Nova-111

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

عنوانی در سبک سکوبازی نیازمند به تفکر استراتژیک، همراه با مقداری خشونت فانتزی

سال: 2015
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بخش قابل توجهی از بازی نیازمند این است که بازیکن در مراحل آن که در واقع سیارات مختلف‌اند بگردد، ماجراجویی کند و آیتم‌های مخفی را کشف کند. این بُعد ماجراجویانه و اکتشافی بازی و روبه‌رو شدن بازیکن با قسمت‌های جدید هر مرحله از مواردی است که می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان معنادار باشد.
  در مکالمات نوشتاری بازی از بعضی کلمات توهین‌آمیز خفیف به زبان انگلیسی استفاده شده است.
  رد کردن مراحل بازی نیاز به این دارد که بازیکن استراتژی‌های مختلف به کار بگیرد که می‌تواند تفکر استراتژیک بازیکن را تقویت کند. این مراحل با پیش رفتن دشوارتر هم می‌شوند و بازیکن را به چالش می‌کشند.
  بازیکن در طول بازی با دشمنان مختلفی روبه‌رو می‌شود که می‌تواند از آنها فرار کند یا آن‌ها را بکشد. خشونت بازی به صورت بسیار فانتزی نشان داده می‌شود و خون‌ریزی و تصاویر خشن واقع‌گرایانه در‌ آن وجود ندارد. دشمنان بعد از شکست خوردن به شکل کارتونی منفجر و ناپدید می‌شوند.
  با این که مراحل ابتدایی بازی دشواری خاصی ندارند، اما با پیشرفت در بازی، نه تنها ویژگی‌ها و مکانیک‌های زیادی اضافه می‌شود که می‌تواند برای بازیکن گاهی گیج‌کننده باشد،‌ بلکه دشواری مراحل هم به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Nova-111 عنوانی در سبک ماجراجویانه و سکوبازی است که بازیکن در آن باید با رد شدن از مراحل مختلف به دنبال دانشمندان و فضانوردان گم‌شده بگردد. گرافیک و طراحی بازی کارتونی است و مراحل آن شامل حل پازل‌های محیطی و مبارزه با دشمنان می‌شود.
  مبارزه‌های این بازی به صورت نوبتی انجام می‌شوند و انجام آن‌ها می‌تواند تفکر استراتژیک بازیکن را تقویت کند. خشونت بازی به شکلی کارتونی و فانتزی نمایش داده شده و خون‌ و واقع‌گرایی در آن‌ها وجود ندارد. سفینه‌ای که بازیکن هدایت آن را بر عهده دارد می‌تواند با سلاح‌های غیرواقعی مانند لیزر و گلوله‌های فانتزی به سمت موجودات فضایی دشمنش حمله کند. با این حال رد شدن از مراحل نیاز ضروری به استفاده از خشونت ندارد و بعضی مراحل را می‌توان بدون استفاده از راه‌های خشن رد کرد. در مکالمات بازی که به صورت نوشتاری نشان داده می‌شود از بعضی کلمات توهین‌آمیز خفیف به زبان انگلیسی استفاده شده است.

  چکیده داستان

  در این بازی بازیکن هدایت یک سفینه‌ی فضایی کوچک به نام نووا را در دست دارد که باید با آن در سیارات مختلف به دنبال ۱۱۱ دانشمندی بگردد که بر اثر یک اتفاق آزمایشی در فضا گم شده‌اند.

  کیفیت

  بازی Nova-111 عنوانی ماجراجویانه است که عناصری از بازی‌های استراتژیک نوبتی را هم در خود دارد. آنچه بیش از هر چیز در این بازی توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند، گرافیک و موسیقی آن است. مراحل بازی با پالت‌های رنگی زیبایی طراحی شده‌اند و موسیقی هم در هماهنگی با فضای کلی است. گیم‌پلی بازی هم کیفیت خوبی دارد. مکانیک‌ها با این که ممکن است زیاد و گاهی هم گیج‌کننده باشند اما به آرامی و کم‌کم به بازیکن آموزش داده می‌شوند،‌ ضمن این که می‌توان استراتژی‌های متنوعی را هم با آن‌ها پیاده کرد. اضافه شدن دو ویژگیِ توانایی دست‌کاری در زمان و همین‌طور اتفاقاتی که به طور همزمان در مبارزه‌های نوبتی می‌افتند از مواردی‌اند که Nova-111 را از سایر عناوین این سبک متمایز کرده‌اند. تنها نکته‌ی منفی‌ای که می‌توان در مورد این عنوان گفت نبود سیستم ذخیره‌ی خودکار است که بازیکن را مجبور می‌کند در صورت باخت، مرحله را از ابتدا شروع کند. اما این نکته هم تنها باعث شده بازی چالش‌برانگیز‌تر شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ مراحل این بازی طوری طراحی شده‌اند که با پیشرفت در بازی سخت‌تر می‌شوند. این نکته‌ی بازی باعث شد که تلاش خودتان را برای موفقیت بیشتر کنید یا این که برایتان خسته‌کننده بود؟ راه حل شما برای رد کردن مرحله‌ای که بیش از حد برایتان دشوار است، چیست؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (همه‌ی افراد) وجود کمی خشونت فانتزی، استفاده‌ی محدود از بعضی کلمات نسبتاً توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۵
  تولید کننده Funktronic Labs
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵