Observation

thumbnail
۱۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی اکتشافی و معمایی، بسیار متن‌محور و نسبتاً دشوار
سال: 2019
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  با این‌که شخصیتی که بازیکن آن را کنترل می‌کند یک هوش مصنوعی است و تنها از دستورات پیروی می‌کند اما دیگر شخصیت اصلی بازی زنی دانشمند به نام اما فیشر است که باهوش و قوی است. او حتی در سخت‌ترین شرایط هم امیدش را از دست نمی‌دهد و تلاش می‌کند تا در آرامش با مشکلات پیش آمده روبه‌رو شود.
  در مکالمات بازی از کلمات توهین‌آمیزی مانند f..k و s..t استفاده می‌شود، البته نه به صورت مداوم.
  خشونت زیادی در بازی وجود ندارد. با این حال بازیکن از همان ابتدا با فضایی دلهره‌آور و استرس‌زا روبه‌رو می‌شود. ضمن این‌که گاهی اوقات می‌توان اجساد شناور انسان‌های دیگر در فضا را از شیشه‌های ایستگاه فضایی دید. در طول بازی ممکن است بعضی کارهایی که بازیکن انجام می‌دهد به عمد یا اتفاقی باعث کشته شدن سایر شخصیت‌ها شود. همچنین در بعضی صحنه‌ها افراد زخمی می‌شوند که با نمایش مقداری خون همراه است.
  این بازی را می‌توان نسبتاً دشوار به حساب آورد. مکالمات و متن‌های زیادی به زبان انگلیسی در آن وجود دارد، ضمن این‌که حل کردن معما‌ها و مشکلاتی که برای ایستگاه فضایی پیش می‌آید هم کار چندان آسانی نیست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Observation یک عنوان اکتشافی و معمایی است. بازیکن در نقش یک هوش مصنوعی بازی می‌کند که باید در یک ایستگاه فضایی که دچار مشکل شده به تنها بازمانده‌ی آن کمک کند. گیم‌پلی بازی شامل حل کردن معماها و پازل‌های مختلف می‌شود و نیازمند این است که بازیکن با دقت به مکالمات گوش دهد و دستور‌العمل‌ها را بخواند. بیشتر بازی شامل حل کردن معما می‌شود و مبارزه‌ای در آن وجود ندارد. با این حال گاهی اوقات کارهایی که بازیکن انجام می‌دهد به‌ عمد یا اتفاقی باعث کشته شدن سایر شخصیت‌ها می‌شود، همچنین می‌توان اجساد شناور انسان‌ها در فضا را از پنجره‌های ایستگاه فضایی دید. ضمن این‌که در کل بازی فضای دلهره‌آور و استرس‌زایی حاکم است. در مکالمات، گاهی اوقات از کلمات توهین‌آمیزی مانند f..k و s..t استفاده می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در یک ایستگاه فضایی رخ می‌دهد که دچار حادثه‌ای فاجعه‌آمیز شده است. بازیکن در نقش یک هوش مصنوعی قرار می‌گیرد که البته او هم دچار مشکل شده و باید به تنها بازمانده‌ی این حادثه، یعنی اما فیشر، کمک کند تا هم ایستگاه فضایی را دوباره راه بیندازد و هم به دنبال باقی خدمه‌ بگردد. در ادامه اتفاقاتی رخ می‌دهد که شرایط این دو را برای ادامه‌ی راه و بازگشت به زمین دشوارتر می‌کند.

  کیفیت

  بازی Observation به دلیل ویژگی‌ها و سبکی که در آن پیاده شده، مخاطبان خاص خود را دارد. بازی در یک ایستگاه فضایی اتفاق می‌افتد و سازندگان آن تلاش کرده‌اند تا اتفاقات و جزئیات آن را به واقع‌گرایانه‌ترین شکل ممکن پیاده کنند. از حرکت در یک محیط بدون جاذبه گرفته تا مشکلاتی که برای یک ایستگاه فضایی ممکن است رخ دهد. کنترل‌های بازی در ابتدا ممکن است کمی دشوار باشد، به‌خصوص به خاطر نبود جاذبه، اما بازیکن بعد از مدتی به آن‌ها عادت می‌کند. معما‌ها بسیار چالش‌برانگیزند و بازیکن را مجبور می‌کنند تا دقت زیادی برای حل کردن آن‌ها به خرج دهد. روایت کلی بازی هم کشش خوبی دارد و فضای آن کاملاً حس اضطراب و دلهره‌ی تنها بازمانده‌ی این فاجعه را به بازیکن منتقل می‌کند. برای کسانی که به دنبال یک بازی چالش‌برانگیز با داستانی مرتبط با فضا و البته متفاوت از سایر عناوین این سبک می‌گردنند،‌ Observation می‌تواند گزینه‌ی بسیار خوبی باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ شخصیت اما فیشر که تنها بازمانده‌ی یک فاجعه‌ی فضایی است، تلاش می‌کند تا در مواجهه با این فاجعه، آرامش خود را حفظ و بهترین راه حل را پیدا کند. می‌توانید درباره‌ی دشواری حفظ آرامش در چنین شرایطی صحبت کنید. اگر خودتان هم تجربه‌ی مشابهی دارید، می‌توانید به نکاتی که به کنترل موقعیت کمک می‌کنند، اشاره کنید. ـ بازیکن در این بازی در نقش یک هوش مصنوعی بازی می‌کند. تجربه‌ی قرار گرفتن در این نقش در مقایسه با نقش‌های انسانی برای شما چطور بود؟ فکر می‌کنید زمانی می‌رسد که هوش مصنوعی را در مقامی برابر با انسان‌ها قرار دهیم؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Devolver Digital
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹