Nier: Automata

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی اکشن سریع با قابلیت تکرار بالا به همراه محتوای بزرگسالانه

سال: 2017
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی موضوعات خودشناختی و فلسفی زیادی را مطرح می‌کند. بحران هویت، معنای زندگی و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز از جمله این موضوعات هستند که می‌توانند در دنیای نوجوانان قابل درک باشند. با این حال، تمرکز گیم‌پلی بازی نه روی این موضوعات، بلکه روی مبارزات سریع و خشن است.
  تقریباً تمام آندرویدهای مونث (از جمله شخصیت اصلی بازی) لباس‌های بسیار باز به تن دارند و هنگام انجام برخی اعمال (مثل بالا رفتن از نردبان یا پریدن)، بخشی از بدن آن‌ها به شکل برهنه دیده می‌شود. در یکی از صحنه‌های بازی، یک آندروید مذکر کاملاً برهنه دیده می‌شود که البته آلت جنسی ندارد.
  در بسیاری از گفت‌وگوهای بازی که هم به شکل شنیداری و هم به شکل متنی هستند، از کلمات توهین‌آمیزی مثل “f--k”، “s--t” و “damn” استفاده شده است.
  شخصیت‌های اصلی بازی از سلاح‌های سرد مختلفی مثل شمشیر، نیزه، دستکش‌های مخصوص و حرکات رزمی برای از بین بردن دشمنان رباتی خود استفاده می‌کنند. در بسیاری از مبارزات، صدای گلوله و مواد منفجره شنیده می‌شود و برخی از صحنه‌های سینمایی و غیرتعاملی بازی، میزان خون‌ریزی زیادی دارند. در یکی از این صحنه‌ها، شمشیری از میان بدن یک آندروید رد و خون زیادی از درون بدن آن به بیرون پرتاب می‌شود. برخی از دشمنان بازی ممکن است برای بازیکن‌های کم سن و سال، ترسناک و یا بسیار عجیب باشند. بازیکن می‌تواند حیوان‌ها را هم شکار کند که در این صورت، خون زیادی از بدن آن‌ها جاری می‌شود. مبارزه، محور اصلی بازی است که معمولاً هم با سرعت بالا و اکشن زیادی نشان داده می‌شوند.
  بازی Nier: Automata عنوان نسبتاً سختی است و کنترل‌ها و مکانیسم‌های پیچیده‌ای نیز دارد. با این حال 4 درجه سختی مختلف در بازی وجود دارد که باعث می‌شود بازیکنان کم‌تجربه هم بتوانند آن را بعد از کمی تلاش یاد بگیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Nier: Automata عنوانی در سبک اکشن نقش‌آفرینی است. بازیکن در این بازی، کنترل یک یا چند «آندروید» را بر عهده می‌گیرد که وظیفه‌شان، نجات زمین از یک تهدید بزرگ است. آندرویدها در واقع ربات‌هایی با ظاهر انسان اما با توانایی‌ها و ویژگی‌های مبارزاتی گسترده هستند.
  بازیکن از مجموعه‌ای از سلاح‌های سرد مثل شمشیر، نیزه و تبر و همچنین قابلیت‌های خاصی مثل پرتاب لیزر یا موشک استفاده می‌کند تا دشمنان رباتی خود را از بین ببرد. در برخی از مبارزات، دشمنان شامل حیوانات نیز می‌شوند. در بعضی از صحنه‌های سینمایی و غیرتعاملی بازی، اعمال خشونت‌آمیزی علیه شخصیت‌های انسانی رخ می‌دهد. در برخی دیگر از صحنه‌ها، اجسادی غرق در خون مشاهده می‌شوند. تمام آندرویدها، لباس‌های عجیبی به تن دارند و لباس بیشتر شخصیت‌های مونث، تنگ و یا بسیار باز است. در یکی دیگر از صحنه‌های غیرتعاملی بازی، یک شخصیت مرد به صورت کاملا برهنه نمایش داده می‌شود، اما آلت جنسی ندارد. در بسیاری از گفت‌وگوها، از عبارات زشتی مثل “f–k” و “s–t” استفاده شده است.

  چکیده داستان

  اتفاقات بازی هزاران سال پس از دنیای امروز رخ می‌دهد و در آن، کره زمین به محل سکونت نیروهای فضایی و ربات‌های تحت کنترل آن‌ها تبدیل شده است. انسان‌ها به ماه سفر کرده‌اند، اما هنوز نیروهایی به عنوان «آندروید» را به زمین می‌فرستند تا از پیشرفت نیروهای فضایی و از دست دادن کامل زمین جلوگیری کنند. بازیکن کنترل یکی از آندرویدها به نام 2B را بر عهده می‌گیرد که در طول مأموریت خود، متوجه وجود رمز و رازهای فراوانی می‌شود.

  کیفیت

  با وجود این که بازی Nier: Automata جوایز بسیاری از جمله بهترین بازی نقش‌آفرینی سال 2017 را دریافت کرده است، اما گیم‌پلی آن برای تمام بازیکن‌ها جذاب نخواهد بود و حتی ممکن است برای عده‌ای تکراری باشد. با این حال، بازی برای آن دسته از بازیکن‌ها که از ایده‌های بازی استقبال کنند، بسیار مهیج و دوست‌داشتنی خواهد بود و محتوای زیادی هم برای ارائه دارد. با هر بار اتمام بازی، بازیکن می‌تواند دوباره بازی را از اول شروع کند و این بار داستان را از دید شخصیتی دیگر یا به طور کلی، داستانی دیگر از جهان بازی را تجربه کند. در کل، 26 پایان متفاوت برای بازی وجود دارد و همین موضوع، باعث افزایش ارزش تکرار دوباره‌ی آن می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی نوع خشونت موجود در بازی صحبت کنید. آیا کشتن و از بین بردن ربات‌ها به جای انسان‌ها، حس متفاوتی برای شما دارد؟ اگر این ربات‌ها آرام و صلح‌جو باشند چه؟
  ـ‌ یکی از درون‌مایه‌های اصلی داستان بازی، حس هویت و خودشناسی است. می‌توانید درباره‌ی این موضوع و اثرات آن در زندگی روزمره صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون، برهنگی جزئی، استفاده شدید از عبارات زشت و توهین‌آمیز و خشونت
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده PlatinumGames
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷