Outlast II

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی ترسناک اول‌شخص با صحنه‌های بسیار خشن و خونین و مفاهیم مذهبی

سال: 2017
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در چند صحنه‌ی بازی زنانی که تنها لباس زیر به تن دارند و سینه‌هایشان مشخص است نشان داده می‌شوند. در قسمتی از بازی صدای زن بلیک که به نظر به او تجاوز می‌شود شنیده می‌شود اما خارج از دید بازیکن است. در بعضی از نوشته‌هایی که شخصیت اصلی پیدا می‌کند اشاره‌هایی به جزئیات به روابط جنسی شده است. در مکالمات و داستان اشاره‌هایی به تجاوز به زنان، انحرافات اخلاقی کشیش مدرسه و همین طور دختر نوجوانی که به نظر کشیش قصد تعرض به او را داشته. در یکی از حساس‌ترین صحنه‌های بازی زنی در حال زایمان نشان داده می‌شود و بچه‌ی کوچکی همراه با مقدار زیادی خون از میان پاهای او خارج می‌شود و بعد از آن هم مادر می‌میرد. دشمنان شخصیت‌ اصلی گروه‌های فرقه‌ای‌اند که در راه مسیحیت به خشونت زیادی دست می‌زنند. موضوع مذهب و مسیحیت در کل داستان بازی وجود دارد.
  کلمات توهین‌آمیز بسیار سنگینی به زبان انگلیسی در طول بازی شنیده می‌شود که بیشتر آن‌ها از زیان شخصیت اصلی گفته می‌شوند. کلماتی مانند f..k، s..t، hell، bastard، mother f…r و... .
  این بازی بسیار خشونت‌آمیز و ترسناک است. شخصیت اصلی در تاریکی راه می‌رود و دشمنانش انسان‌های بسیار خشن‌ و بی‌رحمی‌اند که به محض این که به او برسند به وحشیانه‌ترین روش‌های ممکن او را خواهند کشت. روش‌هایی که از زاویه‌ی اول‌شخص نشان داده می‌شود و با خونریزی بسیار زیادی همراه است. مانند فرو رفتن یک جسم تیز در قلبش و یا ضربه‌های متعدد به سرش. بازی پر است از صحنه‌های خشن، خونین و اذیت‌کننده. مانند صحنه‌هایی از یک تصادف هلیکوپتر که با انفجار و آتش‌سوزی همراه است، اجسادی که تکه‌تکه شده‌‌اند و اعضای داخلی بدنشان بیرون ریخته است، راهرویی که ناگهان سیل خون در آن به راه می‌افتد، صحنه‌هایی از شکنجه افراد بزرگسال و کودکان، انسان‌هایی که در قفس نگه‌داری می‌شوند، افرادی که پوستشان کنده شده و مصلوب شده‌اند، اجساد در حال پوسیدن که روی هم افتاده‌اند، افرادی بسیار خشن که تنها هدفشان آزار و شکنجه‌ی دیگران است، زنی نیمه برهنه که به تخت بسته شده و بدنش در حال کشیده شدن است تا زمانی که بمیرد و بسیاری صحنه‌های دیگر. تماشای این صحنه‌ها برای خیلی افراد ممکن است اذیت‌کننده باشد. ضمن این که در بسیاری از موقعیت‌ها صدای داد و فریاد درد، جیغ زنان و کودکان هم شنیده می‌شود که اضطراب فضا را بیشتر می‌کند. در مکالمات اشاره‌هایی به فرقه‌های خشن، شکنجه، تجاوز به زنان، کشتن زنان باردار و فرزندانشان، سوزاندن افراد، کندن پوست بدن، مصلوب کردن، تعرض کشیش یک مدرسه به دختران جوان و... می‌شود. این بازی بسیار اضطراب‌آور و ترسناک است و اول‌شخص بودن آن در انتقال این حس و همین‌طور خشونتی که نمایش داده می‌شود تأثیر زیادی دارد.
  بازی نسبتاً دشوار است. شخصیت اصلی بازی برای مقابله با دشمنانش هیچ سلاحی ندارد و تنها کاری که می‌تواند انجام دهد فرار کردن و مخفی شدن است. این که کجا باید فرار کند یا مخفی شود هم چندان در بازی مشخص نیست و باید آن را با آزمون‌و‌خطا متوجه شد. هیچ گزینه‌ای برای کم کردن میزان دشواری بازی وجود ندارد اما می‌توان آن را بیشتر کرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  Outlast II یک بازی بقا و ترسناک بسیار خشونت‌آمیز است. بازیکن در نقش خبرنگاری قرار می‌گیرد که پس از سقوط هلیکوپترشان، همسرش را در یک منطقه‌ی ناشناخته گم کرده و در تلاش است تا او را پیدا و از آنجا فرار کند. این بازی از زاویه‌ی اول‌شخص انجام می‌شود و گیم‌پلی آن شامل گشتن در قسمت‌های مختلف نقشه، فرار کردن از دست دشمنان و پیدا کردن سرنخ می‌شود. بازیکن هیچ سلاحی ندارد و نمی‌تواند با دشمنان مبارزه کند.
  میزان خونریزی و خشونتی که در این بازی نمایش داده می‌شود بسیار بالاست. دشمنان بازیکن گروهی از مسیحیون افراطی و خشن‌اند که در صورت گرفتن قهرمان، او را به روش‌های بسیار خشونت‌آمیز و بی‌رحمانه‌ای خواهند کشت. ضمن این که بازیکن در طول بازی با صحنه‌های خشن و اذیت‌کننده‌ی دیگری هم روبه‌رو می‌شود مانند زنی نیمه برهنه که به تخت بسته شده و بدنش در حال کشیده شدن است تا زمانی که بمیرد، صحنه‌هایی از اجسادی که تکه‌تکه شده‌‌اند و اعضای داخلی بدنشان بیرون ریخته است، راهرویی که ناگهان سیل خون در آن به راه می‌افتد، صحنه‌هایی از شکنجه افراد بزرگسال و کودکان، انسان‌هایی که در قفس نگه‌داری می‌شوند و بسیاری صحنه‌های دیگر. این بازی بسیار ترسناک و اضطراب‌آور است و اول‌شخص بودن آن هم در انتقال این حس تأثیر بیشتری گذاشته است. در داستان اشاره‌هایی به تجاوز و تعرض به زنان، کشتن زنان باردار، انحرافات اخلاقی، موضوعات مذهبی و… می‌شود. در یکی از صحنه‌ها زنی در حال زایمان در محیطی خونین و نامناسب نشان داده می‌شود. دشمنان بازی گروه‌های فرقه‌ای‌اند که در راه مسیحیت به خشونت زیادی دست می‌زنند. موضوع مذهب و مسیحیت در کل داستان بازی وجود دارد. ضمن این که بلیک در طول بازی از کلمات توهین‌آمیز زیادی به زبان انگلیسی استفاده می‌کند.

  چکیده داستان

  داستان از جایی شروع می‌شود که بلیک لانگرمن و همسرش لین، که هر دو گزارشگرند، در حال ضبط یک گزارش‌ هلیکوپترشان در یک جنگل متروکه سقوط می‌کند. بعد از سقوط، بلیک که از همسرش دورافتاده، متوجه می‌شود که در محدوده‌ی یک فرقه‌ی خشن مسیحی قرار گرفته که اعضای آن افرادی که از خارج به آن منطقه وارد شوند را می‌کشند. تنها چیزی که بلیک در اختیار دارد یک دوربین فیلم‌برداری با قابلیت دید در شب و میکروفون است. او تصمیم می‌گیرد که مخفیانه و بدون درگیری به محدوده‌ی این فرقه وارد شود، هر چیزی که می‌بیند را ضبط کند و بعد از پیدا کردن همسرش از آنجا فرار کند.

  کیفیت

  Outlast II بیش از همه مناسب کسانی است که به دنبال یک بازی فوق‌العاده ترسناک می‌گردند که هر لحظه آن‌ها را از جایشان بپراند. اتفاقات در شب و در تاریکی رخ می‌دهند، قهرمان بازی سلاحی برای مبارزه کردن ندارد و در صورت گیر افتادن قطعاً می‌میرد، دشمنان او وحشی، خشن و بسیار بی‌رحم‌اند، ضمن این که بازی به همین‌ها هم اکتفا نکرده و عناصر احساسی و البته اذیت‌کننده‌ای را هم به داستان آن اضافه کرده است. همسر بلیک که گم شده و احتمالاً در حال شکنجه شدن است، توهماتی که بلیک در طول بازی می‌زند و مشکلات روانی‌ای که برایش پیش می‌آید به همراه صداگذاری فوق‌العاده‌ی بازی که حس ترس و هیجان را برای بازیکن چندین برابر کرده است، همگی باعث شده‌اند که بازیکن کاملاً به درون داستان و فضای بازی کشیده شود. به علت نبود امکان مبارزه ممکن است گیم‌پلی بعد از مدتی خسته‌کننده شود اما داستان و فضای کلی بازی می‌تواند این کمبود را جبران کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی خشونت این بازی و احساسی که نسبت به آن داشتید صحبت کنید. آیا صحنه‌ای بود که از تماشای آن اذیت شده باشید؟ احساس شما در آن لحظه چه بود؟
  ـ یکی از مفاهیمی که در بازی وجود دارد خشونتی است که به واسطه‌ی مذهب توجیه می‌شود. می‌توانید درباره‌ی این موضوع در دنیای واقعی و تبعات آن صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت زیاد، نمایش تصاویر خشونت‌آمیز و خون، مفاهیم بزرگسالانه و مرتبط با روابط جنسی، نمایش برهنگی، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Red Barrels
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷