Persona 4: Dancing All Night

thumbnail
۱۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی رقصی و موزون با حضور شخصیت‌های بازی Persona 4 و نمایش مقداری محتوای بزرگسالانه
سال: 2015
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  گیم‌پلی بازی شامل رقصیدن و همراهی کردن آهنگ‌هایی است که پخش می‌شود. رقص و فعالیت‌های بدنی موزون از مواردی است که در دنیای کودکان و نوجوانان وجود دارد و بچه‌ها می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.
  شخصیت‌های اصلی بازی گروهی از دوستان‌اند که به افرادی که به یاری آن‌ها نیاز دارند، کمک می‌کنند. هنگامی که یکی از آن‌ها به دردسر می‌افتد یا مشکلی برایش پیش می‌آید، همه‌ی تلاش خود را برای نجات و کمک به یکدیگر انجام می‌دهند. همچنین سعی می‌کنند تا به احساسات خود آگاه باشند و در برخورد با دیگران خود واقعی‌شان را نشان دهند.
  بسیاری از شخصیت‌های زن در بازی لباس‌های نامتعارف مانند شلوارک‌ها و دامن‌های بسیار کوتاه و همین‌طور بلوز‌های بدن‌نما به تن دارند که در هنگام رقص ممکن است لباس زیر آن‌ها را هم نمایان کند. چند صحنه‌ با محتوای نسبتاً بزرگسالانه هم در بازی وجود دارد، مانند صحنه‌ای که یکی از شخصیت‌ها در حال دوش گرفتن است و بخار آب قسمت‌هایی خاص از بدن او را پوشانده است.
  در مکالمات بازی به‌دفعات از کلمات توهین‌آمیز مانند damn و s..t استفاده می‌شود.
  بازیکنان باید با ارواح شروری مبارزه کنند اما این کار را از طریق رقصیدن انجام خواهند داد. بعضی از شخصیت‌های غیرقابل بازی کردن در بازی گروگان گرفته شده‌اند و برخلاف میل‌شان در جایی نگهداری می‌شوند. روی لباس بعضی از شخصیت‌ها لکه‌های خون دیده می‌شود.
  بازیکن باید در طول بازی دکمه‌هایی که روی صفحه نمایش ظاهر می‌شوند را در زمان درست فشار دهد. در مجموع چندان دشوار نیست، ضمن این‌که دشواری بازی قابل تنظیم است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Persona 4: Dancing All Night عنوانی رقصی است که با اقتباس از داستان و شخصیت‌های بازی نقش‌آفرینی Persona 4 ساخته شده است. بازیکنان در بازی کنترل شخصیت‌های مختلفی را در زمین رقص در دست دارند و باید با زدن دکمه‌های مختلف در زمان‌های درست، رقص آن‌ها را با موسیقی در حال پخش هماهنگ کنند. در داستان بازی تأکید زیادی روی این می‌شود که شخصیت‌ها خود حقیقی‌شان را نشان دهند و به احساسات درونی‌شان توجه کنند. بازی خشونت چندانی ندارد با این حال رقصیدن شخصیت‌ها در واقع برای مبارزه با نیروهای شرور است. ضمن این‌که در قسمت‌های غیرتعاملی به افرادی که گروگان گرفته‌ شده‌اند هم اشاره می‌شود و چند شخصیت با لباس‌های خونین نشان داده می‌شوند. بسیاری از شخصیت‌های زن لباس‌های نامتعارف و باز به تن دارند، همچنین در مکالمات اشاره‌هایی به روابط بزرگسالانه می‌شود و در چندین مورد هم از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است. بعضی از حرکات رقصی و همین‌طور تصاویر غیرتعاملی هم بزرگسالانه‌اند. این بازی دارای محتوا و آیتم‌های زیادی است که بازیکنان می‌توانند با پرداخت پول واقعی آن‌ها را دانلود کنند.

  چکیده داستان

  در این بازی تیم تحقیقاتی بازی Persona 4 دوباره دور هم جمع شده‌اند تا در یک مسابقه‌ی رقص یه نام فستیوال Love Meat Bonds شرکت کنند اما در همان ابتدا یکی از گروه‌های پاپ که قرار بوده در این فستیوال اجرا داشته باشد با اتفاقات ماورایی ناپدید می‌شود و تیم تحقیقاتی برای پیدا کردن آن‌ها دست به کار می‌شوند. شخصیت‌ها در دنیایی عجیب و پر از اشباح خبیث قرار دارند که تنها می‌توانند با رقصیدن با آن‌ها مبارزه کنند و در نهایت گروه موسیقی را نجات دهند.

  کیفیت

  بازی Persona 4: Dancing All Night بیشتر برای کسانی جالب خواهد بود که Persona 4 را تجربه کرده‌ باشند به این دلیل که تمامی شخصیت‌هایی که این‌جا وجود دارند، موسیقی و حتی گرافیک آن هم با اقتباس از Persona 4 ساخته شده است. کنترل‌های بازی ساده‌‌اند و تنها ۶ دکمه در اطراف صفحه وجود دارد که بازیکن باید آن‌ها را فشار دهد، نگه دارد یا همزمان چند دکمه را استفاده کند. البته با جلوتر رفتن در بازی این کار پیچیده‌تر و چالش‌برانگیزتر هم خواهد شد. نکته‌ی بسیار مهم در این بازی داستان آن است. داستان با تصاویر دوبعدی و تخت گفته می‌شود اما شخصیت‌پردازی‌ها و خط داستانی آن در حدی قوی است که بتواند بازیکن را در یک بازی رقصی تا پایان با خود همراه کند، به ویژه که بازیکنان به احتمال زیاد از این بازی انتظار داستان خاصی نخواهند داشت. سازندگان این عنوان ثابت کرده‌اند که داستان‌ها و شخصیت‌پردازی قوی واقعاً یکی از ویژگی‌های ثابت مجموعه بازی‌های Persona است، چه در بازی‌های نقش‌آفرینی و چه در بازی‌های ریتمیک و رقصی.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید با فرزند خود درباره‌ی خود واقعی بودن صحبت کنید. چه فرقی است میان خود واقعی فرد و آنچه که به دیگران نشان می‌دهد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر مقداری خشونت، نمایش کمی خون، استفاده از کلمات توهین‌آمیز، موضوعات بزرگسالانه، وجود تصاویر نیمه‌عریان
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Atlus
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵