Overcooked

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی آشپزی سرگرم‌کننده، نسبتاً دشوار با تأکید زیاد روی کار تیمی
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مهم‌ترین نکته‌ی بازی کار گروهی آن است. بازیکنان می‌توانند با تجربه‌ی این بازی مهارت‌های خود در همکاری در کار گروهی و همچنین ارتباطات اجتماعی‌شان را تقویت کنند و در مقایسه‌ با حالت تک نفره‌ی آن با مزایای کار تیمی هم آشنا شوند.
  در ابتدای بازی هیولایی به سرزمین پیازها حمله می‌کند که ممکن است برای کودکان ترسناک باشد. در آشپزخانه، قابلمه‌ها ممکن است روی گاز آتش بگیرند با این حال کسی زخمی نمی‌شود.
  کنترل‌های بازی بسیار راحت‌اند با این حال موفق شدن در آن نیاز به سرعت‌ عمل نسبتاً بالایی دارد که می‌تواند برای بعضی دشوار باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Overcooked عنوانی استراتژیک و آرکید با محوریت آشپزی است که می‌توان آن را تک‌نفره یا چندنفره (آفلاین) بازی کرد. بازیکن در نقش یکی از آشپزهای یک رستوران بازی می‌کند که باید با کمک دیگران غذاهای مشتری‌ها را در مدت زمان کوتاهی آماده کند. کارهایی که باید انجام شود شامل، خرد کردن مواد، پختن و مخلوط کردن آنها و شستن ظروف می‌شود. گرافیک بازی حالت قدیمی دارد و زاویه‌ی دوربین از بالا به پایین است. بازی خشونت و محتوای بزرگسالانه‌ای ندارد و تنها چالش بازیکن در آن سریع انجام دادن کارهای آشپزی است.

  چکیده داستان

  در این بازی بازیکن به سرزمین پیاز یا Onion Kingdom می‌رود، سرزمینی که گویا پر از آشپزخانه است. با پیدا شدن یک هیولای بزرگ و پراشتها که غذای زیادی می‌خورد، این سرزمین با مشکل روبه‌رو می‌شود. در حالت چندنفره‌ی آفلاین هر بازیکن در نقش یک آشپز بازی می‌کند که باید با همکاری با دیگر آشپزها در آشپزخانه غذاهای مختلفی را آماده کند. کارهایی مانند آماده کردن مواد، پختن، سرو کردن و شستن ظروف همگی باید در مدت زمان مشخصی انجام شوند تا بازیکن امتیاز کامل مرحله را به دست بیاورد.

  کیفیت

  بازی Overcooked یک بازی آشپزی استراتژیک و پرسرعت است که می‌تواند برای یک جمع دوستانه یا خانوادگی، بسیار سرگرم‌کننده و لذت‌بخش باشد. بازی طراحی ساده و قابل دسترسی دارد که در نگاه اول آسان هم به نظر می‌رسد اما چالش‌برانگیز‌تر از آن است که به چشم می‌آید. بازی دارای دو حالت یک‌نفره و چندنفره‌ی آفلاین است اما حالت تک‌نفره‌ی‌ آن واقعاً هیجان و چالش خاصی ندارد و این طور به نظر می رسد که این عنوان فقط برای بازی با چندین نفر ساخته شده است. کنترل‌ها ساده‌اند و یاد گرفتن‌ آنها طولی نمی‌کشد با این حال خیلی زود چالش‌هایی به بازی اضافه می‌شود که آن را دشوارتر می‌کنند. مانند وجود خط عابر پیاده وسط آشپزخانه که عابران پیاده جلوی راه بازیکن قرار می‌گیرند، یا آشپزخانه‌ای که در کشتی قرار دارد و با هر بار تکان کشتی کابینت‌ها در آن جابه‌جا می‌شود. این چالش‌ها نه‌تنها بسیار خلاقانه‌اند بلکه بازی را سرگرم‌کننده‌تر هم می‌کنند. تنها مشکلی که بازی دارد افت سرعت انتقال تصویر در آن است که گاهی به واسطه‌ی سرعت بالای اتفاقات رخ می‌دهد و البته می‌توان از‌ آن چشم‌پوشی کرد. ضمن این که نبود حالت آنلاین چند نفره،‌ باعث می‌شود که بازیکن حتماً به شخص دیگری در اتاق نیاز داشته باشد تا بازی را به صورت چندنفره تجربه کند. Overcooked یک بازی بسیار بامزه و سرگرم‌کننده است که می‌تواند عنوانی مناسب برای جمع‌های خانوادگی و دوستانه باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در مورد کار گروهی و مزایا و معایب آن در مقابل کار انفرادی صحبت کنید. به نظرتان کار گروهی چه طور می‌تواند در رسیدن به یک هدف مشترک به افراد کمک کند؟ ـ اگر به آشپزی علاقه دارید می‌توانید در مورد لذتی که این کار به شما می‌دهد صحبت کنید. کدام قسمت‌های آشپزی کردن بیشتر برای شما جالب است و کدام بخش‌های‌ آن را دوست ندارید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (همه‌ی افراد)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۷
  تولید کننده Team۱۷ Digital
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶