Path of Exile

thumbnail
۱۸ سال به بالا
یک بازی نقش‌آفرینی و ماجراجویانه با خشونت بسیار زیاد و گیم‌پلی نسبتاً دشوار
سال: 2013
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در نامه‌ها و مدارکی که در بازی وجود دارد، اشاره‌هایی به روابط عاطفی میان شخصیت‌ها می‌شود. بعضی از دشمنانِ هیولایی بازی لباس‌های نسبتاً باز به تن دارند.
  در مکالمات بازی گاهی اوقات کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی استفاده می‌شود.
  این بازی را می‌توان به صورت گروهی و آنلاین بازی کرد که تجربه‌ی بازی در این حالت می‌تواند مهارت‌های بازیکن در کار گروهی و همچنین ارتباطات اجتماعی او را تقویت کند.
  مبارزه و خشونت محور اصلی بازی است. بازیکن با دشمنان بسیار زیادی مبارزه خواهد کرد و با این‌که زاویه‌ی دوربین از بالا به پایین است و شخصیت‌ها کوچک‌اند اما خشونت بازی بسیار زیاد است، ضمن این‌که گزینه‌ی بزرگنمایی هم در بازی وجود دارد. از سلاح‌های مختلفی می‌توان در مبارزه‌ها استفاده کرد و ضربه‌ها با شدت زیادی انجام می‌شوند. دشمنان معمولاً منفجر می‌شوند یا اعضای بدن‌شان قطع می‌شود که در این مواقع خون‌های سیاه یا قرمز رنگی هم به اطراف ریخته می‌شود. همچنین ضربه‌هایی که به دشمنان زده می‌شود با صداهای اذیت‌کننده و جلوه‌های صوتی همراه است.
  با این‌که کنترل‌های بازی ساده‌اند و تنها با ماوس و کیبورد انجام می‌شوند اما انجام گیم‌پلی بازی به‌ویژه برای بازیکنان کم‌تجربه‌، می‌تواند نسبتاً دشوار باشد. بازی تعداد زیادی منو و مهارت‌های مختلفی دارد که یاد گرفتن تمامی آن‌ها زمان‌بر خواهد بود. ضمن این‌که زبان بازی به انگلیسی است و بازیکن برای فهم داستان و منوهای آن باید آشنایی خوبی با این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Path of Exile عنوانی رایگان در ژانر نقش‌آفرینی و اکشن است که خشونت زیادی در آن نمایش داده می‌شود. بازیکنان در طول بازی باید با گشتن در سیا‌ه‌چاله‌ها و مناطق مختلف دنیای بازی، با دشمنان زیادی مبارزه‌ کنند، غنائم به دست بیاورند و آن‌ها را برای گرفتن‌ آیتم‌هایی که نیاز دارند با دیگران معامله کنند. مبارزه و خشونت بخش قابل توجهی از بازی را شکل می‌دهد و بازیکنان دائماً باید با انسان‌ها یا هیولاها مبارزه کنند. سلاح‌های مختلفی در اختیار بازیکن قرار دارد که می‌تواند از آن‌ها استفاده کند، ضربه‌ها با شدت زیادی به دشمنان برخورد می‌کنند و اکثر آن‌ها هنگام کشته شدن منفجر می‌شوند یا اعضای بدن‌شان قطع می‌شود که با نمایش خون‌ سیاه و قرمز همراه خواهد بود. درست است که در ابتدا زاویه‌ی دوربین از بالا به پایین است و جزئیات زیادی از تصاویر مشخص نیست اما قابلیت بزرگنمایی در بازی وجود دارد و بازیکن می‌تواند صحنه‌های مبارزه را از نزدیک ببیند. محتوای بزرگسالانه‌ی زیادی در بازی وجود ندارد به‌جز بعضی از هیولاها که لباس‌های نامتعارفی به تن دارند و اشاره‌هایی به روابط عاطفی در نامه‌ها. این بازی را باید حتماً به صورت آنلاین انجام داد و در حالت چندنفره‌ی آن، بازیکن ممکن است با محتوای توهین‌آمیز از سمت دیگر بازیکنان روبه‌رو شود.

  چکیده داستان

  در این بازی، بازیکن در نقش فردی بازی می‌کند که از سرزمین مادری‌اش تبعید شده و به عنوان مجازات به سرزمینی پر از موجودات شیطانی و خبیث فرستاده شده است. بازیکن باید برای زنده ماندن در این سرزمین خطرناک با همکاری دیگر تبعیدی‌ها با دشمنان زیادی مبارزه کند. با ادامه دادن بازی، بازیکن کم‌کم با بقایای تمدنی قدیمی به نام وال روبه‌رو می‌شود که مهارت‌های جادویی و تکنولوژیکی داشته‌اند. بازیکن باید با پیش رفتن در بازی و انجام مبارزه‌های زیاد داستان آن را جلو ببرد و اسرار این سرزمین را کشف کند.

  کیفیت

  این بازی شاید در ابتدا شبیه به Diablo III به نظر برسد، اما سازندگان Path of Exile توانسته‌اند ضمن استفاده از عناصر بازی دیابلو، گیم‌پلی خاص خودشان را داشته باشند. هر کدام از مراحل بازی پر از دشمنانی است که کشتن آن‌ها مهارت زیادی می‌خواهد. بازیکن باید از همان ابتدا مبارزه با دشمنان مختلف مانند مزدورها، زامبی‌ها، حیوانات وحشی و... را یاد بگیرد. ضمن این‌که غول‌های آخر بازی هم به هر مرحله اضافه می‌شوند که مبارزه با آن‌ها نسبتاً دشوار خواهد بود. کافی است بازیکن مدت‌زمان مشخصی را به این بازی اختصاص دهد تا کنترل‌ها و کار کردن با مهارت‌های مختلف آن را یاد بگیرد، آن‌وقت می‌تواند کاملاً از مکانیک‌ها و گیم‌پلی چند لایه‌ی بازی لذت ببرد. هدف اصلی بازی مبارزه با دشمنان و جمع کردن غنائمی است که آن‌ها از خود به جای می‌گذارند و سپس معامله‌‌شان با آیتم‌های دیگری که به آن‌ها نیاز پیدا خواهد شد. این کار ممکن است در طولانی‌مدت خسته‌کننده به نظر بیاید اما دشمنان متنوعی که در بازی وجود دارند و همین‌طور محیط‌ها و مکان‌های متفاوت دنیای آن، جلوی تکراری شدن آن را گرفته‌اند. Path of Exile یک بازی نقش‌آفرینی رایگان است و برخلاف دیگر بازی‌های رایگان، خرج کردن پول در آن به معنای بردن نیست و این همان چیزی است که بازیکنان از یک بازی نقش‌آفرینی خوب انتظار دارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ این بازی را می‌توان به صورت آنلاین و با همکاری بازیکنان دیگر تجربه کرد. می‌توانید درباره‌ی روش‌های مقابله با محتوای توهین‌آمیزی که از سوی دیگر بازیکنان مطرح می‌شود، صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت شدید، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز اذیت‌کننده، نمایش عریانی، وجود موضوعات بزرگسالانه، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول رایگان
  تولید کننده Grinding Gear Games
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۳