان خود انجام داده‌اید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (همه‌ی افراد) وجود برخی عبارات و اصطلاحات توهین‌آمیز خفیف
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Visual Concepts
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹