Overwatch

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی تیراندازی اول‌شخص آنلاین و تیمی با خشونت فانتزی زیاد
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از شخصیت‌های زن لباس‌های باز و نامتعارفی به تن دارند. یکی از شخصیت‌ها همیشه در حال سیگار کشیدن است.
  این بازی را باید حتماً باید به صورت تیمی بازی کرد و موفقیت در آن نیاز به استفاده از استراتژی و تاکتیک دارد که می‌تواند مهارت‌های بازیکن در همکاری تیمی، ارتباطات اجتماعی و همین‌طور تفکر استراتژیک او را تقویت کند.
  بعضی از نقشه‌های بازی، شهرهای شناخته‌شده‌ای‌ را نشان می‌دهند و ساختمان‌های معروف آن‌ها در نقشه دیده می‌شود. شهرهایی مانند نپال، پکن، پاریس و...
  خشونت و مبارزه محور اصلی بازی است. بازیکنان از زاویه‌ی اول‌شخص و با استفاده از سلاح‌هایی چون تفنگ،‌ شمشیر، چکش، لیزر و... با حریفان‌شان مبارزه می‌کنند. با این‌که گرافیک بازی واقع‌گرایانه نیست و حالت کارتونی دارد اما مبارزه‌ها بسیار درگیرانه، پر سرعت و هیجانی‌اند و صحنه‌های زیادی از شلیک و انفجار و گاهی اوقات هم خون در آن‌ها نشان داده می‌شود.
  کنترل‌های تیراندازی بازی راحت‌اند. با این حال یاد گرفتن حرکات ویژه‌ی هر کدام از شخصیت‌ها و رقابت در مسابقه‌ها نسبتاً دشوار است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Overwatch عنوانی در سبک تیراندازی اول‌شخص تیمی است که به صورت آنلاین انجام می‌شود. بازیکنان با قرار گرفتن در تیم‌های ۶ یا دو نفره، در نقشه‌های مختلف با هم مبارزه می‌کنند و باید تلاش کنند تا برنده‌ی رقابت شوند. مبارزه محور اصلی بازی است و خشونت فانتزی زیادی در آن وجود دارد. بازیکنان با انواع سلاح‌ها مانند شمشیر، تفنگ‌، لیزر و... با حریفان‌شان مبارزه می‌کنند. خشونت واقع‌گرایانه در بازی وجود ندارد اما مبارزه‌ها درگیرانه، با سرعت بالا و هیجانی دنبال می‌شوند و گاهی اوقات هم خون در آن‌ها دیده می‌شود. ضمن این‌که بازیکنان از زاویه‌ی اول‌شخص بازی را انجام می‌دهند که تأثیر خشونت و هیجان آن را بیشتر می‌کند. بعضی از شخصیت‌های زن لباس‌های نامتعارف به تن دارند و یکی از شخصیت‌ها هم در حال سیگار کشیدن نشان داده می‌شود. این بازی از چت آنلاین پشتیبانی می‌کند و به دلیل هیجان زیاد آن احتمال به کار بردن کلمات توهین‌آمیز از سمت دیگر بازیکنان وجود دارد.

  چکیده داستان

  ۳۰ سال از زمانی که انسان‌ها با هوش مصنوعی در یک جنگ تمام عیار به نام «بحران اومنیک» مبارزه کرده‌اند، گذشته است. Overwatch یک نیروی متحد بین‌المللی بود که توسط سازمان ملل تشکیل شده بود تا صلح را میان انسان‌ها و هوش‌ مصنوعی‌ برقرار کنند. قهرمانان Overwatch تا سال‌ها از زمین محافظت کردند و برای مردم تبدیل به نماد امید و پیروزی شدند. اما کم‌کم اتفاقاتی افتاد که وجهه‌ی آن‌ها را خراب کرد. اتهامات فساد و فعالیت‌های خلافکارانه، اعتبار Overwatch را خدشه‌دار کردند که در نهایت به نابودی فرماندهی تیم منجر شد. قهرمانانش متهم به خلافکاری و خیانتکاری شدند و تیم از هم پاشیده شد. اما حالا زمین بار دیگر با تهدیدی روبه‌رو شده که منجر به نابودی آن می‌شود. علی‌رغم این‌که آبرویشان رفته و دیگر کسی آن‌ها را قبول ندارد اما قهرمانان Overwatch باید برگردند و زمین و ساکنین آن را نجات دهند.

  کیفیت

  بازی Overwatch عنوان نسبتاً متفاوتی در ژانر تیراندازی اول‌شخص است. شخصیت‌های بسیار متنوعی در بازی حضور دارند که هر کدام طراحی و مهارت‌های خاص خود را دارند و تجربه‌ی بازی با آن‌ها کاملاً متفاوت از دیگری است. این شخصیت‌ها همگی تیراندازی نمی‌کنند به همین دلیل هم بازی بیشتر شبیه به یک اکشن اول‌شخص است. گرافیک آن کیفیت بسیار بالایی دارد و نقشه‌ها،‌ صحنه‌های مبارزه و شخصیت‌ها همگی با جزئیات و رنگ‌های تند و هیجانی طراحی شده‌اند. گیم‌پلی بازی بسیار عمیق است و استراتژی‌های مختلفی را می‌توان در آن پیاده کرد. در واقع این بازی آن‌قدر گیم‌پلی و سیستم منصفانه‌ای دارد که لیگ مخصوص به آن در آمریکا برگزار می‌شود و تیم‌ها به صورت حرفه‌ای در آن فعالیت می‌کنند. تنها نقطه‌ضعف بازی را می‌توان در نبود یک حالت داستانی و تک‌نفره دانست که می‌توانست آن را از هر نظر کامل کند. Overwatch یکی از بهترین بازی‌ها در سبک تیراندازی اول‌شخص و تیمی است که با گیم‌پلی و شخصیت‌های متنوعی که دارد، فرصت یک تجربه‌ی تیمی هیجان‌انگیز را به بازیکن می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  بازی‌های آنلاین که بازیکنان در آن می‌توانند با هم در ارتباط باشند، خطر روبه‌رو شدن با محتوای توهین‌آمیز را با خود دارد. شما برای این‌که بتوانید رابطه‌ی سالمی با هم‌تیمی‌هایتان داشته باشید چه می‌کنید؟ برخورد شما هنگام مواجه شدن با محتوای توهین‌آمیز از سمت دیگر بازیکنان چیست؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت، استفاده از سیگار، نمایش خون
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Blizzard Entertainment
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶