Othercide

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی استراتژیک بسیار سخت با خشونت بالا، هیولاهای ترسناک و محتوای بزرگسالانه

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نحوه‌ی به تصویر کشیده شدن برخی از شخصیت‌ها با کلیشه‌های جنسیتی همراه است. در برخی از صحنه‌های غیرتعاملی و سینمایی بازی، چند شخصیت برهنه دیده می‌شوند. شخصیت «مادر» هم در تمام صحنه‌ها، برهنه است. البته در تمامی این موارد، عوض شدن ناگهانی زاویه‌ی دوربین و حالت سایه‌مانند بدن آن‌ها، مانع دیده شدن برهنگی کامل بدن این شخصیت‌ها می‌شود.
  بازی از طریق آزمون و خطا، تفکر خلاقانه و استراتژیک را آموزش می‌دهد. البته که چنین موضوعی، مبنای آموزشی ندارد و بازیکن صرفاً از طریق تکرار و کسب تجربه از شکست‌های خود، ممکن است روش‌های بدیع‌تری برای پشت سر گذاشتن موفقیت‌آمیز مراحل را امتحان کند.
  بازیکن از سلاح‌های مختلفی مثل شمشیر، تپانچه و چکش استفاده می‌کند تا دشمنان و هیولاهای اهریمنی بازی را از بین ببرد. فضای سیاه و سفید بازی با معدود نقاط قرمز رنگ که اکثراً نشان‌دهنده‌ی خون شخصیت‌ها یا اعمال خشونت‌بار آن‌هاست، باعث رعب‌آور شدن مراحل بازی می‌شود. بسیاری از هیولاها و دشمنان بازی، ظاهر عجیبی دارند و ممکن است برای برخی از بازیکن‌ها، ترسناک باشند.
  اگرچه کنترل‌ها و مکانیسم‌های گیم‌پلی بازی شباهت بسیاری به دیگر آثار استراتژیک نوبتی دارد، اما سختی آن بسیار بالاتر از عناوین عرضه‌شده در چند سال اخیر است. بازیکن باید تصمیم‌های سختی بگیرد. از جمله این که هیچ آیتم افزایش سلامتی یا التیام خاصی در بازی وجود ندارد و برای افزایش جان و سلامتی یک شخصیت، باید شخصیت دیگری قربانی شود. شکست و مرگ از عناصر اصلی بازی هستند و بازیکن باید به آن‌ها عادت کند. البته در درجه‌ی سختی Dream Mode، بازی راحت‌تر است و امکان التیام شخصیت‌ها هم وجود دارد. با این حال، پشت سر گذاشتن موفقیت‌آمیز مراحل حتی در این درجه نسبتا آسان هم کار بسیار سختی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Othercide عنوانی در سبک استراتژیک نوبتی است. بازیکن در آن کنترل گروهی از زنان جنگجو به نام «دختران» (Daughters) را بر عهده می‌گیرد که هدف آن‌ها، مقاومت در برابر یک نیروی فراماورایی و شیطانی است که می‌خواهد نوع بشر را از بین ببرد.
  چهار کلاس مختلف زرهی و تجهیزاتی در بازی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها، مجهز به نوع خاصی سلاح هستند. شمشیر، سلاح‌های گرم و سپر از جمله این تجهیزات‌اند. شخصیت‌ها پس از ضربه خوردن، خونریزی می‌کنند و خون قرمز آن‌ها در فضای تیره و سیاه و سفید بازی، دیده می‌شود. بازی Othercide از جمله عناوین بسیار سختی است که شکست و کشته شدن شخصیت‌ها و شروع دوباره‌ی مراحل یا حتی کل بازی، بخشی از فرآیند یادگیری آن محسوب می‌شود. در واقع، سختی بازی به قدری بالاست که سازندگان برای افراد تازه‌وارد به این سبک، یک درجه سختی خاص به نام Dream Mode را ساخته‌اند که مدیریت شخصیت‌ها و التیام آن‌ها را راحت‌تر می‌کند. یکی از شخصیت‌های اصلی بازی، «مادر» نام دارد که در تمام صحنه‌ها، برهنه است. البته نحوه‌ی به نمایش درآمدن این شخصیت و استفاده‌ی هوشمندانه از زاویه‌های تصویری، باعث شده که بدن کاملاً برهنه‌ی آن مشاهده نشود و بیشتر شبیه به یک سایه قرمز رنگ به نظر می‌آید. بسیاری از دشمنان بازی، هیولاهای عجیب و غریبی هستند که ممکن است برای برخی از بازیکن‌ها، ترسناک محسوب شوند.

  چکیده داستان

  در این بازی بشریت در حال نزدیک شدن به نابودی کامل است و این وظیفه‌ی «مادر» و ارتش نیروهای او به نام «دختران» است که در مقابل نیروهای اهریمنی مقاومت کنند. آن‌ها باید با ایستادگی در برابر نیروهای «رنج»، از اشتباهات خود درس بگیرند و با فداکاری و جان‌فشانی، این نیروی اهریمنی و ارتش آن‌ها را از بین ببرند.

  کیفیت

  طرفداران سبک استراتژیک نوبتی و تاکتیکی، بازی Othercide را با بازی Into The Breach مقایسه می‌کنند و سختی و مکانیسم‌های گیم‌پلی این دو عنوان را مشابه می‌دانند. اگرچه که این ادعا از برخی لحاظ درست است، اما بازی Othercide بر خلاف همتای خود، گرافیک کارتونی و ظاهر بصری چشم‌نوازی ندارد. البته که داستان بازی بسیار جذاب و نفس‌گیر است، اما سبک هنری سیاه، سفید و خاکستری آن، ممکن است سریعاً خسته‌کننده شود. با این حال، باید این را هم گفت که همین پالت رنگی محدود، در ایجاد یک فضای تعلیق و رعب‌آور هم‌راستا با داستان بازی، موفق عمل کرده است. موسیقی و صداگذاری شخصیت‌ها نیز به شکل به یادماندنی و هنرمندانه‌ای انجام شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره میزان سختی بازی صحبت کنید. شما چقدر از دشواری زیاد بازی‌ها لذت می‌برید؟ فکر می‌کنید دلیل آن چیست؟
  ـ «فداکاری» یکی از مکانیسم‌های اصلی بازی برای پیشرفت است. می‌توانید درباره‌ی مفهوم فداکاری در زندگی روزمره و تجربیات خودتان صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خشونت، خونریزی، درون‌مایه‌ی تحریک‌آمیز و برهنگی جزئی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Lightbulb Crew
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰