Overland

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی آخرالزمانی با خشونت کم و موضوع نجات بازمانده‌ها

سال: 2019
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در برخی از گفت‌وگوهای بازی که همگی به شکل متنی هستند، از کلماتی مثل damn یا hell استفاده شده است.
  بازیکن از سلاح‌هایی مثل تبر برای کشتن دشمنان خود استفاده می‌کند. امکان مرگ انسان‌ها و سگ‌های نجات‌یافته نیز وجود دارد. آن‌ها پس از ضربه خوردن، ناله می‌کنند. البته هیچ خون و خشونت شدیدی در این صحنه‌ها وجود ندارد. هیولاهای بازی که اندازه‌های مختلفی دارند، صداهای عجیبی از خود تولید می‌کنند.
  بازی کنترل‌های پیچیده‌ای ندارد و می‌توان در همان یک یا دو مأموریت اول، به آن‌ها عادت کرد. با این حال، سیستم استراتژیک نوبتی آن به معنای این است که با پیشروی در مراحل، میزان سختی بازی نیز ممکن است به شکلی ناگهانی افزایش یابد. هیولاهای بازی به کوچک‌ترین صدا نیز حساس هستند و اگر بازیکن نتواند هر سناریو یا مرحله را در مدت زمان کمی به اتمام برساند، کل صفحه پر از هیولاهای ریز و درشتی می‌شود که به سمت او حمله‌ور خواهند شد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Overland عنوانی در سبک استراتژیک نوبتی است. بازی در نسخه‌ی پسارستاخیزی ایالات متحده رخ می‌دهد که بازیکن در آن، کنترل گروهی از بازمانده‌های یک فاجعه را برعهده می‌گیرد و باید آن‌ها را در سفری از شرق به غرب آمریکا همراهی کند. بازیکن باید علاوه بر مدیریت منابع خود تصمیم‌ها و انتخاب‌های سختی نیز بگیرد. تصمیم‌هایی که هر کدام، تبعات و نتایج منحصربه‌فرد خود را دارند. او همچنین، باید انسان‌های دیگر و البته سگ‌هایی که در مسیر خود پیدا می‌کند را نجات دهد.
  بازیکن از سلاح‌هایی مثل تبر و چاقو برای از بین بردن دشمنان خود استفاده می‌کند. دشمنان او نیز همه هیولاهایی با ظاهر عجیب و آخرالزمانی هستند که تنها هدفشان، از بین بردن انسان‌ها است. خون و تصاویر خشونت‌آمیز اذیت‌کننده نشان داده نمی‌شود. البته تمرکز اصلی بازی روی خشونت نیست و مخفی‌کاری بیشتر پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  این بازی در نسخه‌ای از ایالات متحده رخ می‌دهد که فاجعه‌ای باعث نابودی اکثریت انسان‌ها در آن شده است. بر اثر این فاجعه موجوداتی کور به وجود آمده‌اند که نسبت به صدا حساس هستند و کوچک‌ترین سر و صدایی نیز ممکن است آن‌ها را به سمت گروهی از انسان‌ها بکشاند. جزئیات زیادی از این فاجعه و داستان کلی بازی به نمایش گذاشته نمی‌شود و این خود بازیکن است که باید با پیدا و صحبت کردن با افرادی که اطلاعات ناقصی از این اتفاق دارند، جهان بازی را بهتر بشناسد.

  کیفیت

  بازی Overland ممکن است در نگاه اول یک عنوان بسیار ساده به نظر برسد، اما زیبایی‌های بازی نه در ویژگی‌های بصری و یا معدود ویژگی‌های صوتی آن، بلکه در حس کمک به دیگران نهفته شده است. با این حال، گرافیک بازی همچنان دوست‌داشتنی و جذاب به نظر می‌رسد و گیم‌پلی آن نیز اگرچه ممکن است پس از مدتی تکراری یا خسته‌کننده شود، اما لحظه‌های لذت‌بخش و امیدوارکننده‌‌ای که دارد، باعث می‌شود که بازیکن همچنان به تجربه‌ی بازی و به پایان رساندن آن علاقه داشته باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی علت محبوبیت آثاری با موضوعات آخرالزمانی صحبت کنید. به نظرتان چرا سازندگان آثار هنری، اشتیاق زیادی برای به تصویر کشیدن نسخه‌ی پسارستاخیزی جهان دارند؟
  ـ یکی از مکانیسم‌های اصلی بازی، جمع‌آوری سوخت برای خودرو است. می‌توانید درباره‌ی اهمیت مدیریت درست منابع در مواقع ضروری و اتفاقات پیش‌بینی‌نشده صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت فانتزی و استفاده‌ی محدودی از اصطلاحات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۵
  تولید کننده Finji
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹